Do czwartku, 2 lipca, do godz. 20, gdańszczanki i gdańszczanie złożyli 333 różnorodne propozycje projektów. Doświadczenia poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego wskazują, że wnioskodawcy chętnie zostawiają sobie tę czynność na ostatnią chwilę, można spodziewać się, że będzie ich o co najmniej kilkadziesiąt więcej.
Jak co roku, każda dzielnica ma swoją pulę budżetu do wykorzystania, w ramach której realizowane będą projekty zaproponowane przez mieszkańców, zaakceptowane pod względem formalnym i w końcu - poparte największą liczbą punktów w głosowaniu. Ta sama zasada dotyczy projektów ogólnomiejskich.
Nowością tegorocznego BO jest wyodrębnienie Zielonego Budżetu, w jego pilotażowej edycji jest blisko 4 mln zł do rozdysponowania na projekty związane z tworzeniem zielonych przestrzeni.
- Szczególnie zachęcam do składani projektów do Zielonego Budżetu, wnioskowanie jest bardzo proste. Wystarczy mieć pomysł, wskazać miejsce jego realizacji w dzielnicy, a szczegóły dopracujemy już wspólnie, na etapie weryfikacji projektu - mówi Sylwia Betlej kierownik Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic w Urzędzie Miasta Gdańska. - Tu nie chodzi o to, by stworzyć od razu park, można wskazać miejsce, gdzie potrzebne są np. dodatkowe nasadzenia krzewów, kwiatów, czy drzew, łąka kwietna, a do tego może ławeczka, by stworzyć dzięki temu ciekawą przestrzeń rekreacji w dzielnicy.
O ile na opracowywanie od początku projektów z innych dziedzin, na cztery dni przed upływem terminu ich składania może być już za późno, o tyle pomysły na Zielony Budżet można wymyślić jeszcze w trakcie weekendowego spaceru po okolicy.
Projekty składać należy do 5 lipca na portalu gdansk.pl (bezpośredni LINK), system do składania wniosków zostanie wyłączony o północy (w nocy z 5 na 6 lipca).
Formularz złożonego w ten sposób wniosku trzeba wydrukować i przynieść do UMG lub przesłać go pocztą. W przypadku przesyłki - stempel pocztowy musi mieć datę 5 lipca; do urzędy wniosek należy dostarczyć jak najszybciej - najlepiej w poniedziałek, 6 lipca, jeśli ktoś nie zdąży zrobić tego w piątek.
Można skorzystać również z profilu zaufanego i przesłać formularz poprzez platformę ePUAP (do 5 lipca) - wówczas wizyta w magistracie nie będzie potrzebna.
Informacje na temat składania projektów znaleźć można na stronie BO i w naszych artykułach:
Budżet Obywatelski 2021. Szukasz inspiracji? Takie projekty już zrealizowano w Gdańsku
Wszystkie Strony Miasta o Budżecie Obywatelskim
Budżet Obywatelski 2021. Od 8 czerwca można zgłaszać projekty ogólnomiejskie, dzielnicowe i "zielone"!
Budżet Obywatelski 2021. Jak, prawidłowo, złożyć projekt? Podpowiadamy PORADNIK
Wszystkie zgłoszone do tegorocznej edycji BO projekty przejrzeć można na stronie internetowej BO w odpowiedniej zakładce
W razie pytań pomogą pracownicy Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl.