• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie oddali o ponad 4 tys. więcej głosów niż rok temu!

Budżet Obywatelski 2019. Gdańszczanie oddali o ponad 4 tys. więcej głosów niż rok temu!

W poniedziałek, 24 września, na minutę przed północą zakończyło się trwające dwa tygodnie głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku. Głosy oddało 48 tys. 760 gdańszczanek i gdańszczan.
25.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tegoroczne `budżetowe gadżety`
Tegoroczne `budżetowe gadżety`
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Aktywność mieszkańców Gdańska w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Na BO 2019 zagłosowało 48 tys. 760 osób, na BO 2018 - 44 tys. 655 osób.

Nie udało się jednak pobić dotychczasowego “rekordu”, który padł podczas pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w naszym mieście i wynosi 51 tys. 038 osób.


Zwycięskie propozycje poznamy w środę, 26 września, o godz. 13 podczas ogłoszenia wyników BO 2019 w Nowym Ratuszu (ul. Wały Jagiellońskie 1). Zapraszamy do oglądania transmisji z wydarzenia na portalu gdansk.pl.

Przypomnijmy: w 2019 r. mieszkańcy mieli do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczone zostanie na realizację projektów dzielnicowych; 3,964 mln złotych na projekty ogólnomiejskie. Wszystkich projektów poddanych głosowaniu było 319, z czego ogólnomiejskich - 36.

Zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w latach 2019 - 2020.


Przed ogłoszeniem wyników warto zaznaczyć, że w ramach BO 2019 Miasto wprowadziło kilka zmian w regulaminie.

  • Wprowadzono ograniczenie maksymalnego kosztu projektu ogólnomiejskiego do 2 milionów złotych, co ma umożliwić realizację większej liczby propozycji.
  • Wprowadzony został minimalny próg poparcia (100 punktów) na projekty dzielnicowe. W poprzednich edycjach do realizacji przechodziły czasem projekty, które otrzymywały kilkadziesiąt głosów (podczas gdy inne, droższe czasem kilkaset) i były realizowane, ponieważ mieściły się w puli środków przeznaczonej na daną dzielnicę.
  • Niewykorzystane w dzielnicach środki finansowe będą przesuwane na kolejną edycję Budżetu Obywatelskiego do puli finansowej dzielnic, których to przesunięcie dotyczy. Jeśli w dzielnicy X niewykorzystanych zostanie np. 10 - 20 tys. złotych, te pieniądze zostaną wydane również w dzielnicy X w ramach kolejnej edycji BO. Dotychczas niewykorzystane środki trafiały do puli projektów ogólnomiejskich.

Udział w głosowaniu na BO w Gdańsku mógł wziąć każdy mieszkaniec, który w dniu głosowania miał ukończone 16 lat, niezależnie od tego czy jest zameldowany w naszym mieście i bez względu na narodowość.

Głosowanie odbywało się elektronicznie na stronie internetowej BO. Można było dokonać wyboru projektów za pomocą własnego komputera, a także w punktach konsultacyjnych i namiotach BO. Te ostatnie w ciągu dwóch tygodni głosowania “zwiedziły” wszystkie dzielnice Gdańska i centra handlowe. Głosujący dysponował pięcioma punktami z zakresie projektów dzielnicowych i jednym w głosowaniu na projekty ogólnomiejskie.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo