• Start
  • Wiadomości
  • Co chcesz wiedzieć o gdańszczanach, ale boisz się zapytać

Co chcesz wiedzieć o gdańszczanach, ale boisz się zapytać

Skąd pochodzimy? Jakie mamy imiona? Ilu w Gdańsku jest rodowitych gdańszczan? Jaka była ostatnia frekwencja wyborcza? Ilu uczniów zdało maturę? Na te i wiele innych ciekawych pytań znajdziecie odpowiedź na stronie internetowej "Gdańsk w liczbach".
10.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Katarzyna Drozd-Wiśniewska z Wydziału Polityki Gospodarczej UM zachęca do zapoznania się z gdańskimi liczbami.

Najpopularniejsze imiona w Gdańsku, nadawane dzieciom w 2015 roku? Jan, Jakub i Zuzanna. Dalej: Zofia, Hanna, Maja, Aleksander, Franciszek, Alicja i Julia.

Wiemy to z danych miejskich, dostępnych na stronie "Gdańsk w liczbach". Można tam sprawdzić najpopularniejsze imiona w latach 2006-2016, ale też zobaczyć, jak bardzo egzotyczne i nietypowe imiona są nadawane gdańskim dzieciom (pierwszy z brzegu Aaron to może najmniej nietypowe).   

Ostatnio na tej samej stronie pojawiły się także dane, dotyczące mieszkańców Gdańska według miejsca urodzenia (wykorzystano dane osób zameldowanych na stałe lub czasowo, włącznie z 2015 rokiem). Okazuje się, że 97,4 procent mieszkańców Gdańska urodziło się w Polsce a tylko 2,6 procent zagranicą. Z tych "zagranicznych" to głównie w Wilnie na Litwie (2007 osób), ale też na Białorusi i Ukrainie oraz w Londynie (279 osób). Są też w Gdańsku osoby urodzone w Hamburgu (93), Berlinie (80), Dublinie (63) i Kaliningradzie (59). 

Gdzie rodzili się gdańszczanie? Od Wilna po Kaliningrad.

W sumie w Gdańsku mieszka nieco ponad 54 procent osób, które się tutaj urodziły. Z pozostałych 46 procent większość jest z województwa pomorskiego, dalej z warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Na stronie "Gdańsk w liczbach" sprawdzimy też, ilu jest gdańszczan urodzonych w Koszalinie, a ilu w Elblągu. W sumie liczba miast, miasteczek i wsi, z których pochodzą wszyscy gdańszczanie wynosi kilka tysięcy! 

- Te dane mogą się przydać studentom do prac magisterskich czy doktorskich, mogą je też wykorzystywać dziennikarze i naukowcy - mówi Katarzyna Drozd-Wiśniewska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Gospodarczej UM. - Z danych wynika, że Gdańsk przyciąga ludzi, miasto jest magnesem, a to nas cieszy.

Jakie jeszcze dane znajdziecie na stronie "Gdańsk w liczbach"?

Dotyczące:

  • rynku pracy (m.in. bezrobocia)
  • transportu (m.in. ilości motocykli, samochodów osobowych i ciężarowych)
  • edukacji (wyniki wszelkich egzaminów)
  • migracji między dzielnicami (czy Śródmieście się wyludnia, a Osowa przeciwnie?)
  • środowiska (emisje gazów i pyłów)
  • bezpieczeństwa (statystyka przestępstw i wypadków)

Zachęcamy wszystkich gdańszczan, i nie tylko, do przyjrzenia się naszemu miastu z nieco innej, bo statystycznej, strony. Zapewniamy, że jest naprawdę ciekawie. 

Ilu gdańszczan urodziło się w Gdańsku? Ilu w Gdyni, a ilu w Sopocie?


 


TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna