Co to jest program INNaczej?
W budynku Wozowni Artyleryjskiej na terenie Hevelianum odbyło się w poniedziałek, 19 grudnia, spotkanie poświęcone podsumowaniu pięciu lat projektu INNaczej - Gdańskie Innowacje Społeczne. Zapowiedziano też start kolejnej edycji akcji - 15 stycznia 2023 r.
W Gdańsku otwarty zostanie sklep społeczny "Za Stołem". Bo potrzebujących jest coraz więcej
W projekcie INNaczej może wziąć udział każdy chętny: mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe.
- Zawsze było tak że pomysłu na innowacje społeczne szukali mieszkańcy. Mieli jakąś ideę, widzieli, że coś nie działa w mieście. Mogli się do nas zgłosić i jeśli ten pomysł rokował, to my go dalej wspieraliśmy aż do uzyskania przez najlepszych innowatorów społecznych grantu w granicach od 6 do 10 tys. zł - mówi Natalia Siuda-Piotrowska z Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation, koordynującej w imieniu Miasta Gdańska program INNaczej.
Jakie pomysły zgłoszono w ubiegłych latach?
W pięciu ostatnich edycjach projektu INNaczej - Gdańskie Innowacje Społeczne zgłoszono ok. 60 pomysłów, z czego dofinansowanie otrzymało ok. 20.
Natalia Siuda-Piotrowska wyjaśnia, że spektrum zagadnień w programie INNaczej było bardzo szerokie i różnorodne.
- Od ekologii, ochrony środowiska, poprzez działania na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnościami. Był np. projekt zakończony publikacją dla dzieci o cukrzycy. Inny dotyczył gry planszowej dotyczącej cyklu hormonalnego u kobiet. Następne przedsięwzięcie bardziej “miękkie” skupiło się na emigracji i poprzez taniec i ruch pomaga integrować ze sobą cudzoziemki przebywające w Polsce. Inny projekt to stworzenie na terenie stoczni ogrodów miejskich - podała przykłady najciekawszych rozwiązań Natalia Siuda-Piotrowska.
Jaki jest temat przewodni nowej edycji programu?
W nowej odsłonie programu INNaczej pojawi się konkretne zagadnienie. Będzie to zagrożenie ubóstwem energetycznym.
- Dziś jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji społecznej, ekonomicznej i politycznej. Nie wiemy do końca, czego potrzebują nasi mieszkańcy, jak bardzo się obawiają nadchodzącego kryzysu dotyczącego np. ogrzewania i inflacji. Czy potrzebują jakiś nowych sposobów na samopomoc? A innowatorzy mają to do siebie, że mają dużą empatię społeczną. Zastanówmy się wspólnie, jak poprzez innowacje możemy chronić ludzi w tym trudnym okresie - powiedziała podczas spotkania w Hevelianum Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA W HEVELIANUM POŚWIĘCONEGO INNOWACJOM SPOŁECZNYM
Zastrzegła jednocześnie, że program INNaczej nadal jest też otwarty na inne wyzwania i tematy społeczne.
- Innowacje rodzą się z dużej empatii, krytycznego myślenia i wiary w to, że można zmieniać świat. Wierzę głęboko w to, że innowacje i innowatorów trzeba wspierać - podkreśliła zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Wszelkie informacje dotyczące 6. edycji INNaczej można szukać na stronie internetowej Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation.