- Bardzo nas cieszy tak duża liczba projektów „zielonych”, potwierdza to dobry kierunek zmian w Budżecie Obywatelskim. Duża część projektów związanych jest z nasadzeniami nowych drzew, kwiatów, ale też renowacją istniejących zieleńców czy parków - mówi Sylwia Betlej, kierownik Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic.
Wśród 708 zgłoszonych pomysłów nie brakuje propozycji związanych z tworzeniem kolejnych miejsc do rekreacji i sportu, w których można odpocząć lub uprawiać bardzo konkretne dyscypliny sportu. Dużo projektów związanych jest z instalacją nowego oświetlenia wybranych lokalizacji w dzielnicach Gdańska. Mieszkańcy zgłosili też projekty dotyczące zwierząt - wśród nich pojawił się m.in. pomysł stworzenia okna życia dla czworonogów, budki dla ptaków i owadów czy wybiegi dla psów.
W ogólnym zestawieniu projektów także utrzymana jest przewaga wniosków związanych z rekreacją i dbaniem o wspólną przestrzeń. Minął już czas dominacji projektów poświęconych remontom dróg czy chodników. Coraz więcej pojawia się oryginalnych, nieszablonowych propozycji.
- Przed nami weryfikacja formalna, a więc przede wszystkim sprawdzenie zachowania warunku dostarczenia wniosków z podpisami poparcia mieszkańców w odpowiednim terminie. To ważny, ustawowy warunek przyjęcia wniosku do dalszej oceny - dodaje Sylwia Betlej.
Niezbędne potwierdzenie złożenia wniosku
Należy pamiętać, że od momentu elektronicznego złożenia projektu jest 7 dni na dostarczenie wersji papierowej formularza wniosku wraz z listą poparcia do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Projekty dzielnicowe powinny uzyskać minimum 1 podpis poparcia, a projekty ogólnomiejskie - 30 podpisów. Dokumenty należy dostarczyć do Zespołu Obsługi Mieszkańców (nr 1, 3 i 4) - wysłać pocztą albo skorzystać z profilu zaufanego i złożyć je online, poprzez profil zaufany na platformie ePUAP.
Instrukcja, jak poprawnie złożyć wniosek online, znajduje się na portalu gdansk.pl.
Co ważne, dostarczenie papierowej wersji formularza jest obowiązkowe, choć każdego roku część wnioskodawców tego nie robi, zgłaszając jedynie projekt do systemu elektronicznego. W takich sytuacjach pracownicy Urzędu Miejskiego są, niestety, zmuszeni odrzucać takie projekty.
Weryfikacja formalna i wstępna projektów planowana jest do 18 czerwca, a głosowanie w dniach 4-18 października br. Wszystkie projekty można przeglądać na bieżąco na stronie gdansk.ardvote.pl.
Na projekty dzielnicowe, ogólnomiejskie i „zielone” do wykorzystania jest 20 830 669 zł. To najwyższa kwota w historii gdańskiego BO.
Harmonogram BO 2022
- 19 kwietnia - 16 maja 2021 r. - zgłaszanie projektów / etap zakończony
- do 15 września 2021 r. - weryfikacja projektów
- do 20 września 2021 r. - losowanie numerów projektów
- 4-18 października 2021 r. - głosowanie
- do 25 października 2021 r. - ogłoszenie wyników głosowania
W razie dodatkowych pytań pomogą pracownicy Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl.