W poniedziałek były największe opady w tym roku. We wtorek też przeszła burza z deszczem

W poniedziałek wieczorem, 15 sierpnia, burza i ulewne deszcze przeszły nad Trójmiastem i wieloma miejscowościami Pomorza. Były zalane ulice, podtopione budynki, w Gdańsku strażacy interweniowali prawie 40 razy. Była to pierwsza w 2022 roku ulewa, którą w wielu dzielnicach naszego miasta można uznać za deszcz nawalny. We wtorek, 16 sierpnia, około godz. 18.00 ponownie zaczęło padać, w niektórych miejscach także grad.
16.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku zaczęło padać także we wtorek, 16 sierpnia, przed godz. 18.00. Tym razem opady były krótsze i mniej intensywne niż dzień wcześniej
W Gdańsku zaczęło padać także we wtorek, 16 sierpnia, przed godz. 18.00. Tym razem opady były krótsze i mniej intensywne niż dzień wcześniej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Deszcz i burze także we wtorek

We wtorek, 16 sierpnia, burze z deszczem i - w niektórych miejscach - gradem, pojawiły się nad Trójmiastem przed godziną 18.00. 

- Burza przeszła kilkuminutową falą przez miasto. Na szczęście ulewa nie była tak intensywna jak wczoraj - mówił nam kilka minut po 18.00 Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Monitorujemy sytuację w kilkunastu miejscach, gdzie mogą zdarzyć się zalania.  

Po półgodzinie burza i deszcz przesunęły się w stronę Gdyni i nad Zatokę Gdańską.  

- Żaden przejazd pod wiaduktem nie został w Gdańsku zalany. Była jedynie krótka przerwa w ruchu tramwajów na ul. Jana z Kolna, gdzie woda w jednym miejscu w pobliżu klubu Stocznia zalała torowisko - dodawał Krzysztof Domagalski przed godz. 19.00. 

W niektórych miejscach Gdańska pojawiły się nieznacznie zalane fragmenty jezdni czy torowiska. Straż pożarna wyjeżdżała do dwóch interwencji związanych z połamaniem konarów drzew przez porwisty wiatr. 

 

Zalane torowisko na ul. Jana z Kolna, specjalistyczny pojazd zbiera wodę
Zalane torowisko na ul. Jana z Kolna, specjalistyczny pojazd zbiera wodę
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pomorski Alarm Pogodowy zapowiadał lokalnie gwałtowne burze nad województwem pomorskim w godzinach popołudniowych, wieczornych oraz w nocy z wtorku na środę.

"Głównymi zagrożeniami będą ulewne opady deszczu oraz punktowe, silne porywy wiatru.

Możliwe lokalne podtopienia. Ze względu na prognozowane niedosyty wilgotności w dolnej troposferze oraz wypiętrzanie się chmur burzowych na ponad 10 km, będą miały potencjał do generowania zjawisk microburst. Możliwy także grad do 1-2 cm średnicy.
Rozwój burz może być miejscami ograniczany przez suche warstwy dolnej troposfery oraz zalegające warstwy hamujące, ale tam gdzie się rozwiną mogą mieć gwałtowny przebieg."

- czytaliśmy w komunikacie.

 

Zalana ulica Myśliwska ...
Zalana ulica Myśliwska po wieczornej ulewie w poniedziałek, 15 sierpnia ...
fot. Czytelnika

Deszcz nawalny po raz pierwszy w tym roku

Burza z ulewnym deszczem, gradem, silnymi porywami wiatru przeszła przez Gdańsk w poniedziałek, 15 sierpnia, w godzinach wieczornych. Najmocniejsze uderzenie, w pierwszych dziesięciu minutach deszczu, objęło Wrzeszcz, Oliwę i Stogi.

Była to pierwsza w 2022 roku ulewa, którą w wielu dzielnicach można uznać za deszcz nawalny.

Deszcz nawalny to krótkotrwały (od kilku do kilkunastu minut) opad o dużym natężeniu. Suma opadu może przekraczać 100 mm. Występuje tylko w okresie letnim i na ogół jest związany z niewielkim obszarem.

Burza rozpoczęła się około godz. 18.00. Opady deszczu były krótkotrwałe, ale bardzo intensywne. W Gdańsku zalane były m.in. ulice Myśliwska, Nowiny, Kartuska, Bohaterów Getta Warszawskiego, nieprzejezdny był tunel przy Forum Gdańsk.

Szczęśliwie nikt nie ucierpiał, choć żywioł był groźny. W kilku miejscach drzewa lub konary spadły na samochód (ul. Jabłoniowa, Wejhera, Piastowska), zalane lub podtopione były garaże i piwnice (oprócz ulic wcześniej wymienionych - m.in. ul. Andersa, Jagiellońska, Sambora). 

 

... i hala garażowa
... i hala garażowa
fot. Czytelnika

Naprawdę duży deszcz - co mówi monitoring

- Według monitoringu z systemu meto-hydrologicznego prowadzonego przez spółkę Gdańskie Wody deszcz powyżej 10mm wystąpił praktycznie w całym mieście. Mniejsze opady wystąpiły jedynie na południowych krańcach miasta (Przegalina, Górki Zachodnie, okolice Potoku Borkowskiego, Szadółki) - informuje Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy spółki Gdańskie Wody. - Na jedenastu stacjach odnotowano opad nawalny.

Największe sumy opadu odnotowano na stacjach (dane bezpośrednio z systemu):

  • Klukowo: 43,6 mm
  • Matarnia 32,9 mm
  • Oliwa IBW - PAN 32,3 mm
  • Kokoszki - 29,6 mm
  • Wrzeszcz - Reja 29,2 mm
  • Oliwa Abrahama - 27,8 mm

Maksymalne opady w czasie 10 minut na wielu stacjach przekroczyły 10 mm. Najbardziej intensywny opad odnotowano na stacjach Oliwa Abrahama (17,4 mm), Stogi (16,9 mm) Wrzeszcz Reja (15,5 mm).

Maksymalne opady w czasie 15 minut osiągnięto na stacjach Wrzeszcz Reja (19,4 mm), Oliwa Abrahama (17,7 mm), Stogi (17,4 mm).

Opad IV stopnia w czasie 30 minut został również osiągnięty na stacjach: Matarnia (22,9 mm) i Klukowo (22,6 mm). 

 

Ulica Bohaterów Getta Warszawskiego kilkanaście godzin po ulewie - wtorek, około godz. 10.00. Kilkanaście godzin wcześniej ulica była zalana
Ulica Bohaterów Getta Warszawskiego kilkanaście godzin po ulewie - wtorek, około godz. 10.00. Kilkanaście godzin wcześniej ulica była zalana
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Likwidacja skutków wieczornej nawałnicy

Od wczesnych godzin porannych we wtorek, 16 sierpnia, pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni pracują w terenie likwidując skutki wieczornej nawałnicy.

- W pierwszej kolejności udrażniamy ciągi pieszo-jezdne i usuwamy zagrożenie, jak wiszące gałęzie. Następnie zajmiemy się uprzątnięciem połamanych, leżących gałęzi. Dobrą sytuację mamy w Parku Oliwskim, natomiast kilka złamanych i wywróconych drzew jest w Parku Przymorze, Parku Jelitkowskim, Parku im. Ronalda Reagana oraz przy al. gen. Józefa Hallera. W tych lokalizacjach odnotowaliśmy największe szkody - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ. 

Oczyszczenia, gdzie zebrały się zabrudzenia po opadającej wodzie, wymaga co najmniej kilkanaście ulic m.in.: Czyżewskiego, Polanki, Derdowskiego, Abrahama, Traugutta, Do Studzienki, Matki Polki, Smoluchowskiego oraz Róży Ostrowskiej.   

- Informacje zbieramy w terenie, ale też spływają do nas cały czas od mieszkańców za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu. W najbliższych godzinach i dniach dokonywać będziemy przeglądu drzewostanu na cmentarzach, w parkach, na zieleńcach oraz pasach drogowych - dodaje Magdalena Kiljan.

 

Burza potargała wiele drzew - m.in. na ul. Matki Polki we Wrzeszczu. W ciągu najbliższych dni pogoda ma być podobna: upały i możliwe burze, warto więc być czujnym i w miarę możliwości na przykład nie zostawiać samochodów pod drzewami
Burza potargała wiele drzew - m.in. na ul. Matki Polki we Wrzeszczu. W ciągu najbliższych dni pogoda ma być podobna: upały i możliwe burze, warto więc być czujnym i w miarę możliwości na przykład nie zostawiać samochodów pod drzewami
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Intensywne opadu deszczu także poza Gdańskiem

Duże podtopienia były także w Gdyni. Podobnie było w wielu miejscowościach na Pomorzu, w okolicach Kwidzyna, Smętowa Granicznego czy Skórcza brakowało prądu. 

Zgłoszenia dotyczyły najczęściej lokalnych podtopień i powalonych drzew. Do godziny 20.00 straż pożarna odebrała w Gdańsku - 23 zgłoszenia, w Gdyni - 19, w powiecie tczewskim - 13, starogardzkim - 10, sztumskim - 10. Ilość zgłoszeń w Gdańsku wzrosła do około 40.    

Strażacy z Pruszcza Gdańskiego, Kartuz i Chwaszczyna pomagali w usuwaniu szkód w Trójmieście.

Jak informowało pomorskie998.pl około godz. 23.00 sytuacja w Gdańsku była opanowana. Nie było już nowych zgłoszeń, ostatnie zastępy straży pożarnej wracały do swoich koszar.

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki