• Start
  • Wiadomości
  • "Tym żyje Gdańsk" - rozmowa z dyrektorką Barbarą Frydrych

Cele Gdańska w dziedzinie kultury - szeroka oferta, demokratyzacja i równość

20 maja uroczyście wręczono Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” oraz tytułu Mecenasa Kultury Gdańska. Najważniejsza nagroda naszego miasta w dziedzinie kultury została przyznana już po raz 50. To wydarzenie było punktem wyjścia do rozmowy w programie „Tym żyje Gdańsk”. Naszym gościem była Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Prezydenta Gdańska ds. kultury.
23.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
trzy zdjęcia przedstawiające plakat wystawy ze stoczniowymi dźwigami, grupę ludzi śpiewających na scenie oraz książkę leżącą na biurku
W tym roku po raz 50. przyznano Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Nz. (od lewej) uhonorowane wydarzenia - wystawa "Stocznia. Człowiek. Przemysł. Miasto", spektakl "1989" i wystawa "Fangor. Poza obraz"
fot. Dominik Paszliński, Piotr Wittman/gdansk.pl, Dawid Linkowski/Gdański Teatr Szekspirowski

Splendor Gedanensis i tożsamość Gdańska

Początek rozmowy zdominował temat prestiżowej i najważniejszej gdańskiej nagrody przyznawanej twórcom, czyli Nagrody Miasta Gdańsk w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. W tym roku miała miejsce jej jubileuszowa, pięćdziesiąta edycja.

Splendor Gedanensis 2023 - prestiżowe nagrody rozdane po raz 50. Relacja z gali 

- Po raz pierwszy została ona wręczona w 1973 roku. Od tego czasu kilkukrotnie zmieniała się formuła, ale nigdy nie przerwano trybu wręczania Splendor Gedanensis. Te pięćdziesiąt lat ukazuje nam niezwykłe bogactwo gdańskiej kultury - powiedziała dyrektor Barbara Frydrych. - Z jednej strony jest to zapis życia środowisk twórczych, zapis życia kulturalnego, ale z drugiej strony jest to zapis życia miasta, które odbudowywało się po II wojnie światowej, które się konstytuowało na nowo, które tworzyło swoje instytucje, swoje środowiska kulturalne, swoje uczelnie. Prześledzenie tych pięćdziesięciu lat poprzez poprzez osoby laureatów, pozwala poznać miasto.

kobieta i mężczyzna w wirtualnym studiu, siedzą i rozmawiają, w tle widoki Gdańska
Studio programu "Tym żyje Gdańsk" Nz. Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Prezydenta Gdańska ds. kultury i prowadzący Marek Wałuszko
fot. gdansk.pl

Jak Miasto Gdańsk wspiera artystów?

Oprócz nagród dla twórców, takich jak na przykład „Splendor Gedanensis”, Miasto stara się finansowo wesprzeć te grupę zawodową, stara się ułatwić pracę artystom - mówiła nasza rozmówczyni.

Festiwal Teatrów Ulicznych FETA szuka wolontariuszy. Zgłoszenia do 25 czerwca 

- Przypomnę, że wciąż w Polsce nie ma regulacji prawnych, nie ma ustawy, o której bardzo często się mówi, ale która wciąż nie została wprowadzona w życie, czyli ustawy o statusie artysty zawodowego. Samorządy mają pewne możliwości wspierania artystów i nie ukrywam, że dla gdańskiego samorządu to jest duży priorytet, aby takie działania wprowadzać w życie - wyjaśniała Barbara Frydrych. - Miasto, decyzją władz, Rady Miasta i prezydentów, wprowadziło kilka programów, które mają wspierać artystów w ich drodze twórczej. Są to na przykład programy stypendialne. Realizujemy takie działanie, które nosi tytuł "Stypendium kulturalne Miasta Gdańska" dla artystów reprezentujących wszystkie dziedziny. Jest to stypendium, które jest udzielane w trybie wielomiesięcznym i które pozwala realizować projekty artystyczne, mam nadzieję w większym komforcie, niż takie przypadkowe działanie "od projektu do projektu".

Miesięczna transza w tym programie stypendialnym równa się obecnie minimalnemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce i może być udzielona na okres od jednego do sześciu miesięcy. Do 10 czerwca trwa drugi nabór wniosków.

Program dla kultury

Kalendarz imprez kulturalnych w Gdańsku obfituje w liczne wydarzenia. 

- Od kilku lat wprowadzany jest w życie, poprzez strategię Miasta Gdańska, program dla kultury, który obejmuje wsparcie nie tylko artystów indywidualnych, ale też organizacji pozarządowych, które działają w dziedzinie kultury. W tym zakresie również Miasto realizuje konkursy dla organizacji pozarządowych. Te konkursy są i wieloletnie, i roczne, i na działania w zakresie edukacji kulturalnej, i w zakresie literatury. Myślę, że rzeczywiście wpływa to na liczbę wydarzeń, które odbywają się w Gdańsku, ale przecież o to nam chodziło, o demokratyzację kultury, o wprowadzenie bogatej szerokiej oferty kulturalnej, o równość w kulturze. Mam nadzieję, że to tak stopniowo udaje się nam wprowadzać w życie – podsumowała Barbara Frydrych.

Zobacz cały program:

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów