Chcesz być rachmistrzem Powszechnego Spisu Rolnego 2020?

Kończy się nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Najpóźniej w środę, 8 lipca, trzeba dokonać osobistego zgłoszenia w Urzędzie Miejskim w Gdańsku lub wysłać pocztą stosowny list. Spis rolny został ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego w całym kraju - rząd potrzebuje szczegółowych danych o rolnictwie. Gdańsk ma w swoich granicach ok. 4 tys. hektarów gruntów ornych, na których prosperują gospodarstwa rolne. 
07.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Mikołajczyk z synem Wiktorem na oruńskim polu uprawnym. Rodzina Mikołajczyków jest wśród bohaterów naszego reportażu o ostatnich gdańskich rolnikach, który przypominamy na końcu tej publikacji
Paweł Mikołajczyk z synem Wiktorem na oruńskim polu uprawnym. Rodzina Mikołajczyków jest wśród bohaterów naszego reportażu o ostatnich gdańskich rolnikach, który przypominamy na końcu tej publikacji
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Kto może zostać rachmistrzem terenowym w Gdańsku? Osoby, które spełniają następujące warunki:

  • pełnoletność
  • zamieszkanie na terenie Miasta Gdańska
  • co najmniej średnie wykształcenie;
  • posługiwanie się językiem polskim w mowie i piśmie;
  • niekaralność prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • Dodatkowo: znajomość obsługi komputera i funkcjonowania obsługi GPS, komunikatywność i umiejętności interpersonalne, podstawowa znajomość zagadnień z zakresu rolnictwa, obowiązkowość, rzetelność, staranność oraz umiejętność organizacji własnej pracy

Powszechny Spis Rolny będzie przeprowadzony od 1 października do 30 listopada 2020 r. Wcześniej, w sierpniu i wrześniu, odbędą się szkolenia i egzaminy na rachmistrzów terenowych. Uzyskane wyniki będą podstawą do przygotowania listy kandydatów - znajdą się na niej osoby, które uzyskają co najmniej 60 proc. poprawnych odpowiedzi z egzaminu testowego. Im lepszy wynik testu - tym wyższa pozycja na liście. Rachmistrzów terenowych powoła zastępca właściwego wojewódzkiego komisarza spisowego spośród osób z najwyższą liczbą punktów z egzaminu.

Wynagrodzenie rachmistrza terenowego wyznaczono ustawowo na poziomie 37 zł brutto za każdy bezpośrednio przeprowadzony wywiad z użytkownikiem gospodarstwa rolnego - zgodnie z wymaganą procedurą statystyczną. 

 

Nabór kandydatów na rachmistrzów terenowych do Powszechnego Spisu Rolnego 2020

 

Osoby zainteresowane pracą rachmistrza terenowego Powszechnego Spisu Rolnego 2020 mają czas na zgłoszenie swojej kandydatury do środy, 8 lipca. Można to zrobić osobiście w Urzędzie Miejskim w Gdańsku lub za pośrednictwem poczty - wysyłając na adres Urzędu Miejskiego w Gdańsku list ze zgłoszeniem (decyduje data stempla pocztowego). 

Udział właścicieli i użytkowników terenów rolnych w Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest obowiązkowy - mają oni udzielić odpowiedzi dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą.  

Spis ma być przeprowadzony w trzech formach: 

  • samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego
  • wywiad telefoniczny przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego
  • bezpośredni wywiad przeprowadzany przez rachmistrza terenowego

 

Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie dokonał samospisu internetowego albo nie przekazał danych w formie wywiadu telefonicznego, nie może odmówić przekazania danych w formie bezpośredniego wywiadu.

Spisem objęta jest wszelka działalność rolnicza - jako “działalność związana z uprawą roślin, która obejmuje uprawy rolne, w tym grzyby jadalne, warzywnictwo i ogrodnictwo, szkółkarstwo, hodowlę i nasiennictwo roślin rolniczych i ogrodniczych oraz chów i hodowlę zwierząt gospodarskich (...), a także działalność polegająca na utrzymaniu użytków rolnych w stanie nadającym się do wypasu lub uprawy”. Nie ma ograniczenia pod względem areału - spis ma obejmować także indywidualne gospodarstwa rolne o powierzchni poniżej 1 hektara.

 

Zobacz: TEKST USTAWY

 

W Gdańsku według danych na rok 2018 mieszkało ponad 2 tys. rolników, czyli osób, które posiadają powyżej jednego hektara gruntów rolnych i prowadzą gospodarstwa. Większość z tych osób to rolnicy statystyczni: posiadają niewielki kawałek ziemi, ale sami jej nie uprawiają - daje im to jednak możliwość płacenia ubezpieczenia w rolniczej kasie zamiast w ZUSie. 

Gospodarstwa rolne w Gdańsku znajdują się przede wszystkim na Olszynce, Oruni, w Lipcach, św. Wojciechu i na Wyspie Sobieszewskiej. Największe z nich mają powierzchnię od 31 do 74 ha i jest ich dziesięć.

 

“Nie mógłbym tego robić na wsi” - zobacz, jak żyją ostatni gdańscy rolnicy

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka