• Start
  • Wiadomości
  • Chełm. Jak podzielić największą gdańską dzielnicę? Zostało kilka dni...

Chełm. Jak podzielić największą gdańską dzielnicę? Zostało kilka dni...

Do 30 grudnia br. potrwają konsultacje społeczne w sprawie podziału dzielnicy Chełm na dwie mniejsze dzielnice: Chełm i Orunię Górną. Radni miasta z klubu Platformy Obywatelskiej przygotowali wstępny projekt podziału dzielnicy. Każdy mieszkaniec Gdańska może wyrazić opinię na ten temat, a także zgłosić ewentualne uwagi bądź propozycje jeszcze przez kilka dni.
27.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zostało zaledwie kilka dni, by móc wyrazić swoją opinię bądź przesłać ewentualne uwagi dotyczące projektu podziału dzielnicy Chełm

Chełm to największa Gdańska dzielnica, która liczy blisko 49 tysięcy mieszkańców. To więcej niż niektóre pomorskie miasta, jak choćby sąsiedni Sopot czy Starogard Gdański. Dlatego też radni obu politycznych opcji, które zasiadają w Radzie Miasta Gdańska (Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości), byli zgodni co do tego, że obecną dzielnicę Chełm należy zmniejszyć i wyodrębnić z niej nową. Mieszkańcy Gdańska mieli z kolei zadecydować, czy zaproponowany projekt podziału jest dobry. Mimo iż na portalach społecznościowych toczy się pewna dyskusja na ten temat, to oficjalnych wniosków w tej sprawie od początku grudnia br. wpłynęło zaledwie osiem (to stan na 27 grudnia, na godz. 12).

- Niewykluczone, że w tych ostatnich dniach wpłynie ich więcej. W połowie grudnia odbyło się spotkanie z mieszkańcami w ramach trwających konsultacji. Frekwencja była całkiem wysoka, a wiele osób zapowiadało, że prześle swoje propozycje – zaznacza Piotr Spyra, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska.

Ewentualne uwagi do opracowanych propozycji można składać pisemnie do 30 grudnia.

W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy zameldowani w Gdańsku mieszkańcy, nie tylko ci z dzielnicy Chełm.

Po 30 grudnia wszystkie uwagi mieszkańców trafią do zaopiniowania przez Prezydenta Miasta Gdańska, a następnie zostaną przekazane do wnioskodawców uchwały, czyli radnych klubu Platformy Obywatelskiej. To oni będą podejmować dalsze decyzje: czy uwzględnić zgłoszone uwagi czy zachować zaproponowany stan.

Projekt podziału dzielnicy Chełm oraz formularz zgłaszania uwag dostępne są na stronie internetowej pod adresem:

https://bip.gdansk.pl/jednostki-pomocnicze/Konsultacje-podzialu-Dzielnicy-Chelm,a,94162

Wnioski lub uwagi do treści uchwalonego przez Radę Miasta Gdańska projektu podziału Dzielnicy Chełm należy składać:

  1. w formie pisemnej do Biura Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1, pok. nr 104 (parter),

  2. drogą elektroniczną na adres: brm1@gdansk.gda.pl


Zgodnie z zaproponowanym podziałem nowa granica Chełmu przebiegać będzie ul. Świętokrzyską, od al. Havla do ul. Małomiejskiej. Następnie będzie kierować się na północ do ul. Ptasiej, przecinając ul. Madalińskiego, potem – na wschód między ul. Ptasią i Hebanowskiego, do ul. Zamiejskiej. Tam granica skręcać będzie na północ i między ogródkami działkowymi, a ul. Kolonia Anielinki przetnie ul. Cienistą na wysokości ul. Bitwy pod Lenino. Za ul. Cmentarną granica dochodzić będzie do ul. Stoczniowców, a podnóżem Biskupiej Góry – do al. Armii Krajowej. Następnie, tą aleją biec będzie na zachód do skrzyżowania z ul. Łostowicką. Tu skręci na południe i al. Havla dochodzić będzie do ul. Świętokrzyskiej.

Tędy przebiegać będzie granica Chełmu po podziale dzielnicy

Granicę Oruni Górnej stanowić będzie granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej będzie biec na wschód, a przed Traktem Św. Wojciecha skręci na północ i na tyłach budynków z adresem do Traktu Św. Wojciecha dochodzić będzie do Parku Oruńskiego, a następnie między ulicami Diamentową, Platynową, Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzić będzie do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy) i dalej Świętokrzyską do skrzyżowania z al. Havla. Następnie planowaną Nową Świętokrzyską na południowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmieni kierunek na północno-zachodni do granicy miasta na ul. Świętokrzyskiej.

Tędy przebiegać będzie granica Oruni Górnej po podziale dzielnicy


Przeczytaj także:

Chełm. W czwartek rozpoczęły się konsultacje w sprawie podziału dzielnicy

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów