• Start
  • Wiadomości
  • Chorujesz na depresję - w Gdańsku znajdziesz pomoc. Zobacz, co mówią specjaliści

Chorujesz na depresję - w Gdańsku znajdziesz pomoc. Zobacz, co mówią specjaliści

Depresja należy do najgroźniejszych i najbardziej powszechnych chorób naszych czasów. Zapada na nią co czwarta osoba, nie tylko wśród dorosłych, ale też dzieci. Tak jest w całym świecie i w całej Polsce. Również w Gdańsku, gdzie - również dzięki działaniom Miasta - chorzy łatwo mogą znaleźć pomoc. 
21.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Katarzyna Wieczorek i Maria Maślak (po prawej) w naszym studio, gdzie rozmawiały na czym polega specyfika walki z depresją i gdzie w Gdańsku można znaleźć pomoc
Katarzyna Wieczorek i Maria Maślak (po prawej) w naszym studio, gdzie rozmawiały na czym polega specyfika walki z depresją i gdzie w Gdańsku można znaleźć pomoc
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Okazją do rozmowy jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, który obchodzony jest 23 lutego - w tym roku data ta przypada na niedzielę. W czwartek, o godz. 13, w programie “Wszystkie Strony Miasta” naszymi gośćmi w studio były:

  • Katarzyna Wieczorek - psycholożka, psychoterapeutka z gdańskiej Fundacji Wspierania Rodzin „Przystań”
  • Maria Maślak - zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

 

Rozmowa została poprzedzona emisją 6-minutowego filmiku edukacyjnego na temat depresji.

Depresja jest chorobą podstępną. Objawia się pogorszeniem nastroju, złym samopoczuciem, trudnościami w utrzymaniu normalnych relacji z otoczeniem, brakiem chęci do nauki i działania. Miewa różny przebieg - od łagodnego, a nawet utajonego po ostry. Zawsze uniemożliwia normalne funkcjonowanie osoby i dotkniętej depresją, a w konsekwencji niszczy życie chorego, jego rodziny i  przyjaciół. W skrajnych przypadkach prowadzi do samobójstwa.

- Jeśli objawy charakterystyczne dla depresji utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy szukać pomocy specjalisty - mówi Katarzyna Wieczorek. 

W Gdańsku taką pomoc znaleźć można nie tylko w państwowych placówkach ochrony zdrowia, finansowanych przez NFZ. Pomoc oferuje i finansuje ze kasy samorządowej również Miasto Gdańsk. 

- Po to, by gdańszczanie mieli jak największą świadomość zagrożeń związanych z problemami psychicznymi i umieli jak najwcześniej je rozpoznać, by podjąć leczenie - podkreśla Maria Maślak. 

Depresja jest problemem Numer Jeden wśród problemów psychicznych na całym świecie.

ZOBACZ PEŁNY ZAPIS PROGRAMU:

 

- Na depresję zapada jedna czwarta populacji - podkreśla Katarzyna Wieczorek. - I dzieje się tak w każdym kraju, pod każdą szerokością geograficzną. Co możemy zrobić? Jak najskuteczniej bronić się przed tą groźną chorobą.

Chodzi w pierwszym rzędzie o budowanie świadomości wśród mieszkańców, już od etapu edukacji szkolnej. Dobrze poinformowana i empatyczna społeczność wie, jak rozpoznać depresję i nie myli jej z pospolitym lenistwem. Dzięki temu rodzina, przyjaciele są w stanie stosunkowo wcześnie dostrzec chorego i pomóc mu w poszukiwaniu specjalistycznej pomocy. 

W rozpoznaniu niepokojących objawów pomagają m.in. dostępne w instytucjach broszury, które podsuwają proste sposoby wstępnego rozpoznania choroby. Choćby przez odpowiedź na trzy pytania.

  1. Czy jestem zdolny/zdolna do miłości?
  2. Czy potrafię pracować?
  3. Czy jestem twórczy/twórcza? 

 

Depresja ma to do siebie, że im dłużej jest nie leczona, tym dłużej trwa wychodzenie z niej.

Miasto Gdańsk dzięki współpracy specjalistów opracowało i wprowadziło Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2016-2023. Dzięki temu znalezienie pomocy jest łatwiejsze niż w większości innych polskich miast.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY - ZOBACZ TUTAJ   

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki