Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku jest pierwszą w mieście i piątą w kraju placówką, działającą w oparciu o najskuteczniejszy interdyscyplinarny model pomocy. Prowadzone będzie przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
Często mówimy o naszym mieście miasto wolności i solidarności. Dla mnie miarą takiej solidarności codziennie jest zwracanie uwagi na najmniejszego, najbardziej potrzebującego pomocy - mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę będzie ważnym elementem Miejskiego Systemu Interwencji Kryzysowej. Dziękuję bardzo Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, że to miejsce będzie służyło tym, którzy najbardziej tego potrzebują.
Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku uroczyście otwarte zostało w poniedziałek, 30 września. Mieści się przy ul. Uphagena 18, działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00. Z Centrum można skontaktować się telefonicznie pod nr: 58 718 73 68 lub adresem e-mail: cpdgdansk@fdds.pl.
Pod jednym dachem w gdańskim Centrum Pomocy Dzieciom swoje siły połączą wykwalifikowani specjaliści:
- psychiatra dziecięcy
- psycholodzy doświadczeni w pracy z dziecięcą traumą
- prawnik wspierający rodziców w procedurach prawnych i sądowych
- pracownik socjalny
- lekarz pediatra
W Centrum znajduje się pokój przyjaznych przesłuchań, w którym dzieci uczestniczące w procedurach karnych przesłuchiwane są przez sąd.
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ma 28-letnie doświadczenie w pomocy dzieciom, które doświadczyły przemocy lub wykorzystywania. Centrum Pomocy Dzieciom, które właśnie otwieramy w Gdańsku realizuje model specjalistycznej, kompleksowej pomocy pod jednym dachem. Liczymy na to, że skutecznie wpisze się w miejski system kryzysowej pomocy dzieciom i rodzinom - zaznacza dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. - Placówka w Gdańsku jest częścią sieci Centrów Pomocy Dzieciom, które tworzymy w Polsce, piątą tego typu placówką w kraju (po Starogardzie Gdańskim, Warszawie, Głogowie i Białymstoku - red.). Działanie w sieci daje placówkom możliwość wymiany doświadczeń, działania według tych samych standardów, wspólnego podnoszenie kompetencji zespołów świadczących pomoc dzieciom.
Skuteczna pomoc dzieciom wymaga współpracy z lokalnymi instytucjami: sądami, prokuraturami, ośrodkiem pomocy społecznej, placówkami ochrony zdrowia, oświaty, czy policją. Centrum w Gdańsku będzie działać przy dużym wsparciu władz miasta, które widzą w funkcjonowaniu placówki szansę na lepsze rozwiązanie problemów dzieci.
Centrum Pomocy Dzieciom nie powstałoby bez wsparcia firm, instytucji i indywidualnych darczyńców.
- Działalność Centrum Pomocy Dzieciom jest współfinansowana ze środków miasta Gdańsk oraz organizacji, które wspierają naszą fundację w świadczeniu pomocy dzieciom, takich m.in. jak Fundacje VELUX i Fundacja Drzewo i Jutro. Jesteśmy im bardzo wdzięczni. Razem z nami dają dzieciom siłę - dodaje dr Sajkowska.
Oferta pomocowa Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku jest bezpłatna. Więcej informacji na stronie fdds.pl.