• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski. Jakie projekty zwyciężyły w pierwszych edycjach gdańskiego BO?

Budżet Obywatelski. Jakie projekty zwyciężyły w pierwszych edycjach gdańskiego BO?

Pierwszy BO został ogłoszony w 2013 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i radnych Gdańska. Dziewięć milionów złotych z miejskiego budżetu zostało wówczas przekazanych w ręce mieszkańców. W dwóch pierwszych edycjach: BO2014 i BO2015 podział środków wyznaczano na okręgi wyborcze, dwa lata później - od BO2016 - wprowadzono podział środków na dzielnice. Przypominamy, które projekty cieszyły się dużym poparciem głosujących.
05.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Do 10 października mieszkańcy mogą oddawać głosy na projekty BO 2023
Do 10 października mieszkańcy mogą oddawać głosy na projekty BO 2023
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Budżet Obywatelski 2023 - głosowanie do 10 października

Głosowanie na przyszłoroczne projekty Budżetu Obywatelskiego trwa do poniedziałku, 10 października. Głosy na wybrane projekty można oddawać do północy. Wybór jest niemały, gdyż do głosowania dopuszczono aż 305 projektów. W puli do wykorzystania jest dokładnie 22 063 118‬ złotych

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, niezależnie od wieku, a więc także dzieci i młodzież.  Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.

Budżet Obywatelski 2023. Zagłosowało już ponad 14 tysięcy gdańszczan

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. Formularz znajdziecie w górnym rogu strony: charakterystyczny żółty prostokąt, w który należy kliknąć.

By zachęcić do głosowania, przypominamy projekty z poprzednich edycji BO. Poniżej kilka przykładów. 

Ile projektów złożono i ile osób zagłosowało na BO 2014 i BO 2015 w Gdańsku?

Przyjmowanie wniosków, a następnie głosowanie na projekty BO 2014, zorganizowano w 2013 roku. Do dyspozycji mieszkańców, jak już wspomnieliśmy wyżej, było 9 mln złotych. Frekwencja w głosowaniu wyniosła 13,7 proc. - zagłosowało wówczas ponad 51 tys. osób. W tym roku złożono 407 projektów, a do głosowania dopuszczono 307 projektów. 28 projektów, po głosowaniu, przeznaczono do realizacji. Rok później, kiedy przygotowywano BO 2015, do dyspozycji mieszkańców było już 11 mln złotych. Frekwencja w głosowaniu była już jednak niższa - wyniosła 10,1 proc. Zagłosowało niecałe 38 tys. osób. Złożono wówczas 189 projektów, a do głosowania dopuszczono 147. Do realizacji trafiło 21 projektów.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych projektów z BO 2014 i 2015

Szósty Okręg Wyborczy - Osowa

Gdański Budżet Obywatelski "wybudował" pierwszy dzielnicowy skatepark. Młodym mieszkańcom Osowej brakowało miejsca, w którym mogliby uprawiać sporty ekstremalne. BO stał się okazją, by spełnić ich marzenie. Złożyli więc projekt, którego celem było "stworzenie miejsca do rekreacji dla aktywnych fizycznie osób, pragnących rozwijać swoje pasje związane z uprawianiem sportu - jazdy na deskorolce, BMX, hulajnodze czy rolkach". Mieszkańcy poparli w głosowaniu ich pomysł. Dzięki temu już w listopadzie 2014 r. powstał tzw. monolityczny, w całości betonowy, skatepark - na terenie zielonym przy ul. Diany i Heleny, na powierzchni ponad 500 mkw, w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. W ramach inwestycji wykonano także oświetlenie parku. Jego budowa pochłonęła ponad 527 tys. złotych.

Osowa jako pierwsza upomniała się  o skatepark dla mieszkańców. Za jej śladem poszła w kolejnych latach m.in. dzielnica Piecki-Migowo
Osowa jako pierwsza "upomniała się" o skatepark dla mieszkańców. Za jej śladem poszła w kolejnych latach m.in. dzielnica Piecki-Migowo
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Piąty Okręg Wyborczy - Przymorze Wielkie

Zmiany w przestrzeni publicznej, dzięki BO, zauważono przy pierwszej jego edycji także w dzielnicy Przymorze Wielkie. Tutaj wygrał projekt "Aktiv Park Przymorze".

Nieco zaniedbany zielony teren zastąpiono atrakcyjnym miejscem aktywnego spędzania czasu
Nieco zaniedbany zielony teren zastąpiono atrakcyjnym miejscem aktywnego spędzania czasu
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Powstał on na skwerze pomiędzy przychodnią „Jagiellońska” a kościołem pw. Świętego Józefa - w jednym z bardziej uczęszczanych miejsc tej dzielnicy. To miejsce aktywnego wypoczynku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wybudowano m.in. ścieżkę do balansowania, plac zabaw, siłownię zewnętrzną oraz stoły do gry w szachy i chińczyka. Ze środków BO zamontowano tu również ławki, stojak na rowery, kosze na śmieci i siedzisko wokół istniejącego klombu. Nowe atrakcyjne miejsce powstało także w listopadzie 2014 r. Pochłonęło 326 tys. złotych. Dzięki inwestycji mieszkańcy zyskali miejsce, w którym mogą się zatrzymać, chwilę odpocząć, a także pobawić ze swoimi dziećmi bądź wnukami.

Piknik Budżetu Obywatelskiego w Parku Reagana - aktywna i wrzosowa sobota

Czwarty Okręg Wyborczy - Wrzeszcz Górny

W tej dzielnicy mieszkańcy postawili z kolei na inwestycję, która miała pewien wpływ na rozwój kultury i rozrywki w tej części miasta. W pierwszej edycji głosowania wygrał bowiem projekt dotyczący "Przywrócenia stanu świetności Teatrowi Leśnemu w Jaśkowej Dolinie". A konkretnie dotyczył on wówczas poprawy stanu technicznego otoczenia. W ramach prac umocniono i odwodniono skarpy przy scenie, wykonano podjazd i schody do sceny. Pochłonęło to blisko 209 tys. złotych. Była to jedna z jaskółek nadchodzących pozytywnych zmian w tym miejscu. Obiekt bowiem od pewnego czasu mocno niszczał. W kolejnych latach Miasto przeprowadziło w tym miejscu kolejne inwestycje. Teatr Leśny cieszy się dziś dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy organizowane są tam różne imprezy plenerowe.

Teatr Leśny zmienił swoje oblicze m.in. dzięki Budżetowi Obywatelskiemu
Teatr Leśny zmienił swoje oblicze m.in. dzięki Budżetowi Obywatelskiemu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Drugi Okręg Wyborczy - Chełm

Przykładem na to, jak bardzo Budżet Obywatelski zmienia publiczną przestrzeń, jest Jar Wilanowski. W pierwszej edycji BO mieszkańcy zaproponowali budowę boiska wielofunkcyjnego, od strony ul. Madalińskiego, w sąsiedztwie zbiornika retencyjnego. W ramach inwestycji wybudowano więc takie boisko, o sztucznej nawierzchni poliuretanowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Kosztowało to 509 tys. złotych. Mieszkańcy korzystają z niego, niezależnie od pory dnia i roku. Mało tego, w kolejnych edycjach BO mieszkańcy zaproponowali kolejne inwestycje w tym zielonym wąwozie, dzięki którym stał się popularnym miejsce spędzania wolnego czasu. W kolejnych latach powstała tu m.in. siłownia plenerowa, skatepark, altanki i miejsce do grillowania.

Remonty ulic, tablice informujące o prędkości, nowe boiska. Co powstało dzięki gdańskiemu BO?

Zaczęło się od boiska w Jarze Wilanowskim. W kolejnych latach pojawiły się tam kolejne inwestycje z BO
Zaczęło się od boiska w Jarze Wilanowskim. W kolejnych latach pojawiły się tam kolejne inwestycje z BO
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Drugi Okręg Wyborczy - Śródmieście

Jednym z projektów, które wygrały w głosowaniu przeprowadzonym w roku 2015, był Sportpark przy ul. Św. Barbary. Zakładał on wówczas "popularyzację aktywnego stylu życia w tym miejscu poprzez rozbudowę infrastruktury sportowo - rekreacyjnej oraz jej udostępnienie społeczności miasta".

Dzięki środkom BO opracowano dokumentację projektową, wybudowano wielofunkcyjne boisko o sztucznej nawierzchni, wraz z infrastrukturą, oraz wyposażono plac zabaw i inne miejsca rekreacji. Całość otoczono zielenią, ogrodzono i oświetlono. Pochłonęło to wówczas 642 tys. złotych.

Park Św. Barbary stał się atrakcyjnym miejscem dla młodszych i starszych
Park Św. Barbary stał się atrakcyjnym miejscem dla młodszych i starszych
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wygrana zachęciła okolicznych mieszkańców do składania projektów poświęconych zagospodarowaniu tego parku także w kolejnych edycjach BO. Dzięki temu Park Św. Barbary jest dziś miejscem, które odwiedzają nie tylko właściciele psów, jak bywało to przed laty, ale wszyscy mieszkańcy, w różnym wieku. W ciepłych miesiącach organizowane są tu festyny i inne imprezy plenerowe.

Szósty Okręg Wyborczy - Oliwa

W tej dzielnicy, także w 2015 roku, wygrał projekt "Nowy Pachołek 2.0". W jego ramach odnowiono Wzgórze Kościuszki oraz pomnik Bitwy pod Oliwą znajdujący się na tym wzgórzu. Do tego zmodernizowano szlak rowerowy, a także stworzono nowy teren rekreacyjny wokół Stawu Młyńskiego. Ze środków BO wyremontowano wcześniej, i zmodernizowano, schody prowadzące na Pachołek. To miejsce od zawsze cieszyło się dużą popularnością, nie tylko wśród gdańszczan. Dzięki wygranym w BO stało się ono bezpieczniejsze i atrakcyjniejsze dla odwiedzających.

Budżet Obywatelski zmienił także oblicze oliwskiego Pachołka
Budżet Obywatelski zmienił także oblicze oliwskiego Pachołka
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic