• Start
  • Wiadomości
  • Co dalej po szkole? Centrum Rozwoju Talentów zaprasza uczniów na warsztaty i spotkania

Co dalej po szkole? Centrum Rozwoju Talentów zaprasza uczniów na warsztaty i spotkania

Centrum Rozwoju Talentów to nowoczesna jednostka Gdańskiego Urzędu Pracy zajmująca się doradztwem zawodowym i edukacyjnym dla dorosłych i dla młodzieży. Jeśli chodzi o młodych ludzi, którzy w tym roku kończą podstawówkę lub szkołę ponadpodstawową, oferta obejmuje warsztaty i spotkania indywidualne. Centrum zaprasza także gdańskie szkoły do udziału w programie Ambasador Talentów.
26.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie archiwalne; Szkoła Podstawowa nr 48 na gdańskiej Zaspie. Egzamin gimnazjalny, kwiecień 2019 roku
Zdjęcie archiwalne; Szkoła Podstawowa nr 48 na gdańskiej Zaspie. Egzamin gimnazjalny, kwiecień 2019 roku
Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

Z powodu pandemii Centrum Rozwoju Talentów musiało przenieść swoje działania w tryb zdalny, co nie przeszkodziło w przeprowadzeniu 184 warsztatów dla 3474 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych - nie tylko z Gdańska. Oferta Centrum jest dostępna bezpłatnie. 

 

Warsztaty dla młodzieży

Nie inaczej jest w tym roku szkolnym. Doradczynie zawodowe z Centrum Rozwoju Talentów przygotowały nową, odświeżoną ofertę dla ósmoklasistów i uczniów ostatnich klas szkół średnich.

- To właśnie uczniowie tych klas stoją przed ważnymi wyborami edukacyjnymi, dlatego są dla nas priorytetem - wyjaśnia Monika Artowska-Janowska z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku. 

W ofercie Centrum znalazły się po cztery propozycje warsztatów grupowych dla uczniów dla klas VIII i ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.

 

Dla szkoły podstawowej:

  • Świat edukacyjny i Ja - świadomy wybór szkoły. Celem warsztatów jest przede wszystkim zbudowanie w uczestnikach świadomości dotyczącej przemyślanego wyboru szkoły ponadpodstawowej. W trakcie zajęć uczestnicy nabędą wiedzę o możliwościach, które oferuje im rynek edukacyjny - o rodzajach szkół i sposobie rekrutacji. Warsztaty to niezbędna teoria, ale także wiele praktycznych zadań. Ósmoklasiści otrzymają pigułkę ważnych informacji, która wesprze ich w podjęciu decyzji o dalszej drodze edukacji.

  • Mapa zawodów. Istotą warsztatów jest dostarczenie usystematyzowanej wiedzy o zawodach i branżach. Wartością dodaną jest zabawa w grupie uczestników, czekają na nich zagadki, burza mózgów, nauka działania pod presją czasu i interakcja w zespołach. A wszystko po to, by uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o różnych zawodach i odkryli te całkowicie im nieznane. Celem warsztatów jest przedstawienie mapy zawodów w taki sposób, aby uczestnicy potrafili odnaleźć drogę do swej zawodowej przyszłości.

  • Zaloguj się na siebie w nowej rzeczywistości - warsztaty powstały w reakcji na nową rzeczywistość z jaką muszą mierzyć się uczniowie w trakcie pandemii. Główne cele: wskazanie uczestnikom korzyści płynących z nauki w systemie zdalnym oraz pomoc w uświadomieniu sobie znaczenia posiadanych talentów w sytuacja nieprzewidywalnych. Prowadzący warsztaty dostarczą młodym ludziom wiedzę na temat kompetencji niezbędnych w warunkach zmian i przedstawią nowe sposoby odstresowania i relaksu.

  • Śladami ścieżek kształcenia. To spotkanie to 45-minutowa wirtualna „wycieczka” przez świat edukacyjny, podczas której prezentowane są trzy możliwe ścieżki kształcenia, tak aby uczniowie byli w stanie jasno zidentyfikować różnice pomiędzy szkołą branżową, technikum i liceum. Podczas spotkania emitowane są materiały filmowe przygotowane przez doradczynie CRT oraz wybrane krótkie filmy prezentacyjne nagrane przez gdańskie szkoły, jako przykłady ścieżek kształcenia. Spotkanie dać ma ósmoklasistom wskazówki, które wspomogą ich w do dokonaniu bardziej świadomego wyboru dalszej drogi kształcenia w odniesieniu do możliwości, jakie daje system edukacji.

Dla szkoły ponadpodstawowej:

  • Architektura kariery. Jednym zdaniem warsztaty można opisać tak: Będziemy projektować karierę uczestników! Plan spotkania zbudowany jest na czterech filarach: wykształceniu, poznaniu siebie, doświadczeniu zawodowemu oraz wartościach. Uczestnicy dowiedzą się, jakie możliwości wyboru mają po szkole średniej. Szczególny nacisk podczas zajęć położony będzie na samoświadomość i poznanie predyspozycji i preferencji uczestników, będzie także przestrzeń na …. metaforę.

 

  • Mam to! Moje profesjonalne CV. To warsztaty, których uczestnicy otrzymają dużą dawkę praktycznej wiedzy z zakresu tworzenia CV na potrzeby współczesnego rynku pracy. Poznają najlepsze (bezpłatne!) kreatory i narzędzia do jego tworzenia. Prowadzący gwarantują dobrą, interaktywną zabawę połączoną z praktycznymi wskazówkami rekrutera. Całe warsztaty stworzone zostały na bazie quizu kahoot.

 

  • Zaloguj się na siebie w nowej rzeczywistości. Warsztaty powstały w reakcji na zupełnie nową, epidemiczną rzeczywistość z jaką muszą mierzyć się uczniowie. Głównym celem jest wskazanie uczestnikom korzyści płynących z nauki w systemie zdalnym oraz pomoc w uświadomieniu im znaczenia posiadanych talentów w sytuacja nieprzewidywalnych. Udział w warsztatach dostarczyć ma wiedzę na temat kompetencji niezbędnych w warunkach zmian oraz dodatkowo przedstawić nowe sposoby odstresowania i relaksu.

 

  • Morze zawodowych możliwości. Celem warsztatów jest dostarczenie odpowiednio usystematyzowanej wiedzy o zawodach i branżach, których wybór na rynku pracy jest ogromny. Uczestnicy będą mieli okazję poznać swoje zawodowe możliwości oraz wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie szukać informacji na temat interesującej ich ścieżki kariery.

Warsztaty będą realizowane w formie stacjonarnej w Centrum Rozwoju Talentów lub online. Więcej informacji o warsztatach i zapisy na stronie Centrum

 

Bezpłatne konsultacje z doradcą zawodowym

Centrum Rozwoju Talentów oferuje także doradztwo w formie indywidualnej. Na bezpłatny proces doradczy mogą zgłosić się 7 i 8-klasiści, przed którymi trudny wybór szkoły ponadpodstawowej, oraz starsi uczniowie, którzy muszą zaplanować ścieżkę kariery.

Dzięki procesowi uczeń pozna swoje mocne strony i talenty, zdobędzie też wiedzę o rynku pracy i możliwościach zawodowo-edukacyjnych. Więcej o tym, dlaczego warto, można przeczytać w artykule:

Umówienie wizyty - poprzez stronę internetową CRT.

Jedna z sal Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku
Jedna z sal Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Program ambasadorski Ambasador Talentów

Ambasador Talentów to program ambasadorski pod hasłem “Bliżej Was, bliżej uczniów”, czyli bliżej szkolnych doradców zawodowych, którzy stali się ambasadorami Centrum w swoich szkołach. Do tej pory do programu przystąpiło już 28 szkół. Dzięki tej współpracy specjaliści CRT mogą jeszcze lepiej wspierać edukację w nowoczesnym doradztwie zawodowym.

 

Więcej o programie można przeczytać na stronie Centrum oraz w artykule:

 

Centrum Rozwoju Talentów mieści się na terenie Olivia Centre przy al. Grunwaldzkiej 472d w budynku Olivia Six na parterze.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta