Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na
stronie głównej gdansk.pl
Ostatnie chwile przed odsłonięciem tablicy ku czci Danuty Rolke-Poczman. Słynna "dama w kapeluszu" była znana i ceniona w całej Oliwie. Uroczystość odbyła się 28 czerwca 2024 r. przed kamienicą przy ulicy Grunwaldzkiej 496, gdzie mieszkała
fot. Bartosz Bańka/ gdansk.pl
Skąd pomysł na tablice pamiątkowe?
Tablice pamiątkowe są wykonane z blachy emaliowanej. Każda ma identyczny, owalny kształt oraz kolorystykę. Tablice zawierają treść w języku polskim i w tłumaczeniu na angielski, a w niektórych przypadkach także na trzeci język.
- Tworząc program tablic pamiątkowych zależało nam, aby w sposób przystępny przypomnieć mieszkańcom i turystom zasłużone dla miasta osoby, głównie z kręgu kultury. Pierwsza tablica została odsłonięta w lipcu 2018 r. Do tej pory mamy ich w mieście 36 - mówi Aleksandra Radzicka-Baszuro z Biura Prezydenta Ds. Kultury.
Tablica pamiątkowa na 100-lecie urodzin. Brunon Zwarra uhonorowany przez gdańszczan
Dodaje, że dodatkową wartością przedsięwzięcia jest integracja lokalnej społeczności, która spotyka się w jednym miejscu podczas uroczystości odsłonięcia tablicy i wspomina upamiętnianą osobę.
Kto może wnioskować o tablicę pamiątkową?
Wnioskodawcami ws. tablic pamiątkowych mogą być:
- właściciele nieruchomości oraz wspólnoty mieszkaniowe - jeśli wniosek dotyczy budynku stanowiącego własność wnioskodawcy
- grupy co najmniej 5 radnych Rady Miasta Gdańska
- Rady Dzielnic (przed złożeniem wniosku wymagane jest podjęcie uchwały Rady Dzielnicy)
- osoby prawne, instytucje i organizacje mające siedzibę w Gdańsku
Pisarz Gdańska i Wilna. Tablica upamiętniła Zbigniewa Żakiewicza
Regulamin tablic pamiątkowych wskazuje, aby pomiędzy śmiercią osoby a jej upamiętnieniem upłynął co najmniej 1 rok, a w przypadku upamiętniania wydarzeń - co najmniej 10 lat.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej gromadzi zwykle wielu mieszkańców. Tak było też 21 lipca 2022 r. podczas upamiętnienia Henryka Kowalskiego (1933-2021), kolarza klubu BKS Lechia Gdańsk, dwukrotnego zwycięzcy Tour de Pologne w latach 1957 i 1961. Tablica zawisła na fasadzie budynku przy ul. Gospody 23
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Tablica może być umieszczona w miejscu, które odegrało ważną rolę w wydarzeniach historycznych, bądź jest związane z urodzeniem, pobytem, prowadzoną działalnością lub śmiercią osoby o znaczeniu historycznym.
Tablica pamiątkowa Szlak Wolności w miejscu, gdzie pracował Lech Wałęsa
Jeśli oryginalny budynek przestał istnieć, tablica jest umieszczana na nowym obiekcie znajdującym się w tym samym miejscu lub w jego sąsiedztwie.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek dotyczący umieszczenia tablicy pamiątkowej powinien zawierać:
- proponowaną lokalizację tablicy
- proponowaną treść napisu w języku polskim, ewentualnie tłumaczenie - wskazane jest, żeby długość tekstu nie przekraczała 150 znaków
- uzasadnienie
- pisemną, wstępną zgodę właściciela budynku na umieszczenie na nim tablicy pamiątkowej
- fotografię elewacji budynku, ze wskazaniem miejsca montażu tablicy
- fotografię budynku
W przypadku budynków i obszarów zabytkowych potrzebne jest dodatkowo pozwolenie konserwatora zabytków.
Tablica we Wrzeszczu upamiętnia Zbigniewa Chwedczuka
Regulamin oraz formularz wniosku o umieszczenie tablicy pamiątkowej dostępny jest na stronie internetowej.
Złożone wnioski są rozpatrywane przez działającą w gdańskim magistracie komisję ds. pomników. Za cały proces realizacji tablic pamiątkowych w mieście odpowiedzialne jest Biuro Prezydenta ds. Kultury.
Kto został już upamiętniony?
Pierwszą tablicę pamiątkową powieszono 7 lipca 2018 r. przy ul. Garbary 12/13, gdzie mieszkał Leopold von Winter, nadburmistrz Gdańska w latach 1863–1890, który zmodernizował i przekształcił Gdańsk w nowoczesne miasto.
W kolejnych latach uczczono m.in. Lecha Wałęsę, który mieszkał w bloku przy ul. Pilotów 17 na Zaspie w latach 1980-1988, przy ul. Marsz. F. Focha 31 - rysownika satyrycznego Zbigniewa Jujkę, przy ul. Kaprów 11 - krajoznawcę i popularyzatora dziejów Gdańska Franciszka Mamuszkę, a przy ul. Dickensa 3 - działacza opozycji antykomunistycznej Jana Samsonowicza.
Blaszane tablice upamiętniają nie tylko ludzi, ale też wydarzenia. Tu przykładem może być tablica na fasadzie kamienicy we Wrzeszczu przy ul. Sienkiewicza 10, w której 10 sierpnia 1980 r. na spotkaniu u Ewy i Piotra Dyków Bogdan Borusewicz ustalił datę strajku sierpniowego z Jerzym Borowczakiem, Bogdanem Felskim i Lechem Wałęsą.