Miejskie instytucje kultury mają nowe szefowe. Kim są dyrektorki CSW Łaźnia i Klubu Żak?

Od 1 października 2024 dwie miejskie instytucje kultury mają nowe dyrektorki. W wyniku konkursów, po przyjęciu rekomendacji komisji, prezydent Aleksandra Dulkiewicz na dyrektorkę Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA powołała Martę Kołacz, a na szefową Klubu Żak - Ewę Chudecką. Oba powołania są na 3-letnie kadencje. Nowych dyrektorów mają też od jesieni Muzeum Narodowe w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury - zostali nimi Piotr Stasiowski i Marta Szadowiak.
01.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
skladak_kolacz_chudecka
[Na zdj. od lewej] Marta Kołacz i Ewa Chudecka objęły stanowiska dyrektorek miejskich instytucji kultury od 1 października 2024 r. Ich kadencje potrwają 3 lata
fot. archiwum prywatne/Piotr Wittman/gdansk.pl

Czytaj także: Noc Księgarń w sobotę. Jakie atrakcje czekają na wielbicieli literatury w Gdańsku?

Marta Kołacz została wybrana na dyrektorkę CSW ŁAŹNIA w drodze konkursu. Spośród 5 kandydatów, w wyniku głosowania, bezwzględną większością głosów komisja uznała, że pani Marta Kołacz spełniła obowiązkowe kryteria konkursowe zawarte w ogłoszeniu o konkursie na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Zastąpiła na tym miejscu Jadwigę Charzyńską, która kierowała tą instytucją przez 20 lat.

Czytaj także: Jadwiga Charzyńska żegna się z CSW Łaźnia

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
marta_kolacz_i_barbara_frydrych_dyrektorka_biura_prezydenta_ds_kultury_w_umg
Nowa dyrektorka CSW Łaźnia Marta Kołacz odbiera nominację z rąk Barbary Frydrych, dyrektorki Biura prezydenta ds. Kultury w UMG
mat. UMG

Marta Kołacz w swojej karierze pełniła funkcję kuratorki programowej Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Jest kuratorką, wykładowczynią, historyczką i krytyczką designu oraz animatorką kultury.
Jest autorką licznych wystaw oraz projektów z zakresu edukacji i partycypacji kulturalnej. Jej dorobek obejmuje publikacje i artykuły dotyczące współczesnej architektury i designu, w tym monografie "Edmund Homa i jego czasy" (2020) oraz "Współtwórczynie. Kobiety i projektowanie w pierwszych latach gdańskiej ASP" (2021).

Czytaj także: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia - 25 lat inspiracji i twórczości

Obecnie prowadzi zajęcia z historii, teorii, krytyki, a także semantyki designu na Wydziale Architektury i Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dwie młode kobiety
Nowa dyrektorka Klubu Żak Ewa Chudecka odbiera nominację z rąk Barbary Frydrych, dyrektorki Biura prezydenta ds. Kultury w UMG
mat. UMG

Ewa Chudecka została wybrana nową dyrektorką Klubu Żak także w drodze konkursu i obejmie stanowisko na najbliższe 3 lata. W wyniku głosowania bezwzględną większością głosów komisja konkursowa uznała, że pani Ewa Chudecka spełniła obowiązkowe kryteria konkursowe zawarte w ogłoszeniu o konkursie na stanowisko dyrektora Klubu Żak i została zarekomendowana prezydent Gdańska.

Obejmując stanowisko dyrektorki, zastąpiła na tym miejscu Magdalenę Renk, która instytucją kierowała przez 28 lat.

Czytaj także: Od klubu studenckiego po art house. Z Żaka odchodzi wieloletnia dyrektorka Magda Renk

Ewa Chudecka jest z wykształcenia historyczką sztuki. W 2019 roku ukończyła studia podyplomowe z Zarządzania Innowacją na SWPS w Poznaniu, w ramach których rozwijała swoje kompetencje z zakresu zarządzania i Design Management. To różnorodne wykształcenie dało jej kompetencje do myślenia strategicznego i holistycznego patrzenia na projekty, które realizuje.

Czytaj także: 65 lat Klubu Żak. “Elitarna kultura - egalitarny dostęp”

Działała w międzynarodowych organizacjach m.in.: World Design Weeks, BEDA (The Bureau of European Design Associations), New European Bauhaus, EIDD Design for All Europe.

Od 15 lat związana jest z instytucjami kultury. Współorganizowała wystawy, festiwale sztuki, wydarzenia kulturalne oraz muzyczne. Przez 11 lat organizowała festiwal Gdynia Design Days. W latach 2021-2023 i ponownie od 2024 roku pełniła funkcję kierowniczki PPNT Gdynia | Centrum Designu oraz festiwalu Gdynia Design Days. W latach 2023-2024 pełniła funkcję kierowniczki Działu Programowego w Klubie Żak w Gdańsku.

ggm_czas-014_948x633
Piotr Stasiowski jest nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

"Razem ku przyszłości" - zmiany w Muzeum Narodowym i Nadbałtyckim Centrum Kultury 

To nie wszystkie zmiany personalne, jakie dotknęły ostatnio gdańską kulturę. Dwie inne instytucje, Muzeum Narodowe w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury, zarządzane przez podmioty: rządowy i samorządu pomorskiego, również powołały nowych dyrektorów.

Po dziewięciu latach z Gdańską Galerią Miejską pożegnał się Piotr Stasiowski. Został powołany przez Hannę Wróblewską, ministrę kultury i dziedzictwa narodowego na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pięcioletnia kadencja dyrektora również rozpoczęła się 1 października 2024 r.

Piotr Stasiowski jest krytykiem i kuratorem ponad 40 wystaw, a także autorem wielu artykułów publikowanych w książkach i prasie. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2006-2011 kierował studiem BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, a w latach 2012-2014 był głównym kuratorem w Muzeum Współczesnym Wrocław. Od 2015 r. był dyrektorem Gdańskiej Galerii Miejskiej.

461616727_848382460759558_1556159380215598733_n
Z fotelem szefa NCK pożegnał się po 20 latach Larry Ugwu. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego powierzył to stanowisko Marcie Szadowiak
mat. Fb NCK

Jak czytamy na profilu FB NCK: "Od początków istnienia NCK na fotelu dyrektora zasiadali wyłącznie mężczyźni. Nadbałtyckie Centrum Kultury miało szczęście do twórczych i zaangażowanych w swoją pracę szefów oraz wspierających ich programowo i organizacyjnie kobiet. Po ponad trzydziestu latach działalności instytucji szansę na dalszy jej rozwój powierzono kobiecie! Marta Szadowiak od jutra idziemy razem ku przyszłości!"

Czytaj także: Larry Ugwu po 20 latach przestaje kierować NCK. Zrobił wiele dla Gdańska i Pomorza

Nowa dyrektorka, która zastąpiła Larrego Okey Ugwu, ma kompetencje z dziedziny strategii komunikacji i jak pisze o osobie: jest "agentką zmiany, kulturoholiczką, mistrzynią łączenia kropek i ludzi". Pochodzi z artystycznej rodziny, a sama ukończyła średnią szkołę muzyczną. Obecnie w Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie odpowiada za projekty na styku kultury/biznesu/nowych technologii i nauki. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką cyklu debat #Goyki3Lab, programu mentoringu twórców, rezydencji wytchnieniowej dla animatorów kultury, Koalicji Letnich Festiwali Literackich. Organizowała liczne koncerty, wystawy, happeningi artystyczne i imprezy studenckie. Wraz z zespołem stworzonej przez siebie agencji Projekt PR zdobywała najważniejsze w Polsce nagrody w branży public relations: Złoty Spinacz 2015 w kategorii social media za akcji #Oddaj Serce dla Dawca.pl; dwa Srebrne Spinacze 2020 w kategorii PR miejsca, miasta lub regionu za “Największy w Polsce hybrydowy festiwal literacki realizowany przez #Koalicja Letnich Festiwali Literackich", a w kategorii PR pro bono za wspieranie akcji #ZostańMuzykiem Polskiej Fundacji Muzycznej. Jest wykładowczynią akademicką, twórczynią kierunków studiów podyplomowych na WSAiB w Gdyni oraz WSB w Gdańsku.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zamiatarki ruszyły w miasto