Wybór projektów w czterech kategoriach
W poniedziałek, 3 października, w samo południe, odnotowano dokładnie 14 405 osób, które już zagłosowały na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2023.
Wybieramy wśród projektów ogólnomiejskich, a więc takich, których realizacja dotyczy mieszkańców co najmniej kilku dzielnic. Tutaj można przyznać jeden punkt. Ale wybieramy też projekty dzielnicowe - w tym przypadku możemy wyrazić poparcie nawet dla pięciu projektów, tyle bowiem punktów można przyznać w tej kategorii. Możemy, oczywiście, przyznać na jeden wybrany projekt w tej kategorii pięć punktów, ale możemy też przyznać po jednym punkcie pięciu projektom. Co ważne, możemy poprzeć projekty zgłoszone w dzielnicach, w których mieszkamy, ale też i projekty, które zaproponowano w innych dzielnicach - tu nie ma żadnych ograniczeń.
Od kilku lat w ramach BO gdańszczanie głosują także na projekty tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Tutaj także są dwie kategorie - ogólnomiejskie i dzielnicowe. W każdej można przyznać po jednym głosie. Poświęćcie kilka minut na głosowanie - zdecydujcie, czy w waszej okolicy np. lepiej wybudować nowe boisko, zagospodarować nieużytkowany teren, który mijacie każdego dnia czy może postawić na zajęcia sportowe dla mieszkańców. Co ważne, w każdej dzielnicy zaproponowano inne projekty. Sprawdźcie, co zaproponowali wasi sąsiedzi i znajomi z okolicy.
Budżet Obywatelski 2023. Trwa głosowanie na projekty!
22 mln złotych do wydania
W tegorocznej puli BO gdańszczanie mają do wykorzystania dokładnie 22 063 118 złotych. W tym na:
- projekty ogólnomiejskie - 4 250 700 zł
- projekty dzielnicowe - 17 812 418 zł
W tej puli mieści się także kwota Zielonego Budżetu Obywatelskiego, która wynosi 4 977 944 złote, z czego:
- projekty ogólnomiejskie ZBO - 1 259 100 zł
- projekty dzielnicowe ZBO - 3 718 844 zł
Wybór jest niemały, gdyż do głosowania dopuszczono aż 305 projektów.
Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim. Do wygrania hulajnoga, głośnik i miejskie gadżety
Kto może głosować ?
W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, niezależnie od wieku, a więc także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.
Jak głosować na projekty Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku?
Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl. Szukajcie w jej górnym rogu charakterystycznego żółtego prostokąta, w który należy kliknąć, by połączyć się ze wspomnianym formularzem.
Piknik Budżetu Obywatelskiego w Parku Reagana - aktywna i wrzosowa sobota
Ciekawostki o gdańskim BO
-
W ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w głosowaniu wzięło udział 8061 dzieci i młodzieży w wieku 0 - 19 lat.
-
Wśród wszystkich głosujących odnotowano natomiast 24 199 kobiet i 18 991 mężczyzn. Najstarszy głosujący miał 101 lat, a najmłodszy - 9 dni.
-
27 831 osób zagłosowało na wybrane projekty za pomocą komputera, a 15 359 osób zagłosowało za pomocą urządzeń mobilnych.
-
Dzielnicą z najwyższą frekwencją głosujących okazała się Letnica, gdzie zagłosowało 17,23 proc. mieszkanek i mieszkańców.