Ta doroczna uroczystość ma przypominać o bogactwie wielokulturowości Gdańska w minionych wiekach i wspomagać budowanie nowej wielokulturowości współczesnego Gdańska.
Po II wojnie światowej w czasach komunistycznych władze PRL zlikwidowały w Gdańsku 27 cmentarzy. Był to element prowadzonej wówczas polityki historycznej państwa, której celem miało być unicestwienie zbiorowej pamięci o dawnych mieszkańcach miasta. Pamiątki z tych nekropolii zgromadzone zostały na utworzonym w 2002 r. Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. To symboliczne miejsce, które znajduje się w parku przy ul. 3 Maja w sąsiedztwie polskokatolickiego kościoła Bożego Ciała. Przed wojną był tu cmentarz.
Zobacz relację wideo:
- Modlitwa międzywyznaniowa jest stałym elementem ważniejszych gdańskich uroczystości. W ten sposób honorujemy symbolicznie wszystkich pochowanych na 27 gdańskich nekropoliach, które zostały zlikwidowane po II wojnie światowej - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - To czas zadumy i wspomnienia tych, którym nie mamy możliwości zapalić świec w imiennych grobach, łącząc się w akcie modlitwy bez względu na wyznanie.
Od 20 lat, zawsze 1 listopada spotykają się na nim przedstawiciele różnych wyznań i obrządków żeby modlić się w intencji zmarłych. Tak było i tym razem. Prezydent Gdańska zaprosił na wspólną modlitwę przedstawicieli wielu wyznań monoteistycznych.
Zaproszenie przyjęli: ks. kanonik Bartłomiej Stark - proboszcz rzymsko-katolickiej Parafii pw. Chrystusa Króla, ks. Dariusz Jóźwik - proboszcz prawosławnej Parafii Katedralnej, ks. mitrat Józef Ulicki - proboszcz greckokatolickiej Parafii pw. Św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Maryi Panny, Michał Samet - przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Ismail Caylak - imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, ks. dr Rafał Michalak - proboszcz Parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Bego Ciała w Gdańsku, wielebny Tomasz Ropiejko - pastor Kościoła Zielonoświątkowców Zbór w Gdańsku, ks. prezbiter Sebastian Maria Niedźwiedziński - proboszcz Parafii Emanuela Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego, ks. Marcin Rayss - wikariusz Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, diakon Krzysztof Pawlus z Kościoła Starokatolickiego.
Po uroczystości na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy uczestnicy przeszli pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. Tam również zapalono znicze.