Prof. Cezary Obracht-Prondzyński - kierownik naukowy projektu i redaktor tomu - podkreśla, że książka stanowi unikatowe kompendium wiedzy o kaszubskiej historii i kulturze, bohaterach i symbolach, najważniejszych miejscach i tradycjach, mitach i legendach, pamięci i tradycji, tożsamości i obyczajach etc.
- Mówiąc inaczej, jest to właściwie encyklopedia kaszubskiej kultury dawniej i dziś ujętej w szerokim kontekście - mówi prof. Cezary Obracht Prondzyński. - To ponad 700 stron w formacie A4, w twardej oprawie i wyjątkowym opracowaniu graficznym. Książka zawiera ponad 400 rozbudowanych haseł, setki kolorowych zdjęć, reprodukcji dokumentów, materiałów prasowych etc., obszerną bibliografię oraz indeksy osobowy i nazw miejscowości.
Pracę nad słownikiem zrealizowano w latach 2015-2020 w Instytucie Kaszubskim, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Tytuł projektu - “Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury” - stał się jednocześnie tytułem oddanej właśnie do druku książki.
W realizacji tego projektu uczestniczyło jedenastu autorów reprezentujących różne dyscypliny, ośrodki naukowe oraz pokolenia.
- prof. Cezary Obracht-Prondzyński (kierownik naukowy projektu i redaktor tomu)
- prof. UG dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk (Uniwersytet Gdański)
- prof. dr hab. Józef Borzyszkowski (Uniwersytet Gdański)
- dr hab. Witosława Frankowska (Akademia Muzyczna w Gdańsku)
- prof. dr hab. Daniel Kalinowski (Akademia Pomorska w Słupsku)
- dr Katarzyna Kulikowska (Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach)
- prof. UG dr hab. Anna Kwaśniewska (Uniwersytet Gdański)
- dr Magdalena Lemańczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN w Warszawie)
- dr Justyna Pomierska (Uniwersytet Gdański)
- dr Tomasz Rembalski (Uniwersytet Gdański)
- prof. dr hab. Miloš Řezník (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie)
Dodatkowo praca miała ośmiu recenzentów.
- I tak jak zwykle mam mieszane uczucia co do swojej pracy i projektów, w których uczestniczę, tak w tym przypadku mogę stwierdzić, że jestem bardzo zadowolony - mówi prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - Każdy, kogo z jakiś powodów interesuje tematyka kaszubska, pomorska, mniejszościowa, pograniczna etc. etc. znajdzie tutaj dla siebie sporo ciekawego materiału.
Książkę można zamawiać w Instytucie Kaszubskim - podobnie jak wcześniej cztery tomy “Historii Kaszubów”, która cieszyła się tak dużym zainteresowaniem czytelników, że potrzebny był dodruk.
Adres mailowy do zamówień: instytutkaszubski@wp.pl
Cena egzemplarza - 120 zł plus koszty wysyłki.
Książki będą wysyłane w maju, ale już teraz p. Karolina Skowrońska z Instytutu Kaszubskiego zbiera zamówienia i następnie - podobnie jak w przypadku Historii Kaszubów - będzie je sukcesywnie realizowała.