• Start
  • Wiadomości
  • WYBORY. Co warto wiedzieć: zobacz program Wszystkie Strony Miasta

Co warto wiedzieć o wyborach samorządowych? Zobacz program Wszystkie Strony Miasta

Czy upewnili się Państwo o swojej obecności w spisie wyborców? Ile kart do głosowania dostaną gdańszczanie? Czy osoby niepełnosprawne muszą osobiście głosować? - te i wieli innych kwestii wyjaśnialiśmy w programie przy udziale naszych gości. Do wideoczatu Wszystkie Strony Miasta zaprosiliśmy panią Halinę Stobierską z Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku i pana Marka Jasińskiego, komisarza wyborczego w Gdańsku 1.
11.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi głosowania
Warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi głosowania
zdj. Mateusz Ochocki/KFP


"Ogromnie", "bardzo dużo" - w ten sposób goście w studiu odpowiedzieli na pytanie o to, czy w tym gorącym przedwyborczym okresie mają dużo pracy. Rzeczywiście ostatnie dni przed 21 października, kiedy to pójdziemy głosować, to zarówno dla Państwowej Komisji Wyborczej jak i pracowników Urzędu Miasta w Gdańsk bardzo intensywny czas. Wybory samorządowe są bowiem największym logistycznym wyzwaniem, bo tak naprawdę głosujemy nie raz a cztery razy (w Gdańsku i innych miastach na prawach powiatu trzy razy).

Najpierw warto sprawdzić, czy znajdujemy się na liście wyborów. Do rejestru wyborców można się też dopisać, jeżeli ktoś jest spoza Gdańska, a chce głosować. Z takiej możliwości skorzystało przed tymi wyborami na razie 500 osób.

Program Wszystkie Strony Miasta: - Jak głosować, by nasz głos był ważny? Czy można głosować przez pełnomocnika?
Program Wszystkie Strony Miasta: - Jak głosować, by nasz głos był ważny? Czy można głosować przez pełnomocnika?
zdj. Tomasz Maciuk/gdansk.pl


Sędzia Marek Jasiński wyjaśniał z kolei, że bardzo ważne jest, aby udając się do lokalu wyborczego wziąć ze sobą dowód osobisty, paszport lub inny dokument umożliwiający identyfikację. Dobrze jest też zapoznać się z informacjami, jak oddać ważny głos.

- Informacje dotyczące tego jak głosować, żeby głos był ważny są po pierwsze wydrukowane u dołu karty do głosowania. Informacje takie będą też w tzw miejscach zapewniających tajność głosowania. Jeżeli wyborca ma jakiekolwiek wątpliwości, może poprosić opomoc członków obwodowej komisji wyborczej - mówił Marek Jasiński, komisarz wyborczy w Gdańsku 1.

Jednym z wątków rozmowy w programie była kwestia głosowania osobistego lub za pośrednictwem pełnomocnika.

- Wyborca z orzeczoną niepełnosprawnością może ustanowić pełnomocnika do głosowania. Wniosek taki można złożyć do 12 października. Wyborca składa wniosek do urzędu, osoba która będzie pełnomocnikiem wyraża zgodę. Osoby, które kończą najpóźniej w dniu wyborów również mogą ustanowić pełnomocnika do głosowania - mówiła pani Halina Stobierska w Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Gdansku.

Czytaj też: Krótko o wyborach samorządowych: dla mieszkańców bez meldunku, seniorów i osób niepełnosprawnych 

Państwowa Komisja Wyborcza i Urząd Miasta Gdańska na swoich serwisach internetowych przygotowały pełną informację dotyczącą wyborów. Zachęcamy, by właśnie tam szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Zobacz cały program:

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!