AKTUALIZACJA, godz. 15.00
Komunikat Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Stany wód i prognoza pogody - aktualna sytuacja
Poziom wód ok. godziny 14.00 w Porcie Północnym spadł poniżej stanu ostrzegawczego i wynosił 544 cm, przy tendencji malejącej. W Sobieszewie również mamy odczynienia z tendencją malejącą. Poziom wody spadł tu do 553 cm, czyli 3 cm powyżej stanu ostrzegawczego. Sytuacja w dalszym ciągu stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.
Miejskie służby nadal pozostają w gotowości i w razie konieczności będą podejmować odpowiednie działania. Aktualnie trwa szacowanie strat i ocena uszkodzeń w infrastrukturze znajdującej się na terenie miasta. Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego spływają raporty od służb i jednostek organizacyjnych zaangażowanych w akcje.
Z informacji uzyskanych od przedstawicieli IMGW w Gdyni na sobotę, 5 stycznia, przewidywany jest ponowny wzrost siły wiatru, który nie powinien już być tak silny jak w dniu 2 stycznia ale jego podmuchy mogą osiągać 50 do 60 km/h. Dlatego, na wszelki wypadek, podjęto decyzję o nieusuwaniu postawionych dotychczas zabezpieczeń. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plażę.
IMG informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.
Temperatura maksymalna około 0°C. Wiatr północny, od 10 m/s do 15 m/s, do południa w porywach do 22 m/s, po południu słabnący, ale porywy wiatru nadal do 17 m/s.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 2 cm. Temperatura minimalna od -3°C w dzielnicach wyżej położonych do około 1°C nad morzem. Wiatr północny 6 do 8 m/s, w porywach do 14 m/s, północno-zachodni. Nad ranem wiatr zachodni, 3 do 6 m/s.
Prognoza na czwartek i piątek (4 i 5 stycznia) przewiduje występowanie opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
AKTUALIZACJA, godz. 13.10
Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, wiatr słabnie, już wieczorem spodziewane jest wyraźna poprawa pogody. Piątek, 4 stycznia, ma być spokojny.
Co dalej?
Na sobotę, 5 stycznia, przewidywany jest ponowny wzrost siły wiatru - choć już nie tak duży, jak ostatnio: maksymalnie 28 km/h (w porywach do 45 km/h).
- Dlatego, na wszelki wypadek, nie usuwamy postawionych dotychczas zabezpieczeń - mówi Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku.
Na niedzielę, 6 stycznia (święto Trzech Króli), przewidywane jest ponowne uspokojenie pogody.
AKTUALIZACJA, godz. 12.45
Sytuacja drogowa. Przejazd samochodem w południe, trasą: Szadółki - obwodnica Trójmiasta - Obwodnica Południowa - Trasa Sucharskigo:
AKTUALIZACJA, godz. 11.55
Raport Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni o podjętych działaniach (m.in. w celu łagodzenia skutków zimy na drogach miasta):
"Pełna gotowość służb drogowych obowiązuje już od 2.00 w nocy w środę. Łącznie na gdańskie drogi wyjechało blisko 100 pojazdów o różnym przeznaczeniu.
W ciągu dnia na bieżąco zabezpieczaliśmy wygrodzeniami ulice wzdłuż Motławy i Potoku Oliwskiego. Monitorowaliśmy drzewostan na Cmentarzach komunalnych, w pasach drogowych, parkach i zieleńcach.
Prognozowane opady śniegu i ostrzeżenie przed silnym wiatrem spowodowały najwyższą gotowość służb drogowych. Na gdańskie ulice wyjechało blisko 100 jednostek: pługoposypywarek, pługów i ciągników. Akcja na drogach Podstawowego Układu Komunikacyjnego (28 tras, 584 km) prowadzona była od wczoraj od 2 w nocy i w ciągu dnia. Działania zintensyfikowano od godz. 20.00. W nocy na głównych trasach i tych prowadzących komunikację autobusową pracowało 46 jednostek. W tej chwili nadal pracują 32 pojazdy.
Na drogach o znaczeniu lokalnym wykonawcy rozpoczęli akcję po godz. 20.00 i z przerwami pracują do chwili obecnej. Ilość sprzętu, która została zadysponowana na Drogi Układu Uzupełniającego (357 km) to 48 jednostek.
Ponadto utrzymaniem zimowym objęte zostały obiekty infrastruktury: przystanki, schody, kładki, tunele, chodniki oraz główne trasy rowerowe. Szacowane koszty akcji to ok. 320-350 tysięcy zł.
Działania służb GZDiZ poza utrzymaniem zimowym obejmowały wczoraj także:
- wygrodzenie zejść na dolny taras w ciągu ul. Długie Pobrzeże, na odcinku od Zielonej Bramy do Hotelu Hilton
- zabezpieczenie placu w rejonie Hotelu Hilton i ul. Wartkiej przed wejściem pieszych
- zabezpieczenie przed wjazdem pojazdów na odcinek ul. Kutnowskiej, w rejonie połączenia z ul. Łańcucką. Zabezpieczenie we współpracy z Policją oraz SNG
- zabezpieczenie przed wejściem pieszych na mostki w Parku Jelitkowskim, nad Potokiem Oliwskim
- wyłączenie z ruchu ul. Wiślnej
- wygrodzenie zejść na poziom dolny w ciągu ul. Wiosny Ludów
- ze względów bezpieczeństwa - tak aby nikt nie został porażony prądem elektrycznym - wyłączona została części słupów z oprawami oświetleniowymi wzdłuż Długiego Pobrzeża.
Stale prowadzone są działania interwencyjno-bieżące w zakresie oczyszczania zarówno w wyniku działań cofającej się wody jak również intensywnych opadów śniegu
oraz występujących gwałtowanych zmian temperatur.
Wczoraj zdjęte zostały około godz. 21.00 flagi z masztów na Węźle Groddecka. Dziś zdjęliśmy flagi z masztów przy Ergo Arenie.
Mimo ogromnej siły wiatru nie odnotowaliśmy dużych strat w drzewostanie. To wynik corocznych przeglądów i większych wydatków na prace sanitarne w drzewostanie.
Od wczoraj zgłoszonych zostało 14 zdarzeń dotyczących drzewostanu:
- Ul. Lenartowicza – pętla autobusowa – konar na jezdni.
- Park Brzeźnieński J.J. Haffnera – 2 wykroty drzewa.
- Zieleniec Dmowskiego – 1 wykrot drzewa.
- Zieleniec Mariacka/ św. Ducha – konar.
- Ul. Litewska 5 – złamany konar.
- Ul. Polanki 125 – drzewo z terenu leśnego spadło na ogrodzenie posesji Nadleśnictwa Gdańsk.
- Westerplatte trzy wykroty drzew, 1 upadło na budynek Wartowni nr 1.
- Ul. Turystyczna – wykrot drzewa na jezdnię.
- Cmentarz Centralny Srebrzysko – wykrot drzewa – uszkodzone 2 pomniki.
- Kozacza Góra – wykrot drzewa z terenu parku leśnego na ogrodzenie nie zabudowanej działki przy ul. Orląt Lwowskich.
- Ul. Olszyńska 29 – gałęzie.
- Ul. Stogi – dojazd do Centrum Żeglarstwa – konary.
- Park Jelitkowski – wykrot drzewa na kładkę na ciągu pieszo-rowerowym w ciągu ul. Jelitkowskiej.
- Park Akademicki – pęknięte drzewo w parku vis a vis Teatru.
Wstępny szacunkowy koszt usuwania szkód w drzewostanie to blisko 6 tysięcy zł. Ostateczny będzie znany za kilka dni".
Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni
AKTUALIZACJA, godz. 09.35
Komunikat Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:
Poziom wody wraca do bezpiecznych stanów
Stan wód ok. godziny 7.00 w Porcie Północnym wynosił 554 cm przy tendencji malejącej, natomiast w Sobieszewie 568 cm również z tendencją malejącą. Obie wartości spadły ze stanów alarmowych do stanów ostrzegawczych. Sytuacja powoli stabilizuje się, a siła wiatru sukcesywnie maleje.
Miejskie służby nadal pozostają w pełnej gotowości i w razie konieczności będą podejmować odpowiednie działania. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plaże.
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia nadal ostrzega o możliwości wystąpienia silnych wiatrów. Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45km/h do 60 km/h w porywach do 90 km/h z północy. Taki stan może utrzymać się do godziny 12.00. Natomiast do godziny 16.00 w części wschodniej strefy brzegowej utrzymywać się może sztorm. Wiatr z kierunków północnych może wiać z siłą 6 do 7, w porywach 8 do 9, powoli słabnący na 5 do 6, w porywach 7 do 8 w skali B.
IMG informuje również o możliwości wystąpienia przelotnych opadów śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczających widzialność poniżej 500 m. Możliwe są również zawieje śnieżne.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna około 0°C. Takie warunki mogą powodować utrudnienia na drogach. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.
AKTUALIZACJA, godz. 09.17
Udrożniono wjazd na ul. Leśna Góra, autobusy linii 136 i 283 wróciły na stałe trasy.
AKTUALIZACJA, godz. 08.40
Z powodu trudnych warunków drogowych autobusy linii 268 nie kursują do Smęgorzyna.
Nieobsługiwane są przystanki Borska (n/ż) [1083], Brodnicka [1085] i [1086], Smęgorzyno [172]

PROGNOZA POGODY IMGW NA REJON GDAŃSKA:
ważność od godz. 08:00 dnia 03.01.2019 do godz. 08:00 dnia 04.01.2019
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu lub krupy śnieżnej, lokalnie ograniczające widzialność poniżej 500 m. Zawieje śnieżne. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna około 0°C. Wiatr północny, od 10 m/s do 15 m/s, do południa w porywach do 22 m/s, po południu słabnący, ale porywy wiatru nadal do 17 m/s.
W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 2 cm. Temperatura minimalna od -3°C w dzielnicach wyżej położonych do około 1°C nad morzem. Wiatr północny 6 do 8 m/s, w porywach do 14 m/s, północno-zachodni. Nad ranem wiatr zachodni, 3 do 6 m/s.
Opracował dyżurny synoptyk: Agnieszka Drwal-Tylmann, 03.01.2019
Jak wynika z prognozy portalu windy.com, wiatr ma stopniowo słabnąć. Do południa ma wiać z prędkością ok. 34 km/godz (w porywach do 66 km/h). Wieczorem, ok. godz. 21 zapowiadana prędkość wiatru to ok. 22 km/h (w porywach do 51). W piątek rano, o godz. 9, powinno wiać 18 km/h (w porywach do 31).
Kierunek wiatru jest północny, co ma ogromne znaczenie dla poziomu wód w Motławie i Martwej Wiśle (efekt tzw. cofki). Malejąca siła wiatru oznacza, że woda w gdańskich rzekach będzie opadać.
KLIKNIJ W NAZWĘ MIASTA na stronie windy.com:
AKTUALIZACJA, godz. 8.20
IMGW podał stan wód na czwartek, 3 stycznia, godz. 7.20. Poziom wody:
- na Martwej Wiśle w Sobieszewie - 560 cm (10 cm poniżej stanu alarmowego)
- w Porcie Północnym 559 cm (11 cm poniżej stanu alarmowego)
JAK ZMIENIAŁ SIĘ POZIOM WODY NA MARTWEJ WIŚLE W SOBIESZEWIE (kliknij w obrazek, aby powiększyć)
JAK ZMIENIAŁ SIĘ POZIOM WODY W PORCIE PÓŁNOCNYM (kliknij w obrazek, aby powiększyć)

AKTUALIZACJA, godz. 6.20
Z powodu trudnych warunków drogowych rano w czwartek, 3 stycznia, autobusy linii 136 i 283 nie wjeżdżają na ul. Leśna Góra.
Nieobsługiwane są przystanki:
- Góralska n/ż [1745] [1746],
- Leśna Góra - Przychodnia [1428] [1427],
- Leśna Góra [192].
Zmiana obowiązuje do odwołania.

W Gdańsku i w całym pasie nadmorskim wiało w środę, 2 stycznia, momentami z prędkością około 100 km/godz. Na Bałtyku był sztorm do 10 st. w skali Beauforta, podniósł sie poziom wody w rzekach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o godz. 16.00 notował na Martwej Wiśle w Sobieszewie - 636 cm (o 66 cm powyżej stanu alarmowego) oraz w Porcie Północnym 627 cm (o 57 cm powyżej stanu alarmowego).
Motława zaczęła zalewać niżej położone partie chodnika na Długim i Rybackim Pobrzeżu, nastąpiło zalanie posesji przy ul. Sobieszewskiej w Wiślince. Wichura uszkodziła dach kamienicy w Nowym Porcie, w Przegalinie strażacy zabezpieczyli stodołę, z której wiatr zerwał część dachu. Zamknięto molo w Brzeźnie.
TAK INFORMOWALIŚMY O SYTUACJI W GDAŃSKU W ŚRODĘ, 2 STYCZNIA
Do wieczora sytuacja zaczęła się poprawiać. W czwartek, 3 stycznia, poziom wody spadł poniżej stanu alarmowego.
IMGW podał stan wód na czwartek, 3 stycznia, godz. 5.00. Poziom wody:
- na Martwej Wiśle w Sobieszewie - 563 cm (7 cm poniżej stanu alarmowego)
- w Porcie Północnym 560 cm (10 cm poniżej stanu alarmowego)
W środę wieczorem spadł śnieg. Wieczorne opady i minusowa temperatura sprawiły utrudnienia na drogach. W wielu miejscach kierowcy musieli jeździć bardzo wolno. Z powodu śliskich dróg wystąpiły opóźnienia w kursowaniu autobusów, na niektórych liniach wprowadzono objazdy. Na drogi wyjechały pługopiaskarki.

- Coraz więcej dróg jest w Gdańsku przejezdnych - mówił nam w środę wieczorem Krzysztof Domagalski z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. - Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wypuścił na ulice pługopiaskarki, które sypią sól i udrażniają drogi. Trzeba dać pracownikom trochę czasu, żeby zdążyli odśnieżyć ulice.
Z powodu trudnych warunków drogowych rano w czwartek, 3 stycznia, autobusy linii 136 i 283 nie wjeżdżają na ul. Leśna Góra. Nieobsługiwane są przystanki Góralska n/ż [1745] [1746], Lesna Góra - Przychodnia [1428] [1427], Leśna Góra [192]. Zmiana obowiązuje do odwołania.
AKTUALIZACJA, godz. 22:20
Ruch autobusowy na ul. Wileńskiej został wznowiony (linie 127 i 184). Linia 115 wróciła na stała trasę.
AKTUALIZACJA, godz. 21:45
Linia 115 kursuje przez ul. Do Studzienki - Traugutta - Sobieskiego - Cygańska Góra - Powstańców Warszawskich. Linie 127 i 184 omijają przystanek Wileńska. Z powodu wypadku kolejowego linia 123 nie dociera do ul. Równej.
Z powodu śliskich dróg występują opóźnienia w kursowaniu linii 115, 127, 130, 136, 162, 168, 169, 171, 179, 184, 199, 262
Aktualnie ruch wstrzymany jest na ulicy Jarowej (linie 115, 283). Nieprzejezdne są ulice Wileńska i Smoluchowskiego - autobusy 115, 127, 184 i 283 kursują objazdami.
Część kursów linii 199 została zastąpiona linią 139. Linie 127 i 162 kierowane są na ul. Słowackiego, ul. Potokową. Linia 115 kierowana jest na Al. Zwycięstwa, ul. Kartuską. 210 kursuje przez Siedlce.

Problemy pojawiały się także na gdańskim lotnisku w Rębiechowie, gdzie przekierowano część lotów do innych portów, nie obyło się bez opóźnień. Ale tam także sytuacja jest już unormowana.
W całym województwie strażacy interweniowali około 300 razy, w tym kilkadziesiąt w Gdańsku.
CZYTAJ TAKŻE:
Powieje do czwartku przed południem, spadnie też śnieg. Nawet kilka centymetrów