Czarno-żółta flaga nad Gdańskiem, czyli Dni Kaszubskie. Odwiedź jarmark, ciesz się Fischmarktem

Mniejsze flagi kaszubskie rozwieszono na głównych ulicach Gdańska już w poniedziałek, 27 maja. W czwartek na maszt Góry Gradowej wciągnięto wielką flagę. To znak, że rozpoczęły się Gdańskie Dni Kaszubskie. Zasadnicza część tej największej kaszubskiej imprezy kulturalnej potrwa do niedzieli, 2 czerwca. Warto zapoznać się szczegółowo z programem.
30.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Powiewająca na wietrze czarno-żółta flaga
Barwy kaszubskiej flagi są czarno-żółte, co odnosi się do historycznego godła Kaszubów - zwróconego w prawo czarnego gryfa w koronie, który przedstawiany jest w złotym (żółtym) polu, do czego nawiązuje flaga województwa pomorskiego. Czerń w kaszubskiej symbolice oznacza rozwagę, męstwo, a także pokorę
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kaszubska flaga na maszcie Góry Gradowej została umieszczona na dobę. W piątek zastąpi ją flaga biało-czerwona, bowiem ten weekend w Gdańsku będzie stał nie tylko pod znakiem Dni Kaszubskich, ale też Święta Wolności i Praw Obywatelskich.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich od 1 do 4 czerwca. Program obchodów, atrakcje

Co przygotowano na Dni kaszubskie?

  • Jarmark Kaszubski

do niedzieli, 2 czerwca, Wyspa Ołowianka

Jarmark Kaszubski rozpoczął się w czwartek, 30 maja, i stanowi centrum całego wydarzenia. Pozostaje jeszcze piątek, sobota i niedziela by odwiedzić Ołowiankę, gdzie znajdziemy kramy handlowe i usługowe. W ofercie m.in. produkty regionalne - od prac artystów ludowych po ceramikę, biżuterię z bursztynu. Są też oczywiście specjały kuchni kaszubskiej, czyli pyszności przygotowywane przez koła gospodyń wiejskich z Pomorza. Strefa chill pozwoli na delektowanie się pysznymi kaszubskimi serami, rybami, grochówką czy dobrze zmrożonym regionalnym piwem.

  • Kaszëbë Music Festival 

30 maja i 1 czerwca, Wyspa Ołowianka, godz. 14:00-20:00

 

Obok terenu Jarmarku Kaszubskiego stoi scena - to właśnie tutaj odbywa się Kaszëbë Music Festival. Organizatorzy stawiają na wymieszanie tradycji z współczesną muzyką kaszubską, dlatego w różnorodnym line-upie tegorocznej edycji festiwalu na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W programie występy zarówno tradycyjnych zespołów pieśni i tańca jak i młodych artystów, poszukujących nowych form i środków muzycznego wyrazu.

  • Wystawa plenerowa „Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi”

do  28 czerwca, ul. Grobla I

Pięknie umiejscowiona jest ta wystawa: przy fontannie Czterech Kwartałów, z widokiem na Kaplicę Królewską i Bazylikę Mariacką. Już choćby z tego powodu warto odwiedzić Groblę I. Wystawa jest tam tzw. wartością dodaną. Lech Bądkowski był weteranem wojny obronnej 1939 roku, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnikiem walk o Narwik, kawalerem orderu Virtuti Militari. Po wojnie wrócił do kraju. W sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych. W 1956 r. był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubskiego, które osiem lat później przekształciło się w Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i działa po dziś dzień. Piękny życiorys, wyjątkowy człowiek.

Kim był Lech Bądkowski?

  • Fischmarkt w Gdańsku - przemarsz do Dworu Artusa i inscenizacja targu rybnego

sobota, 1 czerwca, Targ Rybny, godz. 12:00

Dla wielu osób jest to najbardziej efektowne wydarzenie Dni Kaszubskich. Inscenizację Fischmartku (targu rybnego) po prostu trzeba zobaczyć! Handlujący kaszubscy rybacy z Półwyspu Helskiego od wieków zaopatrywali mieszkańców ówczesnego Gdańska w świeże ryby. Na pamiątkę tej tradycji odbędzie się przemarsz ludzi morza z darami do ratusza, pokazy rzemiosła rybackiego oraz opowieści o pracy na morzu i niezwykłych zwyczajach społeczności nadmorskiej. Delegacja rybaków wyruszy w południe z Targu Rybnego, pójdzie wzdłuż nabrzeża Motławy, na Długi Targ, pod Dwór Artusa. Będą nieśli w sieci dużego łososia, którego podarują przedstawicielowi władz miasta - a ten z kolei odwdzięczy się, przekazując Kaszubom symboliczny klucz do bram miasta. 

NASZA FOTOGALERIA Z PIERWSZEGO DNIA GDAŃSKIEGO JARMARKU KASZUBSKIEGO 2024: 

  • Kaszubskojęzyczny spektakl „Proces” Teatru Zymk

poniedziałek, 3 czerwca, Teatr Wybrzeże - scena Stara Apteka, godz. 20:00

Franz Kafka po kaszubsku? Wygląda na to, że pod koniec Kaszubskich Dni Gdańskich czeka nas teatralna uczta. Teatr „Zymk” wystawi na deskach Teatru Wybrzeże kaszubskojęzyczny spektakl „Proces, w adaptacji Adama Hebla.

  • Kaszubskimi śladami po Gdańsku (spacer z przewodnikiem, zbiórka)

wtorek, 4 czerwca, Góra Gradowa, godz. 17:00

Chętnych mogą wybrać się na spacer po Gdańsku kaszubskimi śladami. Warto mieć świadomość, że Gdańsk przez całe wieki był i nadal jest dla Kaszubów nieformalną stolicą - to główne centrum gospodarcze, kulturalne i społeczne. Dlatego wędrując po Gdańsku, jego placach, targach i uliczkach będzie można natrafić na ślady kaszubskości od czasów głębokiego średniowiecza po współczesność.

  • „Kaszubi w wielkim mieście - formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku” - spotkanie otwarte

piątek, 7 czerwca, Dom Uphagena, godz. 17:00

Ostatni akord kaszubskiego święta w Gdańsku usłyszymy w Domu Uphagena. Będzie to spotkanie otwarte, zorganizowane przez Instytut Kaszubski w celu omówienia badań pt. „Kaszubi w wielkim mieście - formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku”. Raport jest kolejną publikacją przygotowaną w ramach projektu "Etnotank" Instytutu Kaszubskiego. Podczas prezentacji raportu, jego autorzy - prof. Cezary Obracht-Prondzyński, Tatiana Slowi i Ewelina Stefańska - omówią trzy części raportu: - Gdańszczanie o Kaszubach w świetle badań społecznych - Kaszubskie instytucje w Gdańsku: cele - struktura - działania - Kaszubski wielogłos w Gdańsku.

Prestiżowy laur dla naukowca UG. Prof. Cezary Obracht-Prondzyński z nagrodą im. Vincenza

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów