Cinematika, czyli muzyka filmowa i kino. Cztery dni atrakcji - od czwartku do niedzieli

Stowarzyszenie Kulturalny Hamulec Bezpieczeństwa od 21 do 24 listopada organizuje festiwal Cinematika, który prezentuje różne oblicza muzyki w kinie. W programie piątej edycji wydarzenia są m.in. dwa koncerty, konkurs filmowy oraz projekcje dokumentów muzycznych. Wszystko do obejrzenia i wysłuchania w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum św. Jana, dawnym kinie Watra i Kolonii Artystów.
20.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sala koncertowa z widownią
W ramach Cinematika organizatorzy zapraszają na dwa koncerty, które zostaną zaprezentowane premierowo gdańskiej publiczności
fot. Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa

5. Festiwal Cinematika – muzyka filmowa + kino

Od 21 do 24 listopada odbędzie się w Gdańsku po raz piąty Cinematika, festiwal poświęcony muzyce filmowej i kinu. 

- Na Festiwalu Cinematika prezentujemy co roku różne oblicza muzyki w kinie i muzykę filmową w szerokim kontekście, stąd w programie festiwalu znajdą się wydarzenia muzyczne od koncertu do kina niemego, po koncert galowy muzyki filmowej przygotowany na kilkunastoosobową orkiestrę i muzyków, gdzie do premierowych aranży muzycznych powstaje równolegle oprawa multimedialna – mówi Anna Kądziela-Grubman, dyrektor programowa festiwalu.

Festiwalowe wydarzenia odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum św. Jana oraz dawnym kinie Watra w Domu Harcerza. 

 

Muzyka na Cinematika

Powieje grozą

W ramach Cinematika organizatorzy zapraszają na dwa koncerty, które zostaną zaprezentowane premierowo gdańskiej publiczności.

Festiwal otworzy koncert zespołu Tomasza Chyły - Tomasz Chyła Quintet. W monumentalnej przestrzeni Centrum św. Jana, 21 listopada 2024, o godz. 19, muzycy wykonają na żywo autorską, jazzową aranżację ścieżki dźwiękowej klasycznego filmu grozy z 1924 roku, pt. „Gabinet figur woskowych” (“Waxworks”) w reżyserii Paula Leni. Koncert odbędzie się w 100. rocznicę premiery filmu.

Obraz opowiada historię trzech wystawionych w gabinecie woskowym postaci: sułtana Haruna al Raszida, cara Iwana Groźnego oraz Kuby Rozpruwacza i należy do nurtu niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. Jest jednym z jego największych dzieł, obok „Metropolis”, „Nosferatu” i „Gabinetu Dr. Caligari”.

Zespół wystąpi w składzie: Tomasz Chyła – skrzypce, Tomasz Ziętek – trąbka, Krzysztof Hadrych – gitara, Konrad Żołnierek – kontrabas, Sławek Koryzno – perkusja. 

Więcej o koncercie i bilety

 

Zagrajmy, jak za dawnych lat

Drugi koncert jest kontynuacją pasma tematycznego „Echo Lat…”, eksplorującego brzmienia minionych dekad w kinie i ich wpływu na stylistykę współczesnej muzyki filmowej. W tym roku koncert poświęcony będzie produkcjom z przełomu lat 90. i 2000.

W programie koncertu pojawi się muzyka z filmów kultowych reżyserów filmowych hitów przełomu lat 90. i 2000, takich jak m.in. Quentin Tarantino, Danny Boyle, Darren Aronofsky, David Fincher i Christofer Nolan. 

W całkowicie nowych, symfoniczno-elektronicznych aranżacjach, przygotowanych specjalnie na gdański festiwal, zabrzmią filmowe utwory z filmów: „Trainspotting”, „Kill Bill” „The Beach – Niebiańska Plaża”, „Slumdog. Milioner z Ulicy”, „Fight Club”, „Requiem dla Snu”, „Incepcja”, pierwsza ekranizacja gry komputerowej „Mortal Kombat” i wielu innych. Będą to utwory takich wykonawców, jak m.in.: Massive Attack, Moby, Underworld, Moderat, Pixies, M.I.A. czy kompozycje Hansa Zimmera.

Usłyszymy też dźwięki ze współczesnych filmów i seriali inspirowanych stylistyką i muzyką lat 90. i 2000, np. z serialu „Dark” oraz serialu „Normal People”, które są wypełnione inspiracjami poprzednich dekad.

Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego wystąpi Falkowski Orkiestra, kilkunastoosobowa orkiestra pod dyrekcją Krzysztofa Falkowskiego, łącząca brzmienia symfoniczne oraz elektroniczne, w towarzystwie Williama Malcolma jako NIGHTRUN87, Krystyny Gedzik oraz innych gości i kilkunastoosobowego chóru.

Więcej o koncercie i bilety

463406526_946863624126684_7714559990552030996_n
5. Cinematika to premierowy koncert muzyki filmowej z udziałem kilkunastoosobowej orkiestry symfoniczno-elektronicznej i solistów, koncert do kina niemego; międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych oraz pokazy kina artystycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego i arthousowego. Od 21 do 24 listopada 2024 r. w Gdańsku
fot. mat. Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa

Kino na Cinematika

Program filmowy tegorocznego Festiwalu Cinematika oferuje międzynarodowy konkurs teledysków i krótkich filmów muzycznych oraz przedpremierowe pokazy kina artystycznego i produkcji łączących stylistykę teledysków, kina gatunkowego oraz kina arthousowego.

Festiwal odbędzie w terminie 21-24 listopada. W trzech lokalizacjach:

  • w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
  • w Centrum św. Jana
  • w dawnym kinie Watra w Domu Harcerza. 

Więcej informacji: www.cinematika.pl oraz FB festiwalu 

BILETY - sprzedaż na stronie festiwalu oraz GTS i w kasie teatru.

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord