• Start
  • Wiadomości
  • Wielu chętnych na czarne złoto ogrodników. Po kompost można się zgłaszać do końca maja

Wielu chętnych na czarne złoto ogrodników. Po kompost można się zgłaszać do końca maja

Trwa druga edycja akcji „Czarne złoto ogrodników”, w ramach której Zakład Utylizacyjny rozdaje kompost produkowany z odpadów bio za symboliczną złotówkę. Tonę lub pół tony kompostu można odebrać osobiście, albo skorzystać z limitowanej oferty dostarczenia przez „kuriera” - spółkę Gdańskie Usługi Komunalne.
26.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podsumowanie pierwszej edycji akcji „Czarne złoto ogrodników” w 2020 roku. Nz. Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju
Podsumowanie pierwszej edycji akcji „Czarne złoto ogrodników” w 2020 roku. Nz. Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 


Druga edycja akcji „Czarne złoto ogrodników” rozpoczęła się 19 kwietnia. Już po kilku dniach wiadomo, że inicjatywa, podobnie jak w ubiegłym roku, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Gdańszczanie tłumnie zgłaszają się do zakupu w promocyjnej cenie, za symboliczną złotówkę, 500 kg lub tony produktu SK-8, czyli środka poprawiającego właściwości gleby - popularnego kompostu powstałego z odpadów bio.

- Z promocji można skorzystać na dwa sposoby. Zachęcamy przede wszystkim do przyjazdu po „czarne złoto” własnym transportem do końca maja. Druga opcja to darmowy transport, który oferują Gdańskie Usługi Komunalne, ale ona jest ograniczona, bo w ramach akcji GUK jest w stanie obsłużyć tylko 300 gospodarstw domowych. Zapisy na tę opcję odbywają się do 30 kwietnia, przez formularz na stronie internetowej czarnezloto.zut.com.pl, gdzie musieliśmy wprowadzić dzienne limity. One bardzo szybko się kończą - nawet w ciągu 15 minut, jest takie zainteresowanie. Niestety nie możemy zwiększyć limitów, bo GUK zwyczajnie nie będzie w stanie przetransportować więcej ton - zdradza Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Łącznie po pięciu dniach od rozpoczęcia akcji zgłoszono się już po około 125 ton kompostu. Nic dziwnego - kompost, produkowany przez Zakład Utylizacyjny, posiada pozytywną opinię Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a może być stosowany do poprawy właściwości fizycznych i chemicznych wszystkich rodzajów gleb, m.in. w uprawie roślin ozdobnych i trawników, jako komponent dla upraw roślin doniczkowych czy balkonowo-tarasowych, a także w rekultywacji terenów zdegradowanych. Szczególnie polecany jest dla gleb o niskiej zawartości próchnicy. Ale uwaga: nie nadaje się do uprawy roślin jadalnych.

Akcja skierowana jest do mieszkańców Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości. Zapisy na produkt i bezpłatny transport odbywają się przez formularz na stronie internetowej czarnezloto.zut.com.pl od 19 do 30 kwietnia. Darmowy transport na wskazany adres (w granicach administracyjnych Gdańska) będzie realizowany od 10 do 28 maja. Kompost dostarczony zostanie w workach typu big-bag i wysypany w uzgodnionym miejscu. 

Po kompost można również przyjechać do Zakładu Utylizacyjnego osobiście i korzystając z własnego transportu zakupić 1 tonę za symboliczną złotówkę. Zakład czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-17:00 oraz w soboty do godziny 13:00. Akcja z własnym odbiorem trwa do końca maja.

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki