Budowa tunelu pod ul. Wilanowską zapewne ucieszy matki z dziecięcymi wózkami czy osoby starsze i wszystkie te, dla których sporym utrudnieniem jest korzystanie z licznych schodów prowadzących do jaru. Podziemne przejście powstanie tuż przy nich. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie przechodzić z jednej części parku do drugiej - jest on bowiem przecięty wspomnianą ul. Wilanowską.
- Potrzebę budowy tunelu wielokrotnie sygnalizowali mieszkańcy Chełmu, zwłaszcza młode mamy. Stąd decyzja o jego realizacji - zaznacza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Ale ogłoszony przetarg zakłada także kolejny etap urządzania tej ogromnej zielonej przestrzeni. W ramach inwestycji powstaną bowiem nowe ścieżki parkowe wykonane z tzw. mieszanki mineralnej, a także ciągi piesze z kostki betonowej. Wykonane zostaną również nawierzchnie placów, zarówno mineralne, jak i z kostki brukowej. Poza tym odtworzony zostanie fragment ul. Wilanowskiej.
Na pewno nie będą się tu nudzić najmłodsi. Z myślą o nich w najbliższych miesiącach powstanie tu plac zabaw, który już nazwano roboczo „Lokomotywą”, do tego pojawią się sprawnościowy oraz linowy plac zabaw. Zamontowane zostanie również urządzenie zabawowe „Rowerek”, powstaną dwa place sąsiedzkie, a także teren do minigolfa, stoły do gry w ping ponga, plac do trenowania tai chi i skwerek ze stawkiem. Wszystko to rozlokowane zostanie w różnych punktach jaru.
Będzie też coś dla miłośników przyrody: projekt przewiduje budowę budek lęgowych, domków dla owadów i karmników dla ptaków. Poza tym na terenie Jaru Wilanowskiego pojawią się ławki parkowe, kosze na śmieci, funkcjonalne deszczochrony oraz tablice informacyjne. Z mało widocznych, ale potrzebych elementów tej inwestycji, warto wymienić budowę sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej.
Będzie też rewaloryzacja obecnych terenów zielonych. Zakłada ona niezbędną wycinkę drzew i krzewów, jak również przesadzanie i nasadzenia drzew oraz krzewów. Pojawią się też nowe trawniki z siewu i kwietna łąka. Co ciekawe, ogłoszony przetarg zakłada trzyletnią pielęgnację założonej zieleni, z uwzględnieniem podlewania, w okresie od 1 marca do 31 października tak często, aby zapewnić stałą wilgotność podłoża. Do tego koszenie i wywóz skoszonej trawy.
Zdemontowane zostaną istniejące słupy oświetleniowe, a w ich miejsce pojawią się nowocześniejsze i energooszczędne latarnie – zarówno wzdłuż ścieżek, jak i zaplanowanego tunelu. Dla pełniejszego bezpieczeństwa, na terenie parku oraz w samym tunelu, zainstalowany zostanie monitoring.
Inwestycja powinna być gotowa w październiku 2018 r.