Budzik na wybory. Ruszyła kampania Nie śpij, bo Cię przegłosują - najpierw stolica, potem Gdańsk

Warszawa i Gdańsk są pierwszymi miastami na trasie kampanii profrekwencyjnej “Nie śpij, bo Cię przegłosują”, która ma zmobilizować Polaków do udziału w wyborach parlamentarnych 15 października br. Pomysł wyszedł z Gdańska, hasło jest dosłownym powtórzeniem hasła środowisk demokratycznych w przełomowych dla Polski wyborach 1989 roku. W sobotę w południe, 16 września, przed Dworem Artusa, zaprezentowano kampanijny budzik, który odlicza czas do wyborów.
16.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
NieŚpijOK
Nie śpij, bo Cię przegłosują - to dosłowny cytat. Tak brzmiało hasło wyborcze środowisk demokratycznych w wyborach czerwcowych 1989 roku. Krój liter oczywiście nie mógł być inny
mat. kampanii Nie śpij, bo Cię przegłosują

Pomysł akcji wyszedł z Gdańska

Budzik pojawił się w piątek, 15 września, w Warszawie. Pod gmachem PKiN prezydent Aleksandra Dulkiewicz, z przedstawicielami Unii Metropolii Polskich, ludzi samorządów, postaci polskiego życia publicznego i celebrytów, prezentowała ideę akcji. 

-  Nie śpij, bo cię przegłosują to hasło z 1989 roku. Unia Metropolii Polskich włącza się w tą wielką kampanię profrekwencyjną, którą zaproponowało miasto Gdańsk. Właśnie w 1980 roku stałem z ulotkami z tym hasłem pod biurami, gdzie dochodziło do głosowania najważniejszego w naszej historii. Te wybory są równie ważne - mówił Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy.

STRONA INTERNETOWA KAMPANII

csm_DSC07762_ad4ea6f556
Warszawska inauguracja kampanii Nie śpij, bo Cię przegłosują odbyła się pod gmachem Pałacu Nauki i Kultury, gdzie swoją siedzibę ma Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza
fot. Unia Metropolii Polskich

Nawiązanie do wyborów z czerwca 1989

W czerwcu br. hasło “Nie śpij, bo Cię przegłosują” było motywem przewodnim gdańskiego Święta Wolności i Praw Obywatelskich, które organizowane jest co roku, na pamiątkę czerwcowych wyborów z 1989 roku, za sprawą których upadła PRL, przed Polską otworzyła się droga do wolności i demokracji.

Opublikowano wówczas 30-sekundowy filmik, bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. 18-letnia Gabriela, z hulajnogą na nabrzeżu Ołowianki, w pobliżu napisu Gdańsk i kładki zwodzonej mówi w nim: “Urodziłam się 18 lat temu. Rok po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej”. Stanisław, 38-latek w kasku rowerowym, kontynuuje: “Wiele się przez ten czas wydarzyło". Anna, 63 lata, wsiadając do autobusu, przypomina: “Dokonywaliśmy wyborów”. Całość dopełnia zaproszenie na Święto Wolności i Praw Obywatelskich od prezydent Aleksandry Dulkiewicz, która stoi na tle grupy osób w różnym wieku:

 

Polakom wszystko jedno, kto rządzi?!

Frekwencji w pełni wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało się w Polsce pobić od ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W niektórych okręgach przekraczała nawet 90 proc., a w żadnym z nich nie spadła poniżej 60 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli. Frekwencja w kolejnych latach była gorsza lub znacznie gorsza. W dniach wyborów większość Polaków zostaje na ogół w domu, jakby nie miało dla nich znaczenia, kto rządzi krajem.

Nowy filmik, w którym prezydent Aleksandra Dulkiewicz zachęca Gdańszczan do udziału w nadchodzących wyborach, pojawił się w ostatnich dniach:

 

Gdańska inauguracja akcji

W sobotę 16 września o godz. 12.00 przy fontannie Neptuna na Długim Targu, zaprezentowano budzik odliczający czas do najbliższych wyborów parlamentarnych - jako element kampanii profrekwencyjnej Nie śpij, bo Cię przegłosują.

W briefingu uczestniczyli m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej oraz reprezentanci młodzieży: Kacper Hajduk - Parament Młodych RP, Nina Katka - Młodzieżowy Sejmik Województwa Pomorskiego i Łukasz Wierzbowski - Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska.

Budzik w centrum Gdańska odlicza czas do wyborów: Namówcie 5 osób do pójścia na wybory

csm_DSC07774_e34efd48ea
Wyborczy budzik akcji Nie śpij, bo Cię przegłosują, podczas warszawskiej prezentacji przed gmachem PKiN
fot. Unia Metropolii Polskich

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok