• Start
  • Wiadomości
  • Chełm. Remont ul. Hebanowskiego coraz bliżej. Do wtorku można składać oferty

Chełm. Remont ul. Hebanowskiego coraz bliżej. Do wtorku można składać oferty

Kameralna ul. Hebanowskiego, znajdująca się niedaleko przyparafialnego cmentarza przy ul. Brzegi, przejdzie metamorfozę dzięki zwycięskiemu projektowi w Budżecie Obywatelskim 2022. Wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni oraz chodniki. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska czeka na oferty do 22 października.
22.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu połatana asfaltowa jezdnia, po prawej widać zielone ogrodzenie z siatki, w tle po lewej blok mieszkalny
Jezdnia ul. Hebanowskiego jest w kiepskim stanie technicznym
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowa jezdnia i chodniki

Przy tej ulicy stoi zaledwie kilka budynków. Mimo to pomysłodawcom wniosku do BO udało się zdobyć poparcie mieszkańców, by wykonać na niej remont. 

Obecnie nawierzchnia jezdni na ul. Hebanowskiego jest w kiepskim stanie technicznym. Widać liczne spękania i sporą ilość “łat” na drodze, a także ubytki. Modernizacji wymagają także wysłużone już chodniki wykonane z tzw. trylinki. 

Wyjątkiem jest odcinek przy posesji nr 52, gdzie nawierzchnia chodnika to betonowa kostka brukowa. 

W ramach inwestycji zaplanowano remont nawierzchni jezdni oraz chodników, regulację  wysokości tej jezdni do skrzyżowania ul. Hebanowskiego z ul. Jabłońskiego, poza tym stworzenie miejsc parkingowych, wykonanie progu zwalniającego, remont sieci kanalizacji deszczowej i przebudowę gazociągów.

Stogi. Jezdnia na ul. Kłosowej zostanie wymieniona. DRMG rozstrzygnęło przetarg

na zdjęciu zbliżenie na zniszczoną asfaltową jezdnię
Remont tej ulicy wygrał w głosowaniu na Budżet Obywatelski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Maksymalna prędkość na tej ulicy to 20 km/h

Jako, że jest to niewielka osiedlowa ulica, jej nowa nawierzchnia powinna być dostosowana do ruchu, gdzie maksymalna dopuszczalna prędkość będzie wynosić 20 km/h. Szerokość jezdni po przebudowie będzie mierzyć 4 - 4,5 metra, a szerokość utwardzonego pobocza, wykonanego z betonowej kostki brukowej w kolorze szarym - 1,5 m. Zaplanowana inwestycja obejmie teren o powierzchni około 0,35 ha - prace prowadzone będą na odcinku o długości 155 metrów.

Pomiędzy utwardzonym poboczem a ogrodzeniami posesji pojawi się z kolei pas rozdzielczy z kostki betonowej. 

Zaprojektowany próg zwalniający na tej ulicy będzie miał szerokość 3,7m i długość 3,4m, a wykonany zostanie z kostki kamiennej łupanej. 

Jar Wilanowski już pełen skateboardzistów

Budżet Obywatelski na Chełmie

Wśród zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego na Chełmie, w ostatnich latach pojawiały się najczęściej nowe elementy infrastruktury w Jarze Wilanowskim. Najnowszym obiektem w tym miejscu jest skatepark, którego budowę zakończono przed kilkoma miesiącami. 

W ramach BO 2024 wygrał z kolei projekt budowy parku dzielnicowego w Jarze Sikorskiego. Obecnie mieszkańcy traktują ten jar głównie jako skrót od ulicy Cieszyńskiego do największej w  dzielnicy galerii handlowej oraz do ul. Cienistej, a także jako miejsce spacerów z czworonogami. Pomysł jest taki, by powstały tu wygodne ścieżki spacerowe, a także pojawiła się infrastruktura parkowa, w tym plac zabaw. Trwają już prace nad dokumentacją projektową dla tego projektu.

Stary Chełm. Zobacz nowe życie placu przy ulicy Styp-Rekowskiego

W starej części dzielnicy Chełm prowadzone są natomiast działania rewitalizacyjne. Przy ul. Styp-Rekowskiego, w jednej z kamienic powstanie m.in. dom sąsiedzki. Zrewaloryzowano już natomiast plac, na którym często organizowane są różne zajęcia dla mieszkańców.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo