• Start
  • Wiadomości
  • Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy. Gdańska modlitwa międzywyznaniowa

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy. Gdańska modlitwa międzywyznaniowa

Czwartek, 1 listopada 2018 r. w Gdańsku: po raz dwudziesty na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy spotkali się przedstawiciele wielu wyznań, którzy modlili się w intencji zmarłych. Symboliczne jest miejsce modlitwy, które upamiętnia zniszczone po II wojnie światowej gdańskie cmentarze. Zobacz naszą relację.
01.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku
Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

Ta doroczna uroczystość ma przypominać o bogactwie wielokulturowości Gdańska w minionych wiekach i wspomagać budowanie nowej wielokulturowości współczesnego Gdańska.

Po II wojnie światowej w czasach komunistycznych władze PRL zlikwidowały w Gdańsku 27 cmentarzy. Był to element prowadzonej wówczas polityki historycznej państwa, której celem miało być unicestwienie zbiorowej pamięci o dawnych mieszkańcach miasta. Pamiątki z tych nekropolii zgromadzone zostały na utworzonym w 2002 r. Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. To symboliczne miejsce, które znajduje się w parku przy ul. 3 Maja w sąsiedztwie polskokatolickiego kościoła Bożego Ciała. Przed wojną był tu cmentarz.


Zobacz relację wideo: 


- Modlitwa międzywyznaniowa jest stałym elementem ważniejszych gdańskich uroczystości. W ten sposób honorujemy symbolicznie wszystkich pochowanych na 27 gdańskich nekropoliach, które zostały zlikwidowane po II wojnie światowej - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - To czas zadumy i wspomnienia tych, którym nie mamy możliwości zapalić świec w imiennych grobach, łącząc się w akcie modlitwy bez względu na wyznanie.

Od 20 lat, zawsze 1 listopada spotykają się na nim przedstawiciele różnych wyznań i obrządków żeby modlić się w intencji zmarłych. Tak było i tym razem. Prezydent Gdańska zaprosił na wspólną modlitwę przedstawicieli wielu wyznań monoteistycznych.

W modlitwie wielowyznaniowej udział brali przedstawiciele różnych religii monoteistycznych oraz mieszkańcy Gdańska
W modlitwie wielowyznaniowej udział brali przedstawiciele różnych religii monoteistycznych oraz mieszkańcy Gdańska
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Zaproszenie przyjęli: ks. kanonik Bartłomiej Stark - proboszcz rzymsko-katolickiej Parafii pw. Chrystusa Króla, ks. Dariusz Jóźwik - proboszcz prawosławnej Parafii Katedralnej, ks. mitrat Józef Ulicki - proboszcz greckokatolickiej Parafii pw. Św. Bartłomieja i Opieki Najświętszej Maryi Panny, Michał Samet - przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Ismail Caylak - imam Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej, ks. dr Rafał Michalak - proboszcz Parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Bego Ciała w Gdańsku, wielebny Tomasz Ropiejko - pastor Kościoła Zielonoświątkowców Zbór w Gdańsku, ks. prezbiter Sebastian Maria Niedźwiedziński - proboszcz Parafii Emanuela Kościoła Ewangelicko - Metodystycznego, ks. Marcin Rayss - wikariusz Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, diakon Krzysztof Pawlus z Kościoła Starokatolickiego.

Po uroczystości na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy uczestnicy przeszli pod pomnik Ofiar Tyfusu, znajdujący się na terenie parku Grodzisko u zbiegu ulic Powstańców Warszawskich i Dąbrowskiego. Tam również zapalono znicze.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!