Miejskie instytucje kultury mają nowe szefowe. Kim są dyrektorki CSW Łaźnia i Klubu Żak?

Od 1 października 2024 dwie miejskie instytucje kultury mają nowe dyrektorki. W wyniku konkursów, po przyjęciu rekomendacji komisji, prezydent Aleksandra Dulkiewicz na dyrektorkę Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA powołała Martę Kołacz, a na szefową Klubu Żak - Ewę Chudecką. Oba powołania są na 3-letnie kadencje. Nowych dyrektorów mają też od jesieni Muzeum Narodowe w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury - zostali nimi Piotr Stasiowski i Marta Szadowiak.
01.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
skladak_kolacz_chudecka
Marta Kołacz i Ewa Chudecka objęły stanowiska dyrektorek miejskich instytucji kultury od 1 października 2024 r. Ich kadencje potrwają 3 lata
fot. archiwum prywatne/Piotr Wittman/gdansk.pl

Noc Księgarń w sobotę. Jakie atrakcje czekają na wielbicieli literatury w Gdańsku?

Marta Kołacz została wybrana na dyrektorkę CSW ŁAŹNIA w drodze konkursu. Spośród 5 kandydatów, w wyniku głosowania, bezwzględną większością głosów komisja uznała, że pani Marta Kołacz spełniła obowiązkowe kryteria konkursowe zawarte w ogłoszeniu o konkursie na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Zastąpiła na tym miejscu Jadwigę Charzyńską, która kierowała tą instytucją przez 20 lat.

Jadwiga Charzyńska żegna się z CSW Łaźnia

marta_kolacz_i_barbara_frydrych_dyrektorka_biura_prezydenta_ds_kultury_w_umg
Nowa dyrektorka CSW Łaźnia Marta Kołacz odbiera nominację z rąk Barbary Frydrych, dyrektorki Biura prezydenta ds. Kultury w UMG
mat. UMG

Marta Kołacz w swojej karierze pełniła funkcję kuratorki programowej Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Jest kuratorką, wykładowczynią, historyczką i krytyczką designu oraz animatorką kultury.
Jest autorką licznych wystaw oraz projektów z zakresu edukacji i partycypacji kulturalnej. Jej dorobek obejmuje publikacje i artykuły dotyczące współczesnej architektury i designu, w tym monografie "Edmund Homa i jego czasy" (2020) oraz "Współtwórczynie. Kobiety i projektowanie w pierwszych latach gdańskiej ASP" (2021).

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia - 25 lat inspiracji i twórczości

Obecnie prowadzi zajęcia z historii, teorii, krytyki, a także semantyki designu na Wydziale Architektury i Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dwie młode kobiety
Nowa dyrektorka Klubu Żak Ewa Chudecka odbiera nominację z rąk Barbary Frydrych, dyrektorki Biura prezydenta ds. Kultury w UMG
mat. UMG

Ewa Chudecka została wybrana nową dyrektorką Klubu Żak także w drodze konkursu i obejmie stanowisko na najbliższe 3 lata. W wyniku głosowania bezwzględną większością głosów komisja konkursowa uznała, że pani Ewa Chudecka spełniła obowiązkowe kryteria konkursowe zawarte w ogłoszeniu o konkursie na stanowisko dyrektora Klubu Żak i została zarekomendowana prezydent Gdańska.

Obejmując stanowisko dyrektorki, zastąpiła na tym miejscu Magdalenę Renk, która instytucją kierowała przez 28 lat.

Od klubu studenckiego po art house. Z Żaka odchodzi wieloletnia dyrektorka Magda Renk

Ewa Chudecka jest z wykształcenia historyczką sztuki. W 2019 roku ukończyła studia podyplomowe z Zarządzania Innowacją na SWPS w Poznaniu, w ramach których rozwijała swoje kompetencje z zakresu zarządzania i Design Management. To różnorodne wykształcenie dało jej kompetencje do myślenia strategicznego i holistycznego patrzenia na projekty, które realizuje.

65 lat Klubu Żak. “Elitarna kultura - egalitarny dostęp”

Działała w międzynarodowych organizacjach m.in.: World Design Weeks, BEDA (The Bureau of European Design Associations), New European Bauhaus, EIDD Design for All Europe.

Od 15 lat związana jest z instytucjami kultury. Współorganizowała wystawy, festiwale sztuki, wydarzenia kulturalne oraz muzyczne. Przez 11 lat organizowała festiwal Gdynia Design Days. W latach 2021-2023 i ponownie od 2024 roku pełniła funkcję kierowniczki PPNT Gdynia | Centrum Designu oraz festiwalu Gdynia Design Days. W latach 2023-2024 pełniła funkcję kierowniczki Działu Programowego w Klubie Żak w Gdańsku.

ggm_czas-014_948x633
Piotr Stasiowski jest nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

"Razem ku przyszłości" - zmiany w Muzeum Narodowym i Nadbałtyckim Centrum Kultury 

To nie wszystkie zmiany personalne, jakie dotknęły ostatnio gdańską kulturę. Dwie inne instytucje, Muzeum Narodowe w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury, zarządzane przez podmioty: rządowy i samorządu pomorskiego, również powołały nowych dyrektorów.

Po dziewięciu latach z Gdańską Galerią Miejską pożegnał się Piotr Stasiowski. Został powołany przez Hannę Wróblewską, ministrę kultury i dziedzictwa narodowego na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pięcioletnia kadencja dyrektora również rozpoczęła się 1 października 2024 r.

Piotr Stasiowski jest krytykiem i kuratorem ponad 40 wystaw, a także autorem wielu artykułów publikowanych w książkach i prasie. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2006-2011 kierował studiem BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, a w latach 2012-2014 był głównym kuratorem w Muzeum Współczesnym Wrocław. Od 2015 r. był dyrektorem Gdańskiej Galerii Miejskiej.

461616727_848382460759558_1556159380215598733_n
Z fotelem szefa NCK pożegnał się po 20 latach Larry Ugwu. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego powierzył to stanowisko Marcie Szadowiak
mat. Fb NCK

Jak czytamy na profilu FB NCK: "Od początków istnienia NCK na fotelu dyrektora zasiadali wyłącznie mężczyźni. Nadbałtyckie Centrum Kultury miało szczęście do twórczych i zaangażowanych w swoją pracę szefów oraz wspierających ich programowo i organizacyjnie kobiet. Po ponad trzydziestu latach działalności instytucji szansę na dalszy jej rozwój powierzono kobiecie! Marta Szadowiak od jutra idziemy razem ku przyszłości!"

Larry Ugwu po 20 latach przestaje kierować NCK. Zrobił wiele dla Gdańska i Pomorza

Nowa dyrektorka, która zastąpiła Larrego Okey Ugwu, ma kompetencje z dziedziny strategii komunikacji i jak pisze o osobie: jest "agentką zmiany, kulturoholiczką, mistrzynią łączenia kropek i ludzi". Pochodzi z artystycznej rodziny, a sama ukończyła średnią szkołę muzyczną. Obecnie w Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie odpowiada za projekty na styku kultury/biznesu/nowych technologii i nauki. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką cyklu debat #Goyki3Lab, programu mentoringu twórców, rezydencji wytchnieniowej dla animatorów kultury, Koalicji Letnich Festiwali Literackich. Organizowała liczne koncerty, wystawy, happeningi artystyczne i imprezy studenckie. Wraz z zespołem stworzonej przez siebie agencji Projekt PR zdobywała najważniejsze w Polsce nagrody w branży public relations: Złoty Spinacz 2015 w kategorii social media za akcji #Oddaj Serce dla Dawca.pl; dwa Srebrne Spinacze 2020 w kategorii PR miejsca, miasta lub regionu za “Największy w Polsce hybrydowy festiwal literacki realizowany przez #Koalicja Letnich Festiwali Literackich", a w kategorii PR pro bono za wspieranie akcji #ZostańMuzykiem Polskiej Fundacji Muzycznej. Jest wykładowczynią akademicką, twórczynią kierunków studiów podyplomowych na WSAiB w Gdyni oraz WSB w Gdańsku.

TV

Obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej