Wozownia Artyleryjska to charakterystyczny budynek - zarówno w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz widoczne są drewniane elementy konstrukcyjne. Po remoncie uzyska nie tylko dawno utracony blask, ale także zupełnie nowe funkcje.
We wnętrzu utworzona zostanie nowa przestrzeń wystawiennicza i konferencyjna. Będzie tu można również coś zjeść (dotąd w Centrum Hewelianum nie było baru czy restauracji).
- Liczymy na to, że dzięki ofercie gastronomicznej zwiedzający zatrzymają się u nas na dłużej - mówi Ewa Jodko-Bronk, kierownik Działu Funduszy Europejskich i Administracji Centrum Hewelianum. - Wozownia, ze względu na swój unikalny charakter, zostanie wpisana w ścieżkę zwiedzania fortu. W ramach ekspozycji będziemy korzystać z najnowocześniejszych form przekazu, m.in. z videomappingu.
W ramach projektu na terenie centrum pojawią się także stoły z ławami i ławeczki do siedzenia - a być może także oświetlenie. Centrum Hewelianum zamierza ogłosić otwarty konkurs na projekt małej architektury, która pasowałaby charakterem do jego charakterystycznych obiektów.
Adaptacja budynku przewiduje kompleksową przebudowę wnętrza budynku, rewaloryzację elewacji wraz z odtworzeniem pięciu par wrót oraz mostku łączącego niegdyś budynek z fortyfikacjami na Wysokim Czole Kurkowym. Obiekt będzie przyjazny środowisku dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii (w projekcie przewidziano: pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne oraz zbiorniki na wodę deszczową).
Inwestycja rozpocznie się jeszcze w bieżącym roku, jej zakończenie planowane jest na rok 2018. Całkowity koszt realizacji projektu pn. pn. „Rewaloryzacja i adaptacja Wozowni Artyleryjskiej wraz z otoczeniem, na potrzeby Centrum Hewelianum w Gdańsku” wyniesie ponad 10 mln złotych. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a zostały rozdysponowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zostały przyznane m.in. z uwagi na unikalny charakter zabytkowej wozowni.