• Start
  • Wiadomości
  • W Dolnym Wrzeszczu będzie bardziej zielono - dzięki zaangażowaniu i głosom mieszkańców

Budżet Obywatelski 2018. W Dolnym Wrzeszczu będzie bardziej zielono.

Konkurencja była spora, ponieważ w tej dzielnicy zgłoszono aż 13 projektów do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki głosom mieszkańców zrealizowanych zostanie siedem. Największym poparciem cieszył się projekt "Zielony Wrzeszcz, Zielona Szkoła – więcej zieleni, więcej małej architektury, więcej radości i edukacji dla dzieci". O co w nim chodzi?
09.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przy SP nr 24 powstanie tzw. zielona klasa - dzięki głosom mieszkańców w Budżecie Obywatelskim

W ramach zwycięskiego projektu, w konkretnych lokalizacjach wykonane zostaną nowe nasadzenia (brakująca trawa, krzaki, kwiaty), zamontowane ławki, kosze na śmieci, pojemniki na psie odchody oraz urządzenia zabawowe dla najmłodszych. Projekt zakłada także budowę i wyposażenie zewnętrznej sali lekcyjnej, zwanej potocznie "zieloną klasą". Taka klasa, zorganizowana poza budynkiem szkolnym, jak tłumaczą projektodawcy, jest standardowym wyposażeniem w szkołach europejskich i amerykańskich. Umożliwi ona prowadzenie na świeżym powietrzu zarówno zajęć z przyrody, jak również planowanie czasu wolnego czy sposobów prowadzenia obserwacji najbliższego naturalnego otoczenia. Dodatkowo uczniowie zdobywać będą wiedzę bawiąc się doświadczeniami, wyznaczając kierunki w terenie, poznając ekosystemy miejskie, prawidłowe nawyki żywieniowe, rozwój człowieka i jego więź z otaczającą przyrodą. Zielona klasa będzie wyposażona w stoliki, krzesełka i parasole, oraz pomoce dydaktyczne. Realizację projektu przewidziano na Placu Wybickiego, ul. Lelewela, Al. Hallera, a także na działce na tyłach Szkoły Podstawowej nr 24 (tu powstanie zielona klasa). Jego koszt oszacowano na 185 tys. złotych. W głosowaniu zdobył on 1398 głosów poparcia.

Wnioskodawcami projektu byli: Fundacja Generacja oraz Emilia Lodzińska.


Tak ma wyglądać Zielona Klasa we Wrzeszczu Dolnym

- Podróżując po Wrzeszczu cały czas dostrzegam zbyt małą ilość zieleni w tej dzielnicy. Byłoby więc dobrze, by w miejscach gdzie jest to możliwe, tą zieleń dosadzić. Poza tym mieszkańcy często skarżą się, że przestrzenie publiczne we Wrzeszczu są zaniedbane, zniszczone i rozjeżdżane przez samochody - przyznaje Emilia Lodzińska, która jest Radną Miasta Gdańska.

Druga część projektu dotyczy powstania Zielonej Klasy. - To wspólny pomysł ze Szkołą Podstawową nr 24, która w swoim czasie nawiązała kontakt z jednym z "pogodynków" z telewizji TVN, a ten obiecał pomoc placówce m.in. w zakupie pomocy dydaktycznych. To w trakcie rozmowy między nim a przedstawicielami szkoły narodził się pomysł na Zieloną Klasę – przyznaje Emilia Lodzińska.

Radna zaprosiła do projektu BO Fundację Generacja, z którą współpracuje od ponad dwóch lat. - Wspólnie zgłaszamy m.in. wnioski do konkursu na utworzenie małych placów zabaw na terenie całego Gdańska. Takie powstały np. przy Placu Wybickiego i na Niedźwiedniku. Mocno staramy się też wchodzić w zaniedbane podwórka w Dolnym Wrzeszczu i wyciągać dzieci z domów. Dla nas projekt w BO jest więc naturalną kontynuacją naszych dotychczasowych działań - podkreśla.


W tych lokalizacjach realizowany będzie zwycięski projekt z Dolnego Wrzeszcza

Pozostałe projekty, które będą realizowane w Dolnym Wrzeszczu w ramach BO 2018:

"Bezpieczny Wrzeszcz Dolny": Rozszerzenie sieci monitoringu w Dolnym Wrzeszczu.
Projekt zakłada zakup i montaż kamer w lokalizacjach: ul. Grażyny/Wajdeloty - kamery stałopozycyjne, ul. Mickiewicza/Hallera - kamera obrotowa i kamera 360 stopni, ul. Reja/Hallera - kamera obrotowa i 360 stopni.

"Dbajmy o zdrowie - siłownia parkowa na placu przy ul. Baczyńskiego": Projekt stanowi uzupełnienie oferty "siłowni pod chmurką", która będzie realizowana w ramach poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego. Zakłada on montaż dodatkowych elementów siłowni: motyl + pylon, narciarz, poręcze+pylon. Nowe obiekty mają przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności samej siłowni i jeszcze lepszej promocji zachowań prozdrowotnych.

"Wykonanie miejsc postojowych przy ul. Waryńskiego": Projekt zakłada utworzenie miejsc parkingowych, na odcinku od budynku Danusi 4D, za kioskiem, do połowy budynku Waryńskiego 14. Zaproponowano realizację parkingu pomiędzy przedogródkami a chodnikiem o długości 50 m, licząc od kiosku "Ruchu". Jak tłumaczy wnioskodawca, parkujące bez żadnego uporządkowania samochody utrudniają w znacznym stopniu przejście osobom pieszym.

"Bezpieczeństwo w drodze - samoobsługowa stacja naprawy rowerów": Samoobsługowa stacja napraw wyposażona będzie w pompkę oraz zestaw kluczy, które pomogą przy podstawowych naprawach jednośladów. Będzie można napompować koło, dokręcić pedał, błotniki, wyregulować hamulce, itp. Samoobsługowe stacje posiadają też linki/ kody pozwalające podejrzeć w sieci materiały pomocne przy naprawie roweru. Korzystne jest umiejscowienie stacji: wzdłuż ciągu rowerowego, który jest intensywnie uczęszczany przez cały rok, z dużym natężeniem w okresie wiosenno-letnim (trasa w kierunku morza). Stacja zostanie bowiem umieszczona na styku ul. Tadeusza Kościuszki i al. Gen.J.Hallera.

"Treningi Aktywizujące OPEN pod chmurką": Zajęcia na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem infrastruktury zewnętrznej w dzielnicy Wrzeszcz Dolny, skierowane przede wszystkim do osób, które na co dzień nie mają możliwości ćwiczyć pod okiem trenera. Trening Aktywizujący OPEN jest kombinacją slow joggingu, treningu stabilizacyjnego i stretchingu. Każdy uczestnik poddany zostanie dwukrotnej analizie składu ciała analizatorem medycznym z interpretacją wyników. Uczestnicy treningów nauczą się jak korzystać z dostępnej im infrastruktury zewnętrznej, biegać bez urazowo i czerpać radość z aktywności. Ponadto treningi są okazją do spotkań z innymi ludźmi i budowania relacji w sprzyjającej integracji atmosferze. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu (w dwóch grupach) na wiosnę (od marca do czerwca) i jesienią (od września do listopada). Projekt przewiduje łącznie 60 spotkań (po 30 spotkań dla każdej z grup). Lokalizacja: Park "Nad Strzyżą".

"Aktywne spacery z wózkami (BuggyGym)": Organizacja aktywnych spacerów na terenie Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, jednorazowo dla 10-15 rodziców i dzieci do 3 roku życia. Zajęcia te polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic pod okiem instruktora wykonuje podczas spaceru, wykorzystując wózek, a także inne dostępne podczas spaceru przyrządy. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość (przede wszystkim matce) wyjścia z domu i zaburzenia rutyny, w której nie zawsze czuje się ona komfortowo. Ponad to zajęcia ruchowe przyczyniają się do poprawy formy oraz sylwetki, a tym samym do wzrostu pewności siebie oraz samozadowolenia. Lokalizacja: Park " Nad Strzyżą". 


Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2018. Sprawdź, które projekty wygrały w głosowaniu!



TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu