• Start
  • Wiadomości
  • Co słychać w pilotażu Programu Zielonej Edukacji? Hevelianum raportuje

Co słychać w pilotażu Programu Zielonej Edukacji?

Pilotaż Programu Zielonej Edukacji koordynowany przez Hevelianum nabiera tempa. Wszystkie szkoły i przedszkola uczestniczące w pilotażu przeprowadziły już diagnozy i wybrały obszar tematyczny, w ramach którego będą realizowały projekt ekologiczny. Zdecydowanym faworytem okazał się obszar bioróżnorodność i tereny zieleni. Kolejne najpopularniejsze tematy to żywność, gospodarka obiegu zamkniętego i woda.
17.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna i nastolatek przy stole, na którym stoją próbówki, na jednej z nich filtr, przelewają przez niego jakiś płyn, w tle przygląda się grupa nastolatków siedząca przy stołach
Program Zielonej Edukacji, zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowej nr 59 w Gdańsku
Mat. Hevelianum

Co wyróżnia Program Zielonej Edukacji w Gdańsku?

- Cieszę się z entuzjazmu młodych ludzi, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu zielonego miasta. Zwiększenie bioróżnorodności, efektywniejsze oszczędzanie wody, ale także redukcja ilości śmieci czy optymalne zarządzanie energią to priorytety zielonej edukacji - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Projekt wyróżnia zaangażowanie wolontariuszy z miejskich jednostek i instytucji, będących ekspertami w tej dziedzinie. To oni wspierają młodych ludzi w programie. 

Dla szkół i przedszkoli - inauguracja pilotażu Programu Zielonej Edukacji w Hevelianum


Jakie zadania wybrały przedszkola i szkoły?

Szkoły oraz przedszkola biorące udział w pilotażu programu planują zadbać o zieleń wokół swoich placówek, uczynić je jak najbardziej przyjaznymi dla owadów, ptaków i małych zwierząt. Wśród pomysłów jest także stworzenie jadłodzielni, punktu wymiany książek, zabawek i ubrań, opracowanie planu zmniejszenia zużycia energii w szkole oraz powołanie do życia szkolnego klubu ekologicznego. Każdemu przedszkolu oraz szkole został przydzielony ekspert z gdańskiej spółki, jednostki lub wydziału Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który będzie wspierał dzieci i młodzież oraz ich nauczycieli w realizacji projektu.

Odbyły się już pierwsze spotkania uczniów ze specjalistami. Mimo zimowej aury, część z nich miała miejsce również na zewnątrz, aby jak najlepiej poznać i wsłuchać się w potrzeby otaczającej przyrody. Zmiany będą zachodziły także w budynkach szkolnych. To niezwykle ważne, aby miejsca w których uczniowie i nauczyciele spędzają dużą część dnia, stanowiły przestrzeń przyjazną zarówno dla szkolnej społeczności, jak i dla środowiska.

przedszkolaki stoją w rzędzie, kilkanaście osób, przy stole siedzi mężczyzna z mikroskopem
Program Zielonej Edukacji - pilotaż. Przedszkolaki z Przedszkola Nr 60 im. Jana Brzechwy w kolejce do podglądania świata przez mikroskop
Mat. Hevelianum


Ile placówek bierze udział w pilotażu Programu Zielonej Edukacji?

W pilotażu Programu Zielonej Edukacji biorą udział 32 gdańskie szkoły i przedszkola. Hevelianum jako koordynator programu zbiera wszystkie przemyślenia, informacje zwrotne i uważnie obserwuje przebieg prac nad ekoprojektami.

Naszym celem jest, aby pierwsza edycja programu, którą ogłosimy w przyszłym roku szkolnym 2024/2025, jak najlepiej odpowiadała na potrzeby uczniów i nauczycieli - mówi Monika Mikołajczyk, koordynatorka projektu z Hevelianum - Czekamy na pierwsze rezultaty ekologicznych projektów. Jesteśmy przekonani, że synergia uczniowskiej energii oraz fachowej wiedzy i zaangażowania ekspertów przyniesie oczekiwane efekty.


Program Zielonej Edukacji to gdański program edukacji ekologicznej i klimatycznej, którego pilotaż skierowany jest do publicznych samorządowych szkół podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkoli na terenie Gdańska, w roku szkolnym 2023/2024. Głównym celem pilotażu jest budowa świadomego, zaangażowanego i odpowiedzialnego ekologicznie społeczeństwa.

Koordynatorem projektu jest Hevelianum, a wspólnie tworzą go: wydziały Urzędu Miejskiego w Gdańsku – Wydział Edukacji, Wydział Środowiska, Wydział Gospodarki Komunalnej, Biuro Energetyki, GIWK, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Port Czystej Energii, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Grupa GPEC, Straż Miejska w Gdańsku, Gdański Ogród Zoologiczny, GOPZiPU, oraz GUK.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych