• Start
  • Wiadomości
  • Byliśmy w Kunszcie Wodnym, nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej

Byliśmy w Kunszcie Wodnym, nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej [WIDEO]

Kunszt Wodny to kolejny, jeszcze w budowie, element niedawno otwartego Forum Gdańsk. Znajdzie się w nim kino, przestrzeń wykładowa i warsztatowa, punkt informacji kulturalnej i turystycznej, strefa relaksu i coworkingu, i wiele innych atrakcji dla mieszkańców i osób odwiedzających nasze miasto. Budynek będzie gotowy jesienią tego roku - w listopadzie zacznie tam działać Instytut Kultury Miejskiej.
12.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kunszt Wodny, w którym będzie miał siedzibę IKM - wizualizacja
Kunszt Wodny, w którym będzie miał siedzibę IKM - wizualizacja

Kunszt Wodny to licząca 3 tysiące metrów kwadratowych nowoczesna przestrzeń, zaprojektowana w ramach inwestycji Forum Gdańsk - przy Targu Rakowym 11. W listopadzie 2018 r. w budynku zacznie działać Instytut Kultury Miejskiej (który obecnie mieści się przy Długim Targu).


- Od 2016 roku, kiedy zapadła decyzja, że będziemy użytkownikiem tej przestrzeni, włączyliśmy się w proces zmiany jej funkcjonalności w kierunku, który odpowiadałby naszym działaniom i pozwalał wykorzystać potencjał tego miejsca - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. - To, że nasza instytucja znajdzie się w tym miejscu, pozwoli nam na to, o czym wspominaliśmy jeszcze podczas starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - chcemy być miejscem, gdzie każdy może wejść i uzyskać przewodnik po tym, jak zwiedzać Gdańsk i co warto tu zobaczyć, a także w jaki alternatywny sposób można to miasto poznać.

Temu będzie służyć otwarty Punkt Informacji Kulturalnej, którego utworzenie Instytut Kultury Miejskiej planował już od dawna, nie miał jednak odpowiedniej przestrzeni na jego realizację. Jak dodaje Szymańska, możliwości tego budynku sprawiły, że instytucja będzie pełnić także inne, nowe funkcje.

- Powstanie kino studyjne, którego na pewno w Śródmieściu brakuje. Będą odbywały się tu pokazy nie tylko produkcji komercyjnych i najnowszych, myślimy raczej o kinie „autorskim”. Planujemy też wykorzystać do naszych działań edukacyjnych i cykli poświęconych poznawaniu miasta - makietę Gdańska.

W budynku znajdzie się także przestrzeń do wspólnej pracy, czyli coworkingu.

- Wpisujemy się w trend coworkingu - dodaje Szymańska. - Chcielibyśmy, żeby było to miejsce dla osób, które pracują indywidualnie, ale i dla grup, które będą potrzebowały przestrzeni do pracy. Będziemy oferować prasę i książki, obok w sąsiedztwie znajdzie się bistro. Osobom, które chciałyby z nami na stałe współpracować zaoferujemy zaplecze biurowe.

Kontynuowany będzie również program Otwarty IKM, który pozwala innym organizatorom, w tym osobom indywidualnym, prowadzić własne działania przy wsparciu merytorycznym, finansowym, a teraz także „przestrzennym” instytucji. Ponadto w przestrzeni znajdzie się sala audytoryjna, sale warsztatowe, księgarnia i biuro festiwalowe do wynajęcia.

W listopadzie 2018 r. w budynku Kunsztu Wodnego zacznie działać Instytut Kultury Miejskiej, który obecnie mieści się przy Długim Targu
W listopadzie 2018 r. w budynku Kunsztu Wodnego zacznie działać Instytut Kultury Miejskiej, który obecnie mieści się przy Długim Targu
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Wszystkie te działania będą ruszać kolejno od listopada 2018 roku. W środku nadal trwają prace. Budowlę można podziwiać więc jedynie z zewnątrz. Ale już to może być atrakcją.

- Wydaje nam się, że udało nam się stworzyć bardzo przyjazne miejsce - mówi Tomasz Rochna z Pracowni Kwadrat, architekt budynku Kunsztu Wodnego. - Na etapie koncepcji architektonicznej postawiliśmy sobie kilka założeń dla poszukiwania formy budowli. Wśród nich była podrzędność przestrzenna w stosunku do Głównego Miasta, maksymalizacja ekspozycji owego Głównego Miasta, uszanowanie głównej osi funkcjonalnej, czyli Drogi Królewskiej, przywrócenie Kanału Raduni w świadomości społeczeństwa i nadanie mu szczególnej rangi. Uszanowanie istniejącej zieleni oraz jednorodność i różnorodność form architektonicznych.

Przypomnijmy, budowla znajduje się w miejscu, gdzie dawniej istniał Kunszt Wodny, czyli stacja pomp, która funkcjonowała od XVI wieku do lat 50. XIX wieku pełniąc ważną funkcję w życiu miasta. Odpowiadała za właściwe ciśnienie wody wtłaczanej do miejskich wodociągów. W XVII wieku stacja została gruntownie zmodernizowana przez Adama Wiebego, inżyniera królewskiego, który nadzorował wiele miejskich inwestycji.

- Nowy budynek to przestrzeń, gdzie można podziwiać historyczne założenie kanału Raduni. W elewacjach budynku, od strony wejścia, można zaobserwować duże przeszklenia, które otwierają budynek na plac i oś Drogi królewskiej stwarzając wrażenie transparentności. Budynek został pokryty blachą miedzianą, co jest próbą nawiązania dialogu z zabudową Głównego Miasta - tłumaczy architekt.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna