• Start
  • Wiadomości
  • Zamiast taksówki - samochód na godziny. Dzisiaj podpisanie listu intencyjnego

Zamiast taksówki - samochód na godziny. Dzisiaj podpisanie listu intencyjnego

"Dzielenie się samochodem" (ang. carsharing), to rozwiązanie popularne w wielu miastach europejskich, i cieszące się coraz większym zainteresowaniem także w Polsce. Na Pomorzu zdecydowała się na nie Gdynia, a do współpracy zaprosiła kilka sąsiednich gmin, w tym Gdańsk. Miasta porozumiały się - w poniedziałek (28 sierpnia) podpiszą list intencyjny w tej sprawie, w ramach działalności Obszaru Metropolitarnego.
25.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańsk stawia na ekomobilność. W mieście mile widziany będzie carsharing

Carsharing działa na podobnej zasadzie, jak uruchomiona niedawno w Gdańsku wypożyczalnia skuterów. Aby wypożyczyć samochód należy zarejestrować się w przygotowanym do tego systemie, potem odnaleźć najbliższe wolne auto na interaktywnej mapie i przez stronę internetową, bądź aplikację w smartfonie, wybrany pojazd zarezerwować. A potem już tylko... zapłacić, wsiąść i odjechać.

Negocjacje dotyczące wprowadzenia usługi carsharingu, czyli tzw. współdzielenia samochodów, prowadzone były przez ostatnie dwa tygodnie pomiędzy Gdańskiem a Gdynią. Rozmowy, zakończone porozumieniem, wspierało Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot. Zgodnie z postulatami Gdańska, celem tego projektu ma być m.in. jego metropolitalny zasięg oraz integracja z komunikacją publiczną. Miastu zależy na tym, by rozwiązania poświęcone ekomobilności obejmowały cały obszar naszej metropolii.
- To rozwiązanie, które może przynieść korzyści i mieszkańcom i turystom. Przedsięwzięcia dotyczące komunikacji dla wszystkich mieszkańców naszej metropolii warto realizować na całym jej obszarze i w skoordynowaniu z już podjętymi działaniami. List intencyjny, proponowany początkowo przez Gdynię, do końca tego nie odzwierciedlał. Dlatego zwróciłam się do prezydentów i burmistrzów, deklarujących zaangażowanie w ten projekt, aby te racje uwzględnić i rozwijać usługę w wymiarze metropolitalnym, który przyniesie najlepsze efekty - zaznacza Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. - Cieszę się, że nasze argumenty zostały wysłuchane i dziękuję naszym partnerom za kompromisową postawę.

Gdynia postulowała z kolei, aby zaproponowane przez Gdańsk dalsze prace merytoryczne nie wstrzymywały uruchomienia usługi w wybranych gminach - sygnatariuszach listu intencyjnego. I tak też się stanie.

Na forum Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot wspólnie wypracowano dotąd kształt i zakres takich przedsięwzięć jak Bilet Metropolitalny oraz Rower Metropolitalny, które realizowane będą w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
- Carsharing warto włączyć do platformy biletu metropolitalnego oraz w przyszłości do taryfy, która promować będzie dojazdy do węzłów przesiadkowych. Skoro udało się nam wspólnie dochodzić do dobrych rozwiązań metropolitalnych, to mam nadzieję, że i w tym przypadku sobie poradzimy. Liczę na to, że uruchomienie tego projektu już teraz, w formie swego rodzaju pilotażu, pozwoli nam zebrać cenne doświadczenia, które korzystnie przełożymy na integrację z systemem i rozwój tej usługi - uważa Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Gdańska, ds. polityki komunalnej.

W poniedziałek, 28 sierpnia, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, Gdańsk podpisze list intencyjny w sprawie uruchomienia usługi "współdzielenia samochodów dla potrzeb mieszkańców i firm Obszaru Metropolitalnego".

Szczegóły projektu poznamy wkrótce.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic