• Start
  • Wiadomości
  • Co łączy rok 1989, 2022 i Ukrainę? Debata podczas Święta Wolności

Co łączy rok 1989, 2022 i Ukrainę? Debata w sobotę podczas Święta Wolności

O skutkach wojny w Ukrainie dla Rosji i dla pozostałych państw na globie rozmawiać będą w sobotę, 4 czerwca 2022 r., podczas debaty “Czasy przełomów 1989/2022” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, m.in. ambasadorowie Wielkiej Brytanii i Ukrainy w Polsce: Anna Clunes i Andrij Deszczyca, ukraińska pisarka Oksana Zabużko, poseł Paweł Kowal oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Dyskusję poprowadzi Tomasz Lis. Debata będzie transmitowana na portalu gdansk.pl.
31.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jaka jest przyszłość Ukrainy i Rosji? Na ile wojna między tymi państwami doprowadzi do destabilizacji na całym świecie. O tych m.in. zagadnieniach będą rozmawiać zaproszeni do debaty goście: Tomasz Lis, Aleksandra Dulkiewicz i Paweł Kowal
Jaka jest przyszłość Ukrainy i Rosji? Na ile wojna między tymi państwami doprowadzi do destabilizacji na całym świecie? O tych m.in. zagadnieniach będą rozmawiać zaproszeni do debaty goście: Tomasz Lis, Aleksandra Dulkiewicz i Paweł Kowal
Tomasz Lis - fot. Dominik Paszliński / Aleksandra Dulkiewicz - fot. Grzegorz Mehring / Paweł Kowal - fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Już w ten weekend Święto Wolności i Praw Obywatelskich, po raz czwarty. Zobacz PROGRAM

Od ponad trzech miesięcy Ukraina na oczach całej Europy i świata zmaga się walecznie z atakiem wojsk rosyjskich. Wszyscy zastanawiają się, jakie będą skutki tej wojny dla naszego wschodniego sąsiada, Rosji, która w swojej polityce postawiła na siłę i agresję oraz pozostałych państw na globie. Temat ten podjęty zostanie w sobotę, 4 czerwca, podczas debaty “Czasy przełomów 1989/2022” w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Dyskusja w ECS jest jednym z kluczowych wydarzeń Święta Wolności i Praw Obywatelskich, organizowanego z okazji 33. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów do parlamentu w czerwcu 1989 r.

Kto bierze udział w debacie?

W debacie “Czasy przełomów 1989 / 2022” udział wezmą: Anna Clunes – ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Andrij Deszczyca – ambasador Ukrainy w Polsce, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, prof. Instytutu Studiów Politycznych PAN, historyk i poseł Koalicji Obywatelskiej - Paweł Kowal oraz Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, poetka i eseistka.

Wprowadzenie do debaty wygłosi Thomas E. Garrett, sekretarz generalny Wspólnoty Demokracji, międzyrządowej koalicji państw, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz wzmacnianie demokratycznych instytucji.

Samą zaś dyskusję poprowadzi dziennikarz Tomasz Lis.

Do uczestników spotkania “Czasy przełomów 1989 / 2022” słowo ma wygłosić także, w formie nagranego wcześniej wideo, Andrij Sadowy, mer Lwowa.

Czy agresja na Kijów to początek końca putinowskiej Rosji?

Czy napad Władimira Putina na Ukrainę jest początkiem upadku jego władzy, tak jak Afganistan stał się początkiem końca Związku Sowieckiego? Co nam mówi wojna w Ukrainie o społeczeństwie obywatelskim w Polsce i w Ukrainie? Jak zapewnić pokój na kontynencie? – to tylko niektóre z pytań, na które uczestnicy debaty będą szukać odpowiedzi.

Dyrektor ECS Basil Kerski podkreśla, że niezależna i demokratyczna Ukraina jest fundamentem powstałego po 1991 roku europejskiego ładu pokojowego.

- Putinowski imperializm jest zagrożeniem nie tylko dla suwerenności demokratycznej Ukrainy, ale i dla demokratycznej Europy. Ta wojna jest reakcją na sukces rewolucji Euromajdanu, w której Ukraińcy wypowiedzieli się za państwem demokratycznym, pluralistycznym i proeuropejskim. Sukces ukraińskich demokratów stał się inspiracją dla obywateli Europy wschodniej oraz zagrożeniem dla postsowieckich dyktatorów. Ukraina, która broni dziś naszych ideałów, naszej wolności, potrzebuje europejskiej solidarności - zaznacza Basil Kerski.

Debata “Czasy przełomów 1989 / 2022” rozpocznie się w sobotę 4 czerwca o godz. 13.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności na parter. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Debata będzie transmitowana na portalu gdansk.pl.

Gwiazdy kina i muzyki na Święcie Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku

Bogaty program Święta Wolności

Święto Wolności i Praw Obywatelskich dla uczczenia historycznych wyborów w czerwcu 1989 r. organizowane jest przez miasto Gdańsk, ECS i Fundację Gdańską po raz czwarty.

Święto Wolności rozpocznie się w piątek, 3 czerwca, wieczorem koncertem w amfiteatrze w Parku Oruńskim z udziałem Smolika, Kev'a Fox'a oraz Johna Portera, a zakończy w niedzielę 5 czerwca.

W ramach Święta Wolności w pobliżu budynku ECS powstanie Strefa Społeczna, w której działać będzie ponad 80 organizacji pozarządowych. Można tam będzie spotkać wiele znanych osób m.in. Andrzej Grabowskiego, Henryka Gołębiewskiego, Karolinę Korwin-Piotrowską, Halinę Mlynkovą, Czesława Mozila, Tomasza Sekielskiego, prof. Magdalenę Środę oraz Jakuba Wesołowskiego. W Strefie Społecznej zaplanowano przez weekend kilkanaście dyskusji i spotkań. 

Kilka wydarzeń w ramach Święta Wolności przygotowało Europejskie Centrum Solidarności. Będą to: projekcja filmu “Upadek imperium” i spotkanie z reżyserem Andrzejem Titkowem, ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Kuchnia w PRL" oraz wystawa pt. „Symbole wolności Ukrainy”.

Przełomowe dla historii Polski wybory

Zasady, według których odbyły się wybory parlamentarne 4 czerwca 1989 r., zwane także kontraktowymi, zostały ustalone podczas obrad Okrągłego Stołu z udziałem władz komunistycznych oraz przedstawicieli “Solidarności”. W 460-osobowym Sejmie 65 procent miejsc przypadło kandydatom Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz członkom satelickich ugrupowań - Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego, a pozostałe 35 procent składu izby niższej parlamentu mogli zająć przedstawiciele opozycji antykomunistycznej oraz bezpartyjni.

Rywalizacja do nowo utworzonego, 100-osobowego Senatu, przebiegała już w sposób całkowicie wolny i w pełni demokratyczny. Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie i wszystkie 161 mandatów w Sejmie, o które rozgrywała się walka wyborcza.

Wybory z czerwca 1989 r. doprowadziły do powstania, pierwszego po II wojnie światowej rządu, na czele z niekomunistycznym premierem, Tadeuszem Mazowieckim. W skład jego gabinetu weszli przedstawiciele opozycji solidarnościowej, ale też członkowie PZPR, ZSL i SD.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic