Trudna sytuacja na rynku budowlanym i usługowym sprawiła, że już w ubiegłym roku DRMG miało spory problem ze znalezieniem wykonawców dla zwycięskich projektów. Zdarzało się, że do ogłoszonego przetargu nie zgłaszała się żadna firma, a jeżeli już byli zainteresowani, to za swoje usługi proponowali cenę nawet kilkukrotnie wyższą w porównaniu do szacowanego kosztu. W wielu przypadkach przetargi trzeba było kilka razy powtarzać.
Które inwestycje udało się zakończyć w ostatnim czasie?
Jednym ze zwycięskich projektów BO 2017 na Żabiance była budowa miejsca rekreacji, przy ul. Gospody 6, dla młodszych i starszych mieszkańców dzielnicy. Na terenie objętym inwestycją pojawiły się m.in: stoły do tenisa, gry w piłkarzyki i szachy. Postawiono tu ławki, a także zamontowano stojaki rowerowe. Wymieniono też zużyte płyty chodnikowe. Całość ogrodzono i zagospodarowano zielenią. Dotychczasowy mało przyjazny, błotny teren zastąpiło miejsce, w którym dzisiaj chętnie spędzają czas mieszkańcy. Inwestycja kosztowała 250 tys. złotych.
W sąsiedniej dzielnicy, na Przymorzu Małym, zmodernizowano niewielki park. W ramach BO 2017 zagospodarowano teren nad Potokiem Oliwskim, przy ul. Kupały i Rzepichy. Zbudowano tu scenę plenerową z miejscami dla widowni. Pojawiły się też schody terenowe z balustradami oraz ogrodzony plac zabaw dla najmłodszych. Zamontowano również elementy małej architektury, a więc ławki, kosze na śmieci i, tworzące ciekawy efekt gabiony. Przy okazji wyremontowano także oraz położono nową nawierzchnię ciągów pieszych.
Właśnie trwa procedura odbiorowa wykonanych prac. Inwestycja pochłonęła 445 tys. złotych, a realizowana była od kwietnia do lipca br.
W Górnym Wrzeszczu także powstało atrakcyjne miejsce rekreacji, w tym przypadku głównie z myślą o dzieciach oraz osobach lubiących aktywność fizyczną. Zwycięski projekt BO 2017 nazwano "Trzy w jednym". Na niezagospodarowanym dotąd terenie, przy ul. Srebrniki, powstało miasteczko rowerowe. Zamontowano stoły do gier plenerowych, a dla miłośników ćwiczeń fizycznych - siłownię zewnętrzną. Zbudowano też drewnianą wiatę (w ramach "zielonej szkoły") oraz plac zabaw w kształcie statku. Projekt obejmował również budowę schodów terenowych i chodników.
Realizacja inwestycji kosztowała 416 tys. zł. Prace prowadzono od kwietnia do czerwca br.
Jednym ze zwycięskich projektów BO 2017 na Chełmie była budowa miejsc postojowych przy ul. Emilii Hoene w Gdańsku. Zakładał on remont chodników oraz budowę równoległych miejsc parkingowych. Miasto zdecydowało o "rozszerzeniu" inwestycji i przy okazji wymieniono nawierzchnię na całym odcinku jezdni oraz przylegających miejscach parkingowych. Prace realizowano od marca do lipca br. Obecnie trwa procedura odbiorowa.
Całkowity koszt inwestycji to ok. 1mln zł, w tym koszt parkingu: 50 tys.zł.
I jeszcze inwestycja z tych "małych, ale które bardzo cieszą". W Aniołkach, przy ul. Kolejowej, wybudowano schody i chodnik ze środków Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy kamienic przy wspomnianej ulicy mogą obecnie wygodniej dostać się na ciąg pieszy bądź ścieżkę rowerową wzdłuż al. Zwycięstwa. W ramach inwestycji w dwóch miejscach wybudowano kilkunastostopniowe schody terenowe z podjazdem dla wózków oraz balustradą. Przy okazji zamontowano też trzy kosze na śmieci. Aktualnie trwa procedura odbiorowa. Inwestycję zrealizowano w ciągu trzech miesięcy: od kwietnia do czerwca br. Pochłonęła ona 90 tys. złotych.
Obecnie trwa weryfikacja formalno-prawna projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2019. Powinna zakończyć się na przełomie lipca i sierpnia. Wówczas znana będzie ostateczna lista projektów, które dopuszczone zostaną do wrześniowego, ogólnomiejskiego głosowania.