W zoo kolejne narodziny. Powiększyła się rodzina pekariowców

Gdański Ogród Zoologiczny może się pochwalić nowym przychówkiem. Tym razem na świat przyszły pekariowce obrożne, ssaki z gatunku świniowatych. Na wolności zwierzę to zamieszkuje obszary suche i deszczowe lasów tropikalnych, sawanny i pustynie od południowych Stanów Zjednoczonych Ameryki do północnej Argentyny.
24.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dorosłe dzika oraz dwa młode, które biegną przez śnieg. Dzik jest dużym, czarnym zwierzęciem z gęstą sierścią i wyraźnie widocznymi, sztywnymi włosami. Ma charakterystyczny kształt głowy z długim nosem, małe oczy i dużą głowę. Młode dziki są znacznie mniejsze, z brązowym futrem pokrytym ciemniejszymi plamami, co wskazuje na ich młody wiek. W tle widoczna jest zaśnieżona powierzchnia, która podkreśla zimowe warunki. Cała scena wydaje się dzika i naturalna, oddając atmosferę życia w naturalnym środowisku tych zwierząt
Dla pekariowców, dla których naturalnym miejscem zamieszkania są pustynne tereny, bieganie po śniegu musi być wielką egzotyką
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Rodzina pekariowców szybko się powiększa

To kolejne narodziny pekariowców obrożnych w oliwskim zwierzyńcu w krótkim czasie.
 
- Poznajcie kolejnych małych rozrabiaków w stadzie pekariowców. We wrześniu 2023 r. informowaliśmy o maluchu, a tymczasem końcówka roku przyniosła kolejne narodziny. Dzieciaki trzymają się blisko rodziców, zwłaszcza, że w grupie jest znacznie cieplej. Nasze zwierzaki dobrze radzą sobie z Polską zimą, zwłaszcza, że mają cieplutki domek, z którego rzadko wyściubiają swoje noski - informuje na Facebooku Gdański Ogród Zoologiczny.
 
Całe stado pekariowców w gdańskim zoo liczy teraz 15 osobników. Najłatwiej je zaobserwować w porze karmienia.

Skąd pochodzi pekariowiec?

Pekariowiec obrożny (łac. Pecari tajacu, ang. Collared Peccary) występuje w różnych siedliskach, na terenach suchych i deszczowych lasów tropikalnych, sawannach i pustyniach od południowej części USAdo północnej Argentyny.

Ciekawe licytacje na WOŚP. Przejazd zabytkowym Ikarusem, zwiedzanie Baltic Hub i niedostępnych miejsc w Gdańsku

Zwierzęta te żyją w stadach składających się z 5 do 15 osobników. Przemieszczają się o poranku lub późnym popołudniem, w ciągu dnia odpoczywają.
 
Śpią w norach, pod korzeniami drzew spotyka się je również w jaskiniach. Lubią błotne i piaskowe kąpiele. Żyją do 24 lat.

Co jada pekariowiec?

Żywią się korzeniami, bulwami roślin, owocami, nasionami, jadalnymi częściami zielonych roślin, owadami i małymi zwierzętami. Rodzaj pokarmu zmienia się wraz z porą roku.
Na zdjęciu przedstawiono dorosłego dzika i dwa młode dziki poruszające się po śnieżnym terenie. Dorosły dzik ma ciemne futro z wyraźnymi białymi pasami na grzbiecie, mocną budowę ciała i dużą głowę z charakterystycznym profilowanym nosem. Młode są znacznie mniejsze, z brązowym futrem pokrytym ciemnymi pasami, co jest typowe dla młodych dzików. Ich ruchliwość i położenie ciał sugerują szybki ruch lub bieg. Ich aktywność na śniegu, gdzie każdy krok wydaje się wymagać wysiłku, dodaje dynamiki kompozycji zdjęcia
Pekariowce żyją przeciętnie do 24 lat
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Ich szczęki i kły są idealnie przystosowane do miażdżenia twardych nasion i korzeni. Służą również do obrony oraz do wydawania charakterystycznych "szczękających" dźwięków. Z tego powodu Gdański Ogród Zoologiczny przestrzega zwiedzających, że pekariowce nie są słodkimi świnkami do głaskania. To dzikie zwierzęta, które mogą zrobić krzywdę. 

Jak rozmnaża się pekariowiec?

Samce osiągają dojrzałość w wieku 11 miesięcy, samice w 8-14 miesiącu życia. Rodzą od 1 do 3 młodych, ciąża trwa 141-151 dni. Na czas porodu samica opuszcza stado. Młode rodzą się z żółto-brązowym ubarwieniem i czarnym paskiem na plecach.

“Ja odchodzę, kondory zostają”. Michał Targowski benefisem żegna zoo WIDEO I ZDJĘCIA

Zwierzęta te mają doskonały węch, którego używają do rozpoznawania członków stada oraz wyszukiwania jedzenia zakopanego pod ziemią. 
 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy