Panowie Rafał i Adam (nie chcieli podać nazwisk) są specjalistami od reagowania kryzysowego i ratownictwa. Pierwszy z nich jest ratownikiem pola walki i zawodowym żołnierzem. Drugi - ratownikiem KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc). Rozstawili w Brzeźnie, w drodze na molo, swoje stoisko, na którym były i maski gazowe, i gaśnica, i sprzęt pierwszej pomocy, i specjalne suche racje żywnościowe dla żeglarzy, podróżników, amatorów survivalu i prepersów.
Szybko zainteresowali swoim stoiskiem prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, która pamiętała jeszcze lekcje przysposobienie obronnego ze szkoły. Przyznała, że takie szkolenia są zawsze przydatne. Dopytywała, co panowie mają na stole.
Rafał i Adam byli w Brzeźnie na Pikniku Rodzinnym z Budżetem Obywatelskim, bo namawiają w ten sposób mieszkańców do głosowania na ich projekt (nr 22 na liście ogólnomiejskiej). Jeśli dostaną odpowiednią ilość głosów, to zorganizują w 10 dzielnicach Gdańska cykl szkoleń z zakresu reagowania kryzysowego. Szkolenia dla wszystkich grup wiekowych.
Inna para namawiała do głosowania na tzw. tor przeszkód ninja warrior w parku Reagana (projekt dzielnicowy nr 7 dla Przymorza Wielkiego). Taki tor stoi już tam dla dorosłych, ale jak twierdzą pomysłodawcy, przydałby się podobny dla dzieci. (Dodajmy, że 9. edycję programu “Ninja Warrior Polska” w Polsacie wygrał gdańszczanin Jan Tatarowicz).
Były inne pomysły: Wyspa Przygód, czyli duży plac zabaw dla dzieci z atrakcjami (projekt dzielnicowy nr 11 dla Ujeściska-Łostowic). Ktoś inny zaproponował stworzenie tzw. “urzędomatów”, które - niby paczkomaty - miałyby umożliwiać odbieranie oficjalnych pism i druków poza godzinami działania urzędów.
Prezydent Gdańska, która na piknik dojechała rowerem, apelowała:
- Błagam was! Wiecie, że my w Polsce lubimy zostawić wszystko na ostatnią chwilę. Dziś mamy sobotę, jutro niedzielę. Siądźmy z rodziną, sąsiadami, zagłosujmy i zdecydujmy wspólnie, na co wydamy 21 milionów złotych. To są nasze wspólne pieniądze. Jest niemal 400 projektów. Nie wierzę, że nie znajdziecie tam czegoś dla siebie. Nie prześpijcie tego momentu. Czemu mają za nas decydować inni? Macie czas do poniedziałku do godz. 23.59. Zapytajcie mamę, babcię, sąsiadkę czy już zagłosowały?
Sylwia Betlej z Urzędu Miasta dodała: - Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mogą powstać zieleńce, parki, urządzenia rekreacyjne czy nawet skatepark za 1,5 mln - bo i taki pomysł został zrealizowany. Będziecie mieli gdzie wypoczywać. Pomysły mieszkańców, jak ulepszyć gdańską przestrzeń, są bardzo ciekawe. Warto zagłosować i wspierać te pomysły, żeby te marzenia się zrealizowały.
W Brzeźnie można było głosować na miejscu: konsultantki i konsultanci mieli tablety, na których można było kliknąć w swój ulubiony projekt. W nagrodę można było odebrać wrzosy w doniczce. Rozeszły się wszystkie.
Marta Dzierżawska z Urzędu Miasta poinformowała nas, że w sobotę, do godz. 15, zagłosowały 22 tysiące mieszkańców, w tym ponad pół tysiąca w czasie pikniku.
Jak głosować?
Głosujemy TUTAJ. Głosujemy elektronicznie przez smartfona, laptop czy tablet.
Na listy do głosowania trafiły dokładnie 394 projekty, w tym 354 dzielnicowe i 40 ogólnomiejskich.
Ogólnomiejskie to 27 projektów regularnego Budżetu Obywatelskiego oraz 13 projektów Zielonego BO.
Dzielnicowe to z kolei 254 projektów regularnego BO i 100 Zielonego BO.
Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów:
- 5 punktów na projekty dzielnicowe „regularnego” BO
- 1 punkt na projekt ogólnomiejski „regularnego” BO
- 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego BO
- 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego BO
Punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym czy więcej punktów na kilka projektów w dowolnej dzielnicy. Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów.
Możesz głosować za pomocą Karty Mieszkańca lub numeru PESEL. Zagłosować może każdy mieszkaniec Gdańska zameldowany na pobyt stały lub czasowy w Gdańsku. Pamiętaj, dzieci również mają głosować!
Zobacz naszą fotogalerię z Pikniku Rodzinnego z Budżetem Obywatelskim:
Piknik komunikacyjny w Brzeźnie
Poza Piknikiem Rodzinnym w sobotę, 21 września, przy pętli tramwajowej przy ul. Hallera odbył się Piknik Komunikacyjny ZTM. Popularyzował komunikację publiczną, aktywność rowerową i pieszą oraz ekologiczny i zdrowy tryb życia. Na uczestników czekały bezpłatne przejażdżki po Brzeźnie zabytkowymi tramwajami specjalną linią P2, przejazdy autobusem wodorowym oraz zabytkowym Ikarusem 260 na trasie specjalnej linii P1 Brzeźno – Śródmieście – Brzeźno. Dla pasażerów były pamiątkowe bilety. Można było również zwiedzać tramwaj Tw269 „Ring" z 1930 roku oraz elektryczny minibus Karsan E-jest Electric.
Oto nasza fotogaleria z tego pikniku:
Festyn na Dolnym Mieście
W sobotę, 21 września, odbył się także Festyn "Pożegnanie lata na Dolnym Mieście". Wśród atrakcji były gry, zabawy oraz kolorowa parada.
Zobacz naszą fotorelację z tego wydarzenia: