Miasto wspiera, oni zdobywają nagrody - gratulujemy laureatom Stypendiów Kulturalnych Miasta
- Ellen Harvey to artystka konceptualna, która w swojej twórczości wykorzystuje szeroki zakres mediów - mówi Agnieszka Kulazińska, kuratorka wystawy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. - Tworzy obrazy olejne, rysunki, mapy, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej. W pracach często sięga po klasyczne techniki, by przy ich pomocy przyjrzeć się współczesnemu społeczeństwu, przeanalizować nasz stosunek do natury, turystki, sztuki, tendencję do muzeifikacji miejsc i przedmiotów.
Na wystawie w CSW ŁAŹNIA 2 (ul. Strajku Dokerów 5) zobaczymy kilka jej malarskich projektów.
„The Disappointed Tourist” - wszyscy bywamy turystami
Jeden z nich - „The Disappointed Tourist” (Rozczarowany turysta) - liczy ponad 250 obrazów, które zestawione razem składają się na ogromną ścianę wspomnień.
- Zainspirowany został chęcią naprawy tego, co zostało zniszczone - mówi Agnieszka Kulazińska.
- Wszyscy czasem jesteśmy turystami - tłumaczy kuratorka. - Podróżujemy w czasie fizycznym lub wyobrażonym, tęsknimy do miejsc, w których byliśmy, bądź znamy jedynie z opowieści, cudzych fotografii, poszukujemy Arkadii. Niezmiennie towarzyszy nam poczucie utraty, nostalgii za światem, który przeminął. Właśnie tym emocjom przygląda się Ellen Harvey.
Harvey pracę rozpoczęła jeszcze przed pandemią, pytając odbiorców w mediach: „Czy jest takie miejsce, które chciałabyś odwiedzić lub zobaczyć ponownie, a którego już nie ma?”. Prosiła o zdjęcia, ale też o historie. Odzew był ogromny. Ponad 400 osób z ponad 30 krajów nadesłało odpowiedzi. W tym również z Polski.
Największa część zgłoszeń dotyczyła wspomnień szczęśliwego dzieciństwa. Ale wśród zdjęć wesołych miasteczek, znalazły się też takie, które upamiętniały traumatyczne wydarzenia, wręcz fizyczne blizny w krajobrazie świadczące o trudnych doświadczeniach konfliktów, rasizmu, nierówności, kolonializmu, zmian klimatycznych.
Te spośród nadesłanych materiałów, które poruszyły artystkę najbardziej, stały się inspiracją do wykonania przez nią - malowanych w stylistyce starych pocztówek czy malarstwa turystycznego sprzed ery fotografii - ponad 250 prac.
Niewielkie olejne bądź akrylowe obrazy, zestawione ze sobą, tworzą swoisty kolaż.
- W ten sposób artystka mapuje wspomnienia, lokalizacje, które stały się sceną traumatycznych zdarzeń, ekologicznych katastrof, ofiarą gentryfikacji, zmian technologii, ale też mody i turystycznych destynacji - wyjaśnia kuratorka.
Instalacja zawiera również nieukończone obrazy, aby zasygnalizować, że ten proces nigdy się nie kończy.
Gdańskie wątki. Wspomnienia miejsca, których nie ma
Wśród dziewięciu wspomnień z Polski, znajdują się cztery wizerunki nieistniejących już miejsc z Gdańska. Na obrazach zobaczymy: budynek Modelarni z terenu dawnej Stoczni Gdańskiej, Wielką Synagogę, drewnianą wieżę widokową z Parku Ferberów i mozaikę w dawnym kinie Neptun.
„Żyjemy w świecie, który często sprawia wrażenie, jakby znikał na naszych oczach. Przestrzenie, które kochamy, zmieniają się. Miejsca, które mieliśmy nadzieję odwiedzić, przestają istnieć. Siły wojny, czasu, ideologii, chciwości i klęski żywiołowej nieustannie przekształcają lokalizacje, które kochamy, ale których nie możemy kontrolować ani ocalić” - zauważa artystka w opisie jednej ze swoich prac.
Gdańsk jest trzecim miastem, gdzie Ellen Harvey prezentuje swoje prace. Przed Łaźnią, wystawiała już w Turner Contemporary, jednej z wiodących galerii sztuki współczesnej w Wielkiej Brytanii oraz w galerii w Salzburgu. Potem wystawa pojedzie do Irlandii i wróci do Stanów.
Łaźnia obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia
Wystawa brytyjsko-amerykańskiej artystki zapoczątkuje cykl wydarzeń związanych z obchodzonym w tym roku 25-leciem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Na kulminacyjne wydarzenia poczekać musimy jednak do jesieni.
Kim jest Ellen Harvey?
Ellen Harvey jest absolwentką Whitney Independent Study Program, Yale Law School i Harvard College. Uczęszczała do berlińskiej Hochschule der Kunste w Niemczech. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.
Jest laureatką licznych nagród, w tym ostatnio Smithsonian Artists Research Fellowship, George A.&Eliza Gardener Howard Foundation Fellowship, Wivina Demeester Prize for Commissioned Public Art i John Simon Guggenheim Foundation Fellowship.
Artystka ma na koncie szereg wystaw, między innymi Whitney Biennial w 2008 roku, Turner Contemporary w Margate; Barnes Foundation, Filadelfia; Groeningemuseum, Brugia, Belgia; Corcoran Gallery of Art, Waszyngton; Bass Museum, Miami; Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa; Pennsylvania Academy, Filadelfia; Whitney Museum at Altria, Nowy Jork.