Otwarte we wtorek, 3 grudnia, Centrum Ekoinnowacji PG kształcić będzie kadry specjalistów ukierunkowanych na tworzenie innowacyjnych technologii ekologicznych. Ograniczanie skutków powodzi i suszy, odzysk surowców i energii, energetyka wiatrowa, wykorzystanie materiałów odpadowych do produkcji betonu, usuwanie zanieczyszczeń z wody - to jedne z ważniejszych wyzwań współczesnego świata, a zarazem kluczowe kierunki badań, jakie będą realizowane w Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej.
„Hornet” - autonomiczna łódź z Politechniki Gdańskiej w służbie offshore
Czym są ekoinnowacje?
- Ekoinnowacje to więcej niż technologia i nauka. To zmiana myślenia, nowy sposób patrzenia na świat, który wymaga od nas odwagi, determinacji i konsekwencji - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. - Wierzę, że Centrum Ekoinnowacji stanie się miejscem inspiracji i edukacji, dowodem na to, że każdy z nas ma wpływ na klimat i naszą planetę. Postawiliśmy na multidyscyplinarny charakter współpracy, angażując specjalistów z różnych dziedzin. Badania będą prowadzone przez naukowców, inżynierów oraz praktyków, co pozwoli na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze ekologii, które będą miały realny wpływ na życie nas wszystkich.
Nowoczesna infrastruktura naukowo-badawcza
- Sercem Centrum Ekoinnowacji są laboratoria, w których naukowcy będą opracowywać i rozwijać szeroko pojęte zielone technologie - tłumaczy prof. Piotr Jaskuła, prodziekan ds. współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG. - Specjalistyczna aparatura, w jaką są wyposażone, pozwoli na prowadzenie badań, będących odpowiedzią na obecnie najbardziej palące problemy związane z klimatem i ochroną środowiska, takich jak ograniczanie skutków powodzi i suszy, ograniczenie emisji CO2, usuwanie zanieczyszczeń z wody czy odzysk energii.
Laboratoria Centrum Ekoinnowacji - obszary działania
- Czyste technologie wodne - m.in. optymalizacja procesów technologicznych w oczyszczalniach ścieków, oczyszczanie hydrofitowe, przepływ wody i migracja zanieczyszczeń w rzekach, kanałach i instalacjach przemysłowych; badania modelowe obiektów hydrotechnicznych, usuwanie zanieczyszczeń nowej generacji.
- Zrównoważony transport - m.in. inteligentne systemy transportu, dynamiczne modele podróży, diagnostyka infrastruktury w transporcie szynowym i kołowym, nawierzchnie długowieczne, badania środowiskowe w transporcie tzn. hałas i drgania.
- Gospodarka o obiegu zamkniętym – m.in. opracowywanie technologii ponownego wykorzystania surowców, np. beton i asfalt z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu, z dodatkami organicznymi; beton i asfalt o niskiej emisji CO2, wytwarzany w sposób maksymalnie efektywny, odzyskiwanie energii z odpadów.
- Adaptacja do zmian klimatycznych – m.in. pomiar emisji gazów cieplarnianych z procesów oczyszczania ścieków wraz z obliczaniem śladu węglowego; technologie oparte na naturze w ochronie wód i adaptacji miast do zmian klimatu; opracowywanie nowych materiałów budowlanych, w tym nawierzchni odpornych na ekstremalne temperatury, jak i stabilnych podłoży gruntowych.
Zielone technologie w ekologicznym budynku
Z Centrum Ekoinnowacji korzystać będą zarówno naukowcy, jak i studenci. W budynku o powierzchni niemal 13 tys. mkw. zlokalizowano 18 laboratoriów badawczych i komputerowych, 20 sal dydaktycznych, audytorium, a także komfortową przestrzeń dla studentów, w której będą mogli odpocząć pomiędzy zajęciami.
- O tym, że Centrum Ekoinnowacji jest „zielone”, świadczy nie tylko jego naukowe przeznaczenie. Sam budynek wykorzystuje szereg proekologicznych technologii i rozwiązań, dzięki czemu jego użytkowanie będzie przyjazne dla środowiska – mówi Mariusz Miler, kanclerz PG. - Centrum wyposażono w nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne, zielony dach oraz pompy ciepła, które obsługują je przy współpracy z tradycyjnymi źródłami energii. W obiekcie funkcjonują instalacje odzysku wody szarej. Zamontowane zostały także układy inteligentnego sterowania instalacjami.
W otwarciu budynku udział wzięli m. in. Maria Mrówczyńska - podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Magdalena Czarzyńska-Jachim - prezydentka Sopotu oraz Piotr Grzelak - wiceprezydent Gdańska, a także przedstawiciele biznesu i środowiska akademickiego.
Projektanci i wykonawcy Centrum Ekoinnowacji PG
Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne FORT, a głównym projektantem budynku jest prof. Antoni Taraszkiewicz. Realizację inwestycji przeprowadziła Grupa NDI.
Łączny koszt inwestycji to ok. 170 mln zł pozyskanych z dotacji ministerialnych, funduszy unijnych i środków własnych uczelni.