• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski: głosuj. Wystarczą dwie minuty by zmienić jakość Twojej dzielnicy

Budżet Obywatelski: głosuj. Wystarczą dwie minuty by zmienić jakość Twojej dzielnicy

O Budżecie Obywatelskim`2017, o frekwencji gdańszczan, która mogłaby być lepsza i o braku wymówek o dostępie do internetu rozmawiamy z Maciejem Kuklą z gdańskiego magistratu, odpowiedzialnym za realizację BO w Gdańsku.
19.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Maciej Kukla, koordynator BO w Gdańsku

Izabela Biała: Jesteśmy na półmetku głosowania na Budżet Obywatelski 2017 w Gdańsku. Ile osób oddało już swój głos za pomocą formularza elektronicznego?

- Maciej Kukla: - 19 września o godzinie 15.20 nasz licznik wskazał 14 tysięcy i 35 głosujących gdańszczan.

W porównaniu z tym samym etapem z zeszłego roku - to więcej czy mniej?

- Wynik jest porównywalny do ubiegłorocznego, ale wciąż liczymy na to, że uda się przekroczyć liczbę głosujących w Budżecie Obywatelskim`2016. Gdańszczanie najchętniej podejmują decyzje w ostatnich godzinach głosowania (jest na to czas do niedzieli, 25 września, do godz. 23.59 - red.). W tym roku miasto przeznaczyło 12,5 mln złotych na realizację projektów z BO, o półtora miliona więcej niż rok temu. Jest więcej projektów do wyboru i więcej możliwości na oddanie głosu dla tych, którzy nie mają w domu dostępu do internetu.

Gdzie mogą głosować takie osoby?

- W Punktach Konsultacyjnych, w których będzie można także zapoznać się z projektami. Rok temu takich miejsc było kilkanaście - w tym roku będzie ich około pięćdziesiąt (lista punktów). Odpada więc wymówka o braku dostępu do internetu.

Poza tym, podczas ostatniego weekendu głosowania, będzie można zapoznać się z projektami i oddać swój głos w Strefach BO, które w godz. 13-18 działać będą pod Galerią Bałtycką i na Targu Węglowym (24 września pod Galerią, od strony Dworca PKP Wrzeszcz i 25 września na Targu). Na głosujących czekać będą drobne upominki. Zaplanowaliśmy też zabawy dla dzieci. Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na tą dodatkową możliwość.

Żółty namiot Strefy BO - stanie w weekend pod Galerią Bałtycką i na Targu Węglowym


Dlaczego miastu tak bardzo zależy na frekwencji w Budżecie Obywatelskim? Przecież niezależnie od liczby oddanych głosów - zwyciężą projekty, które dostały ich najwięcej, niezależnie od “wagi” tej sumy.

- Chcielibyśmy, żeby gdańszczanie bardziej angażowali się w głosowanie. Z jednej strony - rośnie aktywność wnioskodawców, do BO trafia coraz więcej projektów. Z drugiej strony - paradoksalnie - aktywność głosujących jest porównywalnie niska. W Gdyni frekwencja jest dużo wyższa - ale tam mogą głosować wszyscy, niezależnie od wieku. Rodzice mają więc do dyspozycji dodatkowe głosy za swoje małe dzieci. W Gdańsku prawo oddania głosu mają mieszkańcy od 16 roku życia.

Proszę powiedzieć czy Pan, człowiek odpowiedzialny za realizację Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku, oddał już swój głos czy - tak jak wielu, czeka na ostatnie godziny głosowania?

- Oddałem. I zajęło mi to chyba nawet mniej niż dwie minuty, ponieważ wiedziałem, które projekty chcę poprzeć. Formularz do głosowania jest skonstruowany z podziałem na projekty ogólnomiejskie i na proponowane w poszczególnych dzielnicach. Można też skorzystać z wyszukiwarki kategorii, których dotyczą projekty. Każda z propozycji zawiera opis przygotowany przez wnioskodawcę - wystarczy kilka minut by się z nimi zapoznać i zagłosować.

Głosując w BO każdy z nas decyduje, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w naszych dzielnicach - często tuż pod naszymi oknami. Może powstanie tam nowy plac zabaw i park? "Siłownia pod chmurką"? Nowe chodniki? Latarnie? Boisko? A może dzięki projektowi z BO w dzielnicy rozpocznie się ciekawy projekt miękki - dla dzieci, seniorów, matek z małymi dziećmi? Głosujmy - naprawdę warto!

Zapraszamy do głosowania.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!