• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2024. Losowanie numerów projektów na listach

Budżet Obywatelski 2024. Losowanie numerów projektów na listach

Głosowanie na projekty BO, zgłoszone przez mieszkańców Gdańska, rozpocznie się 11 września. Czas więc najwyższy ułożyć listy do głosowania. Podobnie jak w poprzednich latach, zapraszamy mieszkańców do śledzenia przebiegu oficjalnego losowania kolejności numerów projektów BO na tych listach. Będzie ono transmitowane na żywo na naszym portalu w czwartek, 17 sierpnia, od godz.11.00.
16.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu ludzka ręka włożona do szklanego pojemnika okrągłego i głębokiego, w środku są krótkie białe karteczki
W czwartek, 17 lipca, odbędzie się losowanie numerów projektów BO na listach do głosowania
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Obejrzyjcie naszą transmisję z przebiegu losowania

W czwartek, 17 sierpnia, od godz. 11, będziemy transmitować na żywo przebieg tego losowania. Przeprowadzą je członkowie Zespołu Konsultacyjnego ds. Budżetu Obywatelskiego: Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami oraz Jan Perucki, Radny Miasta Gdańska.

Przebiegnie ono w klasycznej formie - wyciągania losów z numerami z przezroczystego naczynia. Proces ten zostanie przeprowadzony dla każdej z 35 dzielnic oraz dla projektów ogólnomiejskich - "regularnego" BO oraz Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Ile projektów Budżetu Obywatelskiego trafi pod głosowanie?

Na listy do głosowania trafi 399 projektów, w tym 354 dzielnicowe i 45 ogólnomiejskich.

Ogólnomiejskie to 12 projektów Zielonego BO i 33 "regularnego" Budżetu Obywatelskiego.

Dzielnicowe to z kolei 270 projektów "regularnego" BO i 84 Zielonego BO.

Jakie projekty odrzucono?

Przypomnijmy. Mieszkańcy Gdańska zgłaszali swoje propozycje do BO 2024 w dniach 3 lutego - 3 marca br. Zgłoszono rekordowe 697 projektów, jednak już w trakcie weryfikacji wnioskodawcy wycofali część projektów. Weryfikowanych ostatecznie było 680 projektów. W trakcie weryfikacji - prowadzonej pod kątem formalnym, prawnym, możliwym do realizacji - zdarzały się przypadki odrzucenia przez komisję identycznego projektu tego samego autora, zgłoszonego przez niego we wszystkich 35 dzielnicach. Oznaczało to, że zgłoszonych, a następnie odrzuconych było 35 projektów. Takich przypadków - zgłoszenia jednego (niemożliwego do realizacji) projektu we wszystkich, bądź w większości dzielnic Gdańska - było kilka, co przełożyło się na wysoką liczbę odrzuconych projektów.

Sprawdź, jaką pulę środków BO 2024 ma Twoja dzielnica

Losowanie numerów, czas rozpocząć promocję projektów

Wylosowanie kolejności numerów projektów Budżetu Obywatelskiego na listach do głosowania oznacza "zielone światło" dla wnioskodawców do rozpoczęcia akcji promocyjnej zgłoszonych przez nich projektów.

Ile pieniędzy w Budżecie Obywatelskim 2024?

W tegorocznej puli BO do wykorzystania jest 20 441 573 złote z miejskiej kasy.

  • W tym, na projekty dzielnicowe przeznaczono 16 624 463 złote, a na projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 3 306 790 złotych.
  • Na projekty ogólnomiejskie, czyli takie, które mogą służyć mieszkańcom co najmniej kilku dzielnic, przewidziano 3 817 110 złotych, w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego - 1 140 000 złotych.

Wartość jednego projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 2 mln zł, a zielonego projektu - 380 tys. złotych.

Budżet Obywatelski 2023. Zobacz, które projekty wygrały w ubiegłorocznym głosowaniu

11 lat gdańskiego Budżetu Obywatelskiego

W 2023 roku już po raz jedenasty przygotowywany jest gdański Budżet Obywatelski, dzięki któremu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć wyznaczoną pulę publicznych środków.
BO w Gdańsku został ogłoszony w 2013 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i radnych Gdańska. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy mogą bezpośrednio współdecydować o mieście. W edycjach 2013 - 2023 przeznaczono na BO w sumie ponad 157 mln złotych. Wybrano 822 projekty, a zgłoszonych było ich niemal 4,5 tysiąca.

W ostatnich latach w gdańskich dzielnicach, właśnie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, pojawiło się sporo boisk, siłowni zewnętrznych, ale też miejskich mebli. Z tych środków wyremontowano niektóre chodniki i fragmenty ulic. Dużym zainteresowaniem cieszą się projekty zgłaszane do Zielonego Budżetu Obywatelskiego, związane często z nowymi nasadzeniami, a także zagospodarowaniem niektórych skwerków czy powstaniem ogrodów deszczowych.

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy