• Start
  • Wiadomości
  • Co bracia Grimm myśleli o złu? „Co u diabła” - premiera Teatru Miniatura 30 grudnia 

Co bracia Grimm myśleli o złu? „Co u diabła” - premiera Teatru Miniatura 30 grudnia 

Najnowsza premiera Miejskiego Teatru Miniatura jest adaptacją baśni Grimm - „Dziewczyna bez rąk”, „Trzy złote włosy diabła”, „Długi nos” i „Ojciec chrzestny”. We wszystkich czterech opowieściach pojawia się postać diabła, którego bohaterowie spotkają pod rozmaitymi postaciami. Spektakl przeznaczony jest dla widzów 6+, opowiada o tym, jak poradzić sobie ze złem, które czai się często w miejscach nieoczywistych. 
29.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Adaptując na scenę baśnie braci Grimm, Agnieszka Kochanowska zauważyła łączącą je postać diabła. Tak powstała najnowsza premiera Miejskiego Teatru Miniatura Co u diabła?
Adaptując na scenę baśnie braci Grimm, Agnieszka Kochanowska zauważyła łączącą je postać diabła. Tak powstała najnowsza premiera Miejskiego Teatru Miniatura "Co u diabła"
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Kim jest diabelski bohater najnowszego spektaklu Miniatury?

- Nasz Diabeł to nieco umęczony swoją pracą urzędnik piekielny, nękający maluczkich bardziej z poczucia obowiązku (i w myśl piekielnych zasad) niż z potrzeby duszy - tłumaczy Michał Derlatka, doświadczony reżyser teatralny, również aktor i lalkarz, a od września 2019 r. dyrektor naczelny i artystyczny Gdańskiego Teatru Miniatura. - Żona Diabła stara się humanizować diabelskie poczynania męża – jak już masz gnębić, to gnęb tych wrednych, zostaw w spokoju niewinnych prostaczków i nie wódź ich na pokuszenie! Diabeł, przytłoczony ilością pracy, presją żony, krótkowzrocznością petentów, ignorancją przełożonych, przechodzi załamanie nerwowe i kryzys zawodowy połączony z chęcią radykalnej zmiany. Któż z nas nie marzył choć raz w życiu, by z dnia na dzień rzucić wszystko, uciec i oddać się budowie studni w Afryce? No więc nasz Diabeł spełnia na swój sposób to marzenie. A efekt jest taki, że gdy piekło świeci pustkami, diabelską rolę w mig przejmie pokojówka, królewna czy król.


Galeria zdjęć z teatralnej próby

 

Derlatka zrealizował już 50 spektakli (nie licząc niemal 30 udramatyzowanych lektur) w Polsce, Hiszpanii, Czechach i na Słowacji. W 2021 roku otrzymał Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za wysoką jakość artystyczną działań minionego roku oraz reżyserię spektaklu „Beton” na podstawie powieści Moniki Milewskiej.


Adaptacji i połączenia czterech baśni w jedną opowieść podjęła się Agnieszka Kochanowska, która z powodzeniem piastuje od 2012 roku stanowisko rzeczniczki prasowej, a od 2020 roku kierowniczki literackiej Miejskiego Teatru Miniatura oraz autorki scenariuszy do spektakli oraz książek. Jej trzy książki dla dzieci: „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, „Malwina ratuje święta” i „Jak się tu znaleźliśmy”, zostały zauważone przez środowisko ludzi kultury - w 2017 roku Kochanowska otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

- Dzięki przygodom bohaterów dostajemy podpowiedzi, co pomaga w radzeniu sobie ze złem – empatia, wspieranie się nawzajem, umiejętność korzystania z pomocy innych i proszenia o nią, odwaga, determinacja – opowiada Agnieszka Kochanowska. - W tym wszystkim najważniejsze nie jest to, co nam się przytrafia, ale to, jak na to reagujemy. 


Baśniowy świat na scenie wyczarował wybitny czeski scenograf Marek Zákostelecký, autor ponad 130 scenografii do spektakli na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Zákostelecký, który odpowiada za projekt scenografii i form lalkowych, jest bardzo utytułowanym twórcą: dwukrotnym laureatem prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotnym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, otrzymał Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK.

 

„Co u diabła” w reżyserii Michała Derlatki będzie miało premierę 30 grudnia 2021 roku o godz. 18
„Co u diabła” w reżyserii Michała Derlatki będzie miało premierę 30 grudnia 2021 roku o godz. 18. Scenografia jest dziełem Marka Zákostelecký'ego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Również muzyka tego spektaklu będzie elementem wartym zauważenia, gdyż skomponował ją trójmiejski muzyk, perkusista Paweł Nowicki, założyciel zespołu muzyki współczesnej Kwartludium. Zespół na stałe wpisał się w kalendarz koncertowy najważniejszych festiwali muzyki współczesnej w Polsce i za granicą. Występuje na takich festiwalach jak m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Radia WDR w Kolonii, Unsound Festival w Nowym Jorku, Nuove Musische, Festiwal w Teatro Massimo w Palermo, Conetemporary Music Festival w Daegu w południowej Korei. Nowicki z zespołem wydał już pięć albumów studyjnych, komponuje też dla teatru i filmu, 2016 był kuratorem Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Nowej w Gdańsku.

W roli Diabła zobaczymy związanego z Miniaturą od 2006 roku Jakuba Ehrlicha. Widzowie podziwiali go już w Gdańsku jako Brimira w "Błękitnej planecie" w reżyserii Erlinga Johannessona, Karalucha w "Karakonii. Pieśniach według Schulza" czy w spektaklu "Remus" w reżyserii Remigiusza Brzyka.

W aktorskim zespole pojawią się też bardzo młodzi artyści, debiutujący na gdańskiej scenie: nowa członkini zespołu Miniatura, absolwentka Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku - Magdalena Bednarek (dołączyła do zespołu w 2021 roku) oraz absolwenci wrocławskiego wydziału lalkarskiego: Magdalewna Gładysiewicz i Kamil Marek Kowalski, dla którego spektakl będzie dyplomem. 


Młodzi artyści MTM zapraszają na spektakl:

 

Przy spektaklu odbywa praktyki w ramach programu Erasmus+ Csaba Kedves, student lalkarstwa w Színház- és Filmművészeti Egyetem – University of Theatre and Film Arts w Budapeszcie.

Premiera spektaklu "Co u diabła" odbędzie się w czwartek, 30 grudnia o godz. 18. Kolejne spektakle w styczniu 2022 roku: 2, 8, 9, 11, 12 oraz w lutym. 

Bilety: 30 zł.  

 

“CO U DIABŁA”

na podstawie baśni braci Grimm

  • tłumaczenie, adaptacja i dramaturgia: Agnieszka Kochanowska
  • reżyseria: Michał Derlatka
  • scenografia i lalki: Marek Zákostelecký
  • muzyka: Paweł Nowicki
  • asystent reżysera: Csaba Kedves

obsada

  • Diabeł | Jakub Ehrlich
  • Żona Diabła | Magdalena Gładysiewicz
  • Drwal, Żołnierz bez Nogi, Posłaniec | Kamil Marek Kowalski
  • Potępiona Dusza, Pokojówka | Magdalena Bednarek
  • Dziewczyna bez Rąk, Zła Królewna | Aleksandra Miska
  • Żona Młynarza, Dziewczyna w Białej Sukni, Chora Królewna, Zły Król | Jadwiga Sankowska
  • Druga Potępiona Dusza, Młynarz, Dobry Król, Żołnierz bez Ręki, Strażnik | Krystian Wieczyński
  • Mały Diabeł, Żołnierz bez Oka, Strażnik, Przewoźnik | Wojciech Stachura
  • Narrator | Andrzej Żak
  • Potępione Dusze, Paluszki, Czaszki, Szczotka i Miotła | zespół

premiera: 30 grudnia 2021.

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok