O tym, że w jarze na gdańskim Chełmie potrzebne są inwestycje, mówiono od dawna. Wśród radnych i mieszkańców pojawiały się pomysły, by część z nich zrealizować z Budżetu Obywatelskiego bądź budżetu Rady Dzielnicy Chełm. Po tym, jak oszacowano koszt prac, okazało się, że kompleksową rewaloryzację jaru będzie w stanie udźwignąć jedynie budżet miasta. Urzędnicy będą się też starać o to, by część inwestycji została sfinansowana ze środków zewnętrznych.
W ramach projektu "Zagospodarowanie zespołu parkowo - rekreacyjnego Jar Wilanowska" wybudowany będzie tunel pod ul. Wilanowską (jego realizacja ma kosztować, według szacunków, około 1,5 miliona złotych). Pojawią się kwietne łąki i nowe trawniki. Nie zabraknie też kolejnych nasadzeń drzew i krzewów. Zbudowane zostaną ścieżki, po których będzie można wygodnie spacerować i pobiegać, a także zainstalowane zostanie dodatkowe oświetlenie, by było bezpieczniej. Na terenie jaru zaplanowano też skwer ze stawkiem, kolejne place zabaw, a nawet place sąsiedzkie, na których będzie można spędzić czas ze znajomymi np. przy grillu. Nie zabraknie też małej architektury, a więc: deszczochronów, ławek i koszy na śmieci. Wybudowane zostaną również sieci kanalizacji deszczowej.
Szacunkowa wartość planowanej inwestycji to pięć milionów złotych.
- Bardzo się cieszymy. Zależy nam, by to miejsce było przyjazne dla mieszkańców - podkreśla Marian Menczykowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Chełm. - Wokół jaru powstały młode osiedla. Potrzeba tu więc atrakcyjnego miejsca do rekreacji, w którym i młodsi i starsi będą mogli spędzać wolny czas.
Jar podzielony jest na dwie części, przecina go ul. Wilanowska. Stąd też pojawił się pomysł, by zbudować tunel pod ulicą, dzięki któremu bezpiecznie i wygodnie będzie można przedostać się na drugą część zieleńca.
- Tutaj spacerują m.in. matki z wózkami i osoby niepełnosprawne, dlatego ważne jest, by wszyscy mieli tu swobodny dostęp. Tunel będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Marian Menczykowski.
W gdańskim jarze sporo zrobiono w ostatnich latach. Z budżetu miasta sfinansowano m.in. siłownię "pod chmurką" i plac zabaw dla najmłodszych. Ze środków Budżetu Obywatelskiego powstało boisko wielofunkcyjne, a przed pięciu laty, w ramach projektu "Ochrona wód Zatoki Gdańskiej", wybudowano zbiornik retencyjny, który także zagospodarowano na potrzeby lokalnej społeczności.
Obecnie przygotowywany jest wniosek o dofinansowanie projektu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Termin złożenia dokumentu mija 30 grudnia br.
Przeczytaj także:
Chełm. "Ósemka" uczy najmłodszych zasad demokracji - w szkole wprowadzono Budżet Uczniowski