Integracja i wsparcie dla gdańszczan w potrzebie. Centrum Społeczności - już 2 lata

Od listopada 2022 roku działa w Gdańsku Centrum Społeczności, którego celem jest budowanie mostów między społecznościami i wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej. Centrum Społeczności Fundacji LWF w Polsce to inicjatywa skierowana przede wszystkim do obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w naszym mieście w wyniku wojny w ich ojczyźnie, ale także otwarta na wszystkich gdańszczan pragnących uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej.
15.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać dziewczynkę siedzącą przy stole, która skupiona czyta książkę. W tle znajduje się półka z zabawkami i książkami, co sugeruje, że zdjęcie zostało zrobione w pokoju dziecięcym lub przedszkolu.
W Centrum Społeczności jest co poczytać
Fot. Centrum Społeczności w Gdańsku

Misja Centrum Społeczności

Centrum Społeczności, założone przez Fundację LWF (Luteran World Federation) w Polsce, powstało, by odpowiedzieć na potrzeby obywateli Ukrainy, zapewniając im bezpieczną przestrzeń do adaptacji w nowym środowisku.

 - Misja Centrum wykracza poza pomoc humanitarną. Ma na celu integrację społeczności lokalnej z nowo przybyłymi, tworzenie więzi międzykulturowych oraz wspieranie wzajemnego zrozumienia i współpracy - podkreśla Artur Brzozowski, team leader w Centrum Społeczności w Gdańsku. -  Dążymy do tego, aby wszyscy, którzy spotykają się u nas, niezależnie od pochodzenia, czuli się częścią jednej, spójnej społeczności.

Na zdjęciu widać grupę młodych ludzi uczestniczących w jakimś wydarzeniu, prawdopodobnie związanym z Lechią Gdańsk, o czym świadczy zielono-biały szalik i torba z logo klubu. Na pierwszym planie dwaj chłopcy, jeden z nich pokazuje kciuk uniesiony w górę, pozują radośnie do zdjęcia, a w tle widać innych uczestników, którzy również są zaangażowani w wydarzenie.
Wspólne kibicowanie lokalnej drużynie to doskonały środek integracji...
Fot. Centrum Społeczności w Gdańsku

Oferta Centrum Społeczności

Program Centrum jest różnorodny i dostosowany do potrzeb zarówno dorosłych, jak i dzieci, uwzględniając różnorodne zainteresowania i potrzeby uczestników. Oferta nie jest ustalona raz na zawsze, wśród głównych aktywności wymienić można:

  • Zajęcia z nauki języka polskiego dla obywateli Ukrainy - ponieważ opanowanie języka jest fundamentalne dla integracji i umożliwia łatwiejsze poruszanie się w codziennym życiu, szukanie pracy oraz nawiązywanie kontaktów z lokalną społecznością. Zajęcia prowadzone są na różnych poziomach zaawansowania.
  • Centrum oferuje wsparcie psychologiczne oraz pomoc społeczną dla osób, które borykają się z trudnościami związanymi z adaptacją do nowych warunków życia. Sesje z psychologami mają na celu pomoc w radzeniu sobie z traumą, stresem oraz innymi problemami emocjonalnymi, które mogą wynikać z trudnych doświadczeń związanych z wojną i migracją.
Na zdjęciu widać dwie kobiety siedzące naprzeciwko siebie, prawdopodobnie rozmawiające w spokojnej atmosferze. W tle widać roślinę doniczkową oraz obrazy na ścianie, co nadaje pomieszczeniu przytulny charakter.
Centrum oferuje wsparcie osobom, które borykają się z trudnościami związanymi z adaptacją do nowych warunków życia
Fot. Centrum Społeczności w Gdańsku
  • Centrum organizuje liczne warsztaty, których celem jest rozwijanie umiejętności zawodowych i osobistych. Obejmują one m.in. warsztaty z pisania CV, kursy zawodowe i inne formy edukacji, które mogą pomóc w znalezieniu pracy i adaptacji zawodowej w Polsce.
  • W Centrum organizowane są wystawy, koncerty, wieczory literackie oraz warsztaty artystyczne przybliżające polską kulturę obywatelom Ukrainy i ukraińską - gdańszczanom. - Nasza przestrzeń jest otwarta i zapraszamy wszystkich chętnych do tworzenia nowych spotkań - zachęca Artur Brzozowski
  • Centrum proponuje także zajęcia ruchowe, takie jak joga, fitness czy spacery grupowe, które są okazją zarówno do zadbania o zdrowie fizyczne, jaki i do integracji i nawiązywania nowych znajomości, są również doskonałą formą odreagowania stresu i napięcia.
Na zdjęciu widać grupę kobiet przygotowujących posiłek w kuchni, która jest dobrze wyposażona. Jedna z nich nakłada jedzenie na talerze, podczas gdy reszta obserwuje i pomaga w krojeniu składników, a na blacie znajdują się warzywa oraz przyprawy.
Wspólne gotowanie
Fot. Centrum Społeczności w Gdańsku
  • W przestrzeni Centrum regularnie odbywają się spotkania integracyjne, podczas których mieszkańcy Gdańska i obywatele Ukrainy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami (np. w  Klubie Seniora), uczyć się od siebie nawzajem, budować relacje oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Spotkania często mają charakter tematyczny, dostosowany do potrzeb i zainteresowań uczestników.
  • Osobom, które potrzebują wsparcia, Centrum oferuje konsultacje z pracownikiem socjalnym, który pomaga w zrozumieniu przepisów i procedur obowiązujących w Polsce. Pomoc ta jest szczególnie cenna dla osób, które przybyły do Polski niedawno i muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami prawnymi i administracyjnymi.
Na zdjęciu widać grupę osób siedzących w sali szkoleniowej, uczestniczących w warsztatach lub prezentacji. Uczestnicy mają przed sobą notatniki, a na tablicy oraz ekranie wyświetlane są informacje, co sugeruje, że biorą aktywny udział w edukacyjnej sesji.
Szkolenia, warsztaty, nauka języka polskiego - Centrum Społeczności w Gdańsku zaprasza
Fot. Centrum Społeczności w Gdańsku

Zapraszamy do nas

- Centrum Społeczności to miejsce otwarte dla każdego, kto chce aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym Gdańska. Dla gdańszczan jest to doskonała okazja do poznania nowych sąsiadów, zrozumienia ich sytuacji i wsparcia ich w trudnym procesie adaptacji - tłumaczy Artur Brzozowski. - Z kolei obywatele Ukrainy w Centrum mogą się poczuć częścią nowego środowiska, zdobywać nowe umiejętności i znajdować wsparcie, którego potrzebują. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w życiu Centrum i wspólnego tworzenia przestrzeni, która łączy ludzi, bez względu na ich pochodzenie czy okoliczności życiowe.

Na zdjęciu widać grupę osób uczestniczących w zajęciach jogi lub rozciągania, leżących na matach w różnych pozycjach rozciągających. Sala jest jasna, przestronna, a na końcu widoczny jest fotograf dokumentujący wydarzenie.
Centrum proponuje zajęcia ruchowe, które są okazją zarówno do zadbania o zdrowie fizyczne, jaki i do integracji i nawiązywania nowych znajomości
Fot. Centrum Społeczności w Gdańsku

Jak się zaangażować w życie Centrum Społeczności?

Aby dołączyć do zajęć organizowanych przez Centrum Społeczności, wystarczy odwiedzić profil na Facebooku, zgłosić się za pomocą e-maila: gdansk@lutheranworld.org lub skontaktować się bezpośrednio z pracownikami Centrum.

Harmonogram zajęć jest regularnie aktualizowany, a udział w nich jest bezpłatny. Dzięki wsparciu licznych wolontariuszy oraz darczyńców, Centrum może oferować szeroką gamę usług i wydarzeń, dostępnych dla każdego.

- Jeśli masz pomysł na zajęcia, chcesz podzielić się swoją wiedzą lub po prostu pomóc w organizacji, Centrum Społeczności jest idealnym miejscem, aby zrealizować te cele i stać się częścią dynamicznie rozwijającej się społeczności - raz jeszcze zachęca Artur Brzozowski.

Adres: Zieleniak ul. Wały Piastowskie 1 (pokój 1102 / 11 piętro)

Otwarte: Poniedziałek – Piątek 10:00-20:00

Aktualny plan zajęć:

Grafik przedstawia tygodniowy plan zajęć od 9 do 13 września 2024 roku w Centrum Społeczności w Gdańsku, zorganizowanym przez Fundację LWF w Polsce. W planie znajdują się różnorodne aktywności, takie jak zajęcia dla dzieci, grupy wsparcia dla nastolatków, konsultacje socjalne i psychologiczne, klub seniora, oraz lekcje języka polskiego dla dorosłych i seniorów. Dodatkowo, niektóre zajęcia wymagają wcześniejszych zapisów.
mat. Centrum Społeczności w Gdańsku

TV

Zabawa na miejskim Sylwestrze w Jarze Wilanowskim