CSW Łaźnia. Artystka Ellen Harvey przypomina miejsca, których już nie ma. Również z Gdańska

Stoczniowa Modelarnia, Wielka Synagoga, wieża w Parku Ferberów, mozaika w kinie Neptun, ale też wieże World Trade Center i ponad 250 innych miejsc na świecie - wracają do nas na obrazach Ellen Harvey. - W przesyconych uczuciem nostalgii pracach Ellen Harvey przedstawia doświadczenia związane z utratą miejsc, zachwytem naturą i niemożnością utrwalenia tej emocji - tłumaczy Agnieszka Kulazińska, kuratorka wystawy brytyjsko-amerykańskiej artystki konceptualnej, której wernisaż odbędzie się w piątek, 20 stycznia 2023 r. o godz. 18, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2. Wystawa pt. „Missing you” potrwa do 26 marca 2023 r.
18.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cała ściana wypełniona niewielkich rozmiarów obrazami. Przed nią stoją, przyglądając się obrazom, starszy mężczyzna i młoda kobieta
"The Disappointed Tourist" - instalacja podczas prezentacji w Turner Contemporary. Ellen Harvey, 2021
fot. Thierry Bal

Miasto wspiera, oni zdobywają nagrody - gratulujemy laureatom Stypendiów Kulturalnych Miasta

- Ellen Harvey to artystka konceptualna, która w swojej twórczości wykorzystuje szeroki zakres mediów - mówi Agnieszka Kulazińska, kuratorka wystawy z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. - Tworzy obrazy olejne, rysunki, mapy, instalacje, interwencje w przestrzeni publicznej. W pracach często sięga po klasyczne techniki, by przy ich pomocy przyjrzeć się współczesnemu społeczeństwu, przeanalizować nasz stosunek do natury, turystki, sztuki, tendencję do muzeifikacji miejsc i przedmiotów. 

Na wystawie w CSW ŁAŹNIA 2 (ul. Strajku Dokerów 5) zobaczymy kilka jej malarskich projektów.

na całej powierzchni długiej galeryjnej ściany wiszą bardzo blisko siebie niewielkich rozmiarów obrazy w typie starych widokówek
"The Disappointed Tourist" (instalacja prezentowana w Turner Contemporary), Ellen Harvey, 2021
fot. Thierry Bal

„The Disappointed Tourist” - wszyscy bywamy turystami

Jeden z nich - „The Disappointed Tourist” (Rozczarowany turysta) - liczy ponad 250 obrazów, które zestawione razem składają się na ogromną ścianę wspomnień. 

- Zainspirowany został chęcią naprawy tego, co zostało zniszczone - mówi Agnieszka Kulazińska.

- Wszyscy czasem jesteśmy turystami - tłumaczy kuratorka. - Podróżujemy w czasie fizycznym lub wyobrażonym, tęsknimy do miejsc, w których byliśmy, bądź znamy jedynie z opowieści, cudzych fotografii, poszukujemy Arkadii. Niezmiennie towarzyszy nam poczucie utraty, nostalgii za światem, który przeminął. Właśnie tym emocjom przygląda się Ellen Harvey.

Harvey pracę rozpoczęła jeszcze przed pandemią, pytając odbiorców w mediach: „Czy jest takie miejsce, które chciałabyś odwiedzić lub zobaczyć ponownie, a którego już nie ma?”. Prosiła o zdjęcia, ale też o historie. Odzew był ogromny. Ponad 400 osób z ponad 30 krajów nadesłało odpowiedzi. W tym również z Polski.

Polana otoczona lasem, na skraju drewniana ażurowa wieża obserwacyjna
"The Disappointed Tourist", Wieża obserwacyjna w parku Ferberów, Ellen Harvey, 2020
fot. Ellen Harvey Studio

Największa część zgłoszeń dotyczyła wspomnień szczęśliwego dzieciństwa. Ale wśród zdjęć wesołych miasteczek, znalazły się też takie, które upamiętniały traumatyczne wydarzenia, wręcz fizyczne blizny w krajobrazie świadczące o trudnych doświadczeniach konfliktów, rasizmu, nierówności, kolonializmu, zmian klimatycznych.

Te spośród nadesłanych materiałów, które poruszyły artystkę najbardziej, stały się inspiracją do wykonania przez nią - malowanych w stylistyce starych pocztówek czy malarstwa turystycznego sprzed ery fotografii - ponad 250 prac.

Niewielkie olejne bądź akrylowe obrazy, zestawione ze sobą, tworzą swoisty kolaż.

- W ten sposób artystka mapuje wspomnienia, lokalizacje, które stały się sceną traumatycznych zdarzeń, ekologicznych katastrof, ofiarą gentryfikacji, zmian technologii, ale też mody i turystycznych destynacji - wyjaśnia kuratorka.

Instalacja zawiera również nieukończone obrazy, aby zasygnalizować, że ten proces nigdy się nie kończy.

 

Na obrazie dawny mural na Kinie Neptun
"The Disappointed Tourist", Mural na Kinie Neptun, Ellen Harvey, 2020
fot. Ellen Harvey Studio

Gdańskie wątki. Wspomnienia miejsca, których nie ma

Wśród dziewięciu wspomnień z Polski, znajdują się cztery wizerunki nieistniejących już miejsc z Gdańska. Na obrazach zobaczymy: budynek Modelarni z terenu dawnej Stoczni Gdańskiej, Wielką Synagogę, drewnianą wieżę widokową z Parku Ferberów i mozaikę w dawnym kinie Neptun.

„Żyjemy w świecie, który często sprawia wrażenie, jakby znikał na naszych oczach. Przestrzenie, które kochamy, zmieniają się. Miejsca, które mieliśmy nadzieję odwiedzić, przestają istnieć. Siły wojny, czasu, ideologii, chciwości i klęski żywiołowej nieustannie przekształcają lokalizacje, które kochamy, ale których nie możemy kontrolować ani ocalić” - zauważa artystka w opisie jednej ze swoich prac.

Gdańsk jest trzecim miastem, gdzie Ellen Harvey prezentuje swoje prace. Przed Łaźnią, wystawiała już w Turner Contemporary, jednej z wiodących galerii sztuki współczesnej w Wielkiej Brytanii oraz w galerii w Salzburgu. Potem wystawa pojedzie do Irlandii i wróci do Stanów. 

Piętrowy budynek o geometrycznych kształtach z dużym napisem na dachu: modelarnia.
"The Disappointed Tourist", Modelarnia, Ellen Harvey, 2020
fot. Harvey Studio

Łaźnia obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia 

Wystawa brytyjsko-amerykańskiej artystki zapoczątkuje cykl wydarzeń związanych z obchodzonym w tym roku 25-leciem Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Na kulminacyjne wydarzenia poczekać musimy jednak do jesieni.

Strzelisty gotycki budynek o trzech wieżach, z rozetą nad portalem
"The Disappointed Tourist": Wielka Synagoga, Ellen Harvey, 2020
fot. Ellen Harvey Studio

Kim jest Ellen Harvey?

Ellen Harvey jest absolwentką Whitney Independent Study Program, Yale Law School i Harvard College. Uczęszczała do berlińskiej Hochschule der Kunste w Niemczech. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Jest laureatką licznych nagród, w tym ostatnio Smithsonian Artists Research Fellowship, George A.&Eliza Gardener Howard Foundation Fellowship, Wivina Demeester Prize for Commissioned Public Art i John Simon Guggenheim Foundation Fellowship. 

Artystka ma na koncie szereg wystaw, między innymi Whitney Biennial w 2008 roku, Turner Contemporary w Margate; Barnes Foundation, Filadelfia; Groeningemuseum, Brugia, Belgia; Corcoran Gallery of Art, Waszyngton; Bass Museum, Miami; Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa; Pennsylvania Academy, Filadelfia; Whitney Museum at Altria, Nowy Jork.

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord