• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2024 czas start! Do wydania ponad 20 mln złotych

Budżet Obywatelski 2024 czas start! Do wydania ponad 20 mln zł - zgłaszajcie propozycje

W zimowy piątek, 3 lutego, ruszyła 11. już edycja gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku gdańszczanie proponować i decydować będą, na co przeznaczyć dokładnie 20 441 573 złotych z miejskiej kasy. Miasto czeka na wnioski do 3 marca. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, można zgłaszać projekty dzielnicowe oraz ogólnomiejskie.
03.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pamiątkowe zdjęcie, osiem osób stoi w rzędzie, niektórzy trzymają żółte parasolki, stoją od lewej - Sylwia Betlej, dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, radna Katarzyna Czerniewska, radna Elżbieta Strzelczyk, radny Jan Perucki, Łukasz Świacki, przewodniczący zarządu dzielnicy Piecki-Migowo, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz autorzy zwycięskich projektów BO: Piotr Krzemiński i Jarosław Koteluk
Do aktywnego udziału w kolejnej edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego zachęcali w piątek, 3 lutego (od lewej): Sylwia Betlej, dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, radna Katarzyna Czerniewska, radna Elżbieta Strzelczyk, radny Jan Perucki, Łukasz Świacki, przewodniczący zarządu dzielnicy Piecki-Migowo, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz autorzy zwycięskich projektów BO: Piotr Krzemiński i Jarosław Koteluk
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ile pieniędzy na dzielnice, ile na projekty ogólnomiejskie?

Z ogólnej puli BO na projekty dzielnicowe przeznaczono 16 624 463 złotych, a w tym na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 306 790 złotych. Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom kilku dzielnic, przewidziano 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 140 000 złotych.

Wartość jednego projektu ogólnomiejskiego nie może jednak przekroczyć 2 mln zł, a zielonego projektu - 380 tys. złotych.

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w naszym mieście, bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Dzieci i młodzież również mogą zgłaszać swoje projekty. Wystarczy mieć ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze.

Sprawdź, jaką pulę środków BO 2024 ma Twoja dzielnica

na zdjęciu kilka żółtych parasolek ułożonych jedna na drugiej
Mieszkańcy zdecydują w tym roku na co wydać ponad 20 mln złotych z puli gdańskiego Budżetu Obywatelskiego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Briefing prasowy na rozpoczęcie 11. edycji BO

3 lutego, a więc w pierwszy dzień składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego, władze Gdańska zorganizowały konferencję prasową, w trakcie której zachęcały do aktywnego udziału w kolejnej edycji BO.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zwróciła uwagę, iż w tym roku pieniędzy w puli BO jest mniej niż w poprzedniej edycji.

- Zgodnie z przepisami, na Budżet Obywatelski przeznacza się 0,5 proc. wydatków na rok 2022 (z budżetu miejskiego - dop. red.). Ta kwota w tym roku jest niższa o ponad 1,6 mln złotych. Mówimy nieustająco o tym, że kondycja budżetowa gmin, województw, mniejszych i większych miast, jest po prostu gorsza - zaznaczyła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz wypowiedź prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz:

Pięknieją dzielnicowe parki w Kokoszkach. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

W briefingu wzięli udział także miejscy radni, którzy są członkami Zespołu Konsultacyjnego ds. Budżetu Obywatelskiego.

- Zachęcamy do głosowania. Mam nadzieję, że w tym roku weźmie w nim udział więcej osób niż w roku ubiegłym. Ale rozumiem też mieszkańców, którzy się zniechęcają do tego, gdyż niektóre projekty są za wolno realizowane - przyznała Elżbieta Strzelczyk, radna klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Multipark Morena, na którym się dziś znajdujemy, to świetny przykład na to, że jak się mieszkańcy porozumieją, to można zbudować naprawdę fantastyczną rzecz z BO - dodała.

Zobacz wypowiedź Elżbiety Strzelczyk:


Radna klubu Wszystko Dla Gdańska, Katarzyna Czerniewska
, przypomniała, że wniosek do Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy gdańszczanin.

- Nie ma limitu wieku, ani limitu wyznaczanego przez zameldowanie. Nawet osoby nie posiadające obywatelstwa polskiego mają możliwość składania wniosków BO. Staraliśmy się jak najszerzej otworzyć formułę BO, po to, by wnioskodawców było jak najwięcej. Żeby po etapie weryfikacji oferta projektów była jak najszersza, i byśmy mogli wybierać te, które nam najbardziej odpowiadają - przyznała Katarzyna Czerniewska. - Zachęcam do zgłaszania wniosków w tym roku, czekamy na wszystkie. 

Zobacz wypowiedź Katarzyny Czerniewskiej:


Radny klubu Koalicji Obywatelskiej, Jan Perucki,
podkreślał, że mieszkańcy Gdańska mają miesiąc na składanie wniosków do BO, od 3 lutego do 3 marca.

- Czekamy na wasze propozycje tego, jak zmieniać Gdańsk. Pomogą wam w tym, w razie potrzeby, urzędnicy, którzy będą z wami konsultować wasze projekty. Dzwońcie, piszcie, konsultujcie - Budżet Obywatelski czas zacząć - zaapelował Jan Perucki.

Zobacz wypowiedź Jana Peruckiego:

Nowy książkomat stanął w Oliwie. To zwycięski projekt BO

Sylwia Betlej, Dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, przypomniała, że wszelkie niezbędne informacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego znajdziecie na naszej stronie, a więc www.gdansk.pl. W prawym górnym rogu znajduje się charakterystyczna żółta zakładka, w którą należy kliknąć. Znajdziecie w niej m.in. formularz wniosku BO.

- Jest też cała lista urzędników, którzy pomogą w napisaniu projektu, wycenie kosztów. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości, by jak najlepiej przygotować projekt do BO.

Zobacz wypowiedź Sylwii Betlej:


Piątkowy briefing prasowy poświęcony Budżetowi Obywatelskiemu odbył się na terenie Multiparku Morena, który powstał właśnie dzięki zwycięskim projektom zgłaszanym do BO.

Piecki - Migowo. Nowy skatepark niemal gotowy

-Teren, który był dziki, zapuszczony, krok po kroku zmienił się w miejsce, które rzeczywiście służy mieszkańcom, o różnych potrzebach. To żywy przykład na to, że warto być konsekwentnym, warto także w dialogu nas (przedstawicieli Urzędu Miejskiego - dop.red.) dociskać i konsekwentnie dążyć do celu - zwróciła uwagę prezydent Dulkiewicz.

Piotr Krzemiński, współautor zwycięskiego projektu BO - budowy Multiparku Morena, podkreślił, że idea stworzenia takiego miejsca narodziła się pięć lat temu.

- Sukcesywnie udawało się nam wygrywać kolejne edycje BO. Wiadomo, każdy projekt takiej wielkości napotyka na pewne trudności, ale wszystkie udało się pokonać. No i mamy efekt. Jesteśmy bardzo dumni z tego Multiparku - nie ukrywał Piotr Krzemiński. - My tego tematu nie kończymy, bo warto zmieniać swoje otoczenie, okolicę, robić coś dla siebie, ale też sąsiadów i współmieszkańców. Mamy już gotowe kolejne wnioski, które złożymy w tej edycji BO - dodał.

Zobacz wypowiedź Piotra Krzemińskiego:

 

Jarosław Koteluk, drugi z pomysłodawców budowy Multiparku, podziękował mieszkańcom Gdańska, którzy głosowali na ten projekt w poprzednich edycjach.

- Bez was nie byłoby tego. Serdeczne dzięki, i już prosimy o głosy w kolejnej kampanii - zachęcał Jarosław Koteluk.

Zobacz wypowiedź Jarosława Koteluka:

 

Łukasz Świacki, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki-Migowo, zwrócił uwagę, że Multipark Morena, jest jednym z trzech parków, które powstają na terenie Piecek-Migowa właśnie ze środków Budżetu Obywatelskiego.

- Multipark jest praktycznie gotowy. Niedługo powstanie większy park przy ul. Rakoczego i niewielki park przy ul. Piecewskiej, za przychodnią "Morena" - zapowiedział Łukasz Świacki. - Przykład Multiparku pokazuje, że nie wystarczy tylko rzucić pomysł, a on się już jakoś zrealizuje. Warto być konsekwentnym i wytrwałym. Trzeba się urzędnikom przypominać, ale też wymagać i kontrolować.

Koniec z papierowymi wnioskami

W zeszłorocznej edycji BO mieszkańcy zgłosili aż 509 projektów, z czego 377 - do tradycyjnego BO i 132 do Zielonego BO. Niestety, podczas weryfikacji okazało się, że duża część z nich nie spełnia wymogów formalnych, np. wnioskodawca nie doniósł wersji papierowej wniosku do urzędu lub nie dostarczył listy poparcia swojego projektu. Dlatego tak ważne jest, aby podczas procesu składania swoich propozycji projektów dopełnić wszystkie obowiązujące formalności.

Zobacz wypowiedź Łukasza Świackiego z Rady Dzielnicy Piecki-Migowo:


Aby ułatwić procedury, w edycji BO 2024 cały proces składania projektu będzie odbywał się wyłącznie w systemie elektronicznym. Nie ma już konieczności dostarczenia wersji papierowej wniosku i papierowych załączników do urzędu. Co jednak równie ważne, do każdego zgłaszanego projektu należy dołączyć listę poparcia mieszkańców - zgłaszając projekt dzielnicowy wymagany jest przynajmniej 1 podpis poparcia od mieszkańca danej dzielnicy, przy projekcie ogólnomiejskim - potrzeba 30 podpisów mieszkańców Gdańska, którzy popierają projekt.

Budżet Obywatelski 2023. Zobacz, które projekty wygrały w ubiegłorocznym głosowaniu

Harmonogram BO 2024

  • 3 lutego - 3 marca 2023 r. - zgłaszanie projektów

  • 3 lutego - 3 kwietnia 2023 r. - weryfikacja formalna i wstępna projektów

  • 3 lutego - 30 czerwca 2023 r. - weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego

  • do 11 sierpnia 2023 r. - weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny

  • do 18 sierpnia 2023 r. - losowanie numerów projektów do głosowania

  • 11 września - 25 września 2023 r. - głosowanie

  • do 29 września 2023 r. - ogłoszenie wyników głosowania

Zobacz zapis całej konferencji:

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki