Aby oddać głos wystarczy wejść na stronę www.gdansk.pl, by w prosty sposób przejść do systemu do głosowania. Rejestracja i głosowanie trwa tylko kilka minut.
W tym roku z uwagi na pandemię mieszkańcy mogą głosować jedynie samodzielnie przez internet, nie ma na terenie miasta punktów konsultacyjnych. Nie ma jednak przeszkód, by rodzina czy znajomi pomogli w procesie głosowania osobom nie mającym komputera czy internetu. Wystarczy wsparcie osoby, która aktywuje konto poprzez swój numer telefonu lub adres email. Jeden numer telefonu można wykorzystać 3 razy, a adres email 5 razy.
Lista projektów Budżetu Obywatelskiego 2021
Nowość - 2 dodatkowe punkty na projekty Zielonego Budżetu Obywatelskiego
W głosowaniu jest 79 projektów z puli Zielonego Budżet Obywatelski, a środki tego budżetu to 2 880 000 zł (wydzielone z całej puli Budżetu Obywatelskiego 18 428 001 zł). Tym samym każdy głosujący ma do dyspozycji 2 dodatkowe punkty na te projekty (1 punkt na projekt zielony dzielnicowy i 1 na zielony ogólnomiejski).
Zielone projekty dotyczą pięciu obszarów tematycznych: nasadzenia roślinności na terenach zieleni miejskiej, przestrzenie rekreacyjne, parki kieszonkowe, ogrody deszczowe oraz renowacja istniejących terenów zieleni. Wiele z nich ma szansę pojawić się w przyszłym roku w dzielnicach.
Kto może głosować?
Warto przypomnieć, że od ubiegłego roku głosować mogą mieszkańcy w każdym wielu, a więc dzieci, młodzież i dorośli. Głosowanie przez dzieci wymaga jedynie zgody rodzica czy opiekuna prawnego w systemie do głosowania. Osoby niezameldowane w Gdańsku lub niewpisane do rejestru wyborców mogą głosować poprzez Kartę Mieszkańca.
Głosowanie trwa do 30 listopada, do końca dnia. Więcej informacji o tegorocznej edycji i projektach zgłoszonych do głosowania można uzyskać na stronie Budżet Obywatelski
Kontakt w sprawie Budżetu Obywatelskiego:
Biuro Prezydenta - Referat Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic
tel.: 58 323-65-97, 58 323-66-51, 58 323-66-37, 58 323-63-37
e-mai: budzetobywatelski@gdansk.gda.pl