• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Wrzeszcz Dolny?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Wrzeszcz Dolny?

Trwa drugi tydzień głosowania na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Wrzeszcz Dolny? Sprawdźcie!
25.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jednym z pomysłów do Budżetu Obywatelskiego w Dolnym Wrzeszczu jest remont ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Hallera do ul. Kochanowskiego

"Dbajmy o zdrowie - siłownia parkowa na placu przy ul. Baczyńskiego": Czy warto uprawiać sport? To chyba oczywiste- sport zapewnia nam dobre samopoczucie, lepszy humor, a także smuklejszą sylwetkę. Uprawianie sportu jest w naszym życiu bardzo potrzebne, robimy to chociażby dla własnego zdrowia oraz dla zapewnienia sobie wartościowej rozrywki. Dodatkowym efektem uprawiania sportu jest podniesienie pewności siebie. Inwestycja stanowi idealne uzupełnienie oferty "siłowni pod chmurką", która będzie realizowana w ramach poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego. Poszczególne elementy siłowni: motyl + pylon, narciarz, poręcze+pylon. Nowe obiekty przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności samej siłowni i jeszcze lepszej promocji zachowań prozdrowotnych.

"Zagospodarowanie terenu między starym Browarem Heweliusz a ulicą Gołębią i Pestalozziego w dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz Dolny": rozebranie istniejącej nawierzchni z płyt Yomb, wykonanie drogi dojazdowej o długości około 100 mb, szerokości 5 m z kostki betonowej, budowa oświetlenia lampami tradycyjnymi, montaż 4 urządzeń siłowni napowietrznej oraz stołu betonowego do tenisa stołowego.

"Zielony Wrzeszcz, Zielona Szkoła - więcej zieleni, więcej małej architektury, więcej radości i edukacji dla dzieci": Projekt zakłada, że we wskazanych lokalizacjach wykonane zostaną nowe nasadzenia (brakująca trawa, krzaki, kwiaty), zamontowane ławki, kosze na śmieci, pojemniki na psie odchody, urządzenia zabawowe. Projekt zakłada także budowę i wyposażenie zewnętrznej sali lekcyjnej, zwanej potocznie zieloną klasą. Klasa ta, usytuowana poza budynkiem szkolnym, jest standardowym wyposażeniem w szkołach europejskich i amerykańskich. Zielona klasa umożliwi prowadzenie na świeżym powietrzu zarówno zajęć z zakresu przyrody ożywionej, nieożywionej, ale również planowanie czasu wolnego, sposobów prowadzenia obserwacji, ich zapisywania, budowania wniosków i argumentacji na ich poparcie. Dodatkowo uczniowie zdobywać będą wiedzę bawiąc się doświadczeniami, wyznaczając kierunki w terenie, poznając ekosystemy miejskie, prawidłowe nawyki żywieniowe, rozwój człowieka i jego nierozerwalną więź z otaczającą przyrodą. Zielona klasa będzie wyposażona w stoliki, krzesełka i parasole, pomoce dydaktyczne. Lokalizacja: Plac Wybickiego, ul. Lelewela, Al. Hallera, działka na tyle SP nr 24.

"Aktywne spacery z wózkami (BuggyGym)": Organizacja aktywnych spacerów na terenie Dzielnicy Wrzeszcz Dolny -jednorazowo dla 10-15 rodziców i dzieci do 3 roku życia. Zajęcia mają na celu budowanie pozytywnych wzorców zdrowego i aktywnego stylu życia, ponad to wspierają aktywizację i integrację rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa. Zajęcia te polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic pod okiem instruktora wykonuje podczas spaceru, wykorzystując wózek, a także inne dostępne podczas spaceru przyrządy. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość (przede wszystkim matce) wyjścia z domu i zaburzenia rutyny, w której nie zawsze czuje się ona komfortowo. Możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach oraz znalezienie się w gronie o podobnych problemach, pozwala na niwelację stresu towarzyszącemu opiece i wychowaniu małego dziecka. Ponad to zajęcia ruchowe przyczyniają się do poprawy formy oraz sylwetki, a tym samym do wzrostu pewności siebie oraz samozadowolenia. Taki stan ma pozytywny wpływ na dziecko oraz całą rodzinę. Lokalizacja: Park " Nad Strzyżą".

"Historia Dolnego Wrzeszcza na interaktywnej mapie turystycznej": Wrzeszcz Dolny to dzielnica z ciekawą historią, architekturą i miejscami pamiętającymi ważne wydarzenia oraz postaci - nie tylko historyczne, ale też literackie i filmowe. Projekt ułatwi mieszkańcom i osobom odwiedzającym tę dzielnicę samodzielne zapoznawanie się z jej historią oraz atrakcjami lokalnymi poprzez opracowanie interaktywnej mapy internetowej, montaż tablic informacyjnych na dzielnicy oraz druk turystycznych map z miejscami o szczególnej wartości historycznej wraz z opisem.Projekt może być rozwijany w innych dzielnicach. Zakres prac: projekt graficzny mapy, przygotowanie opisów miejsc - konsultacje historyczne, zakup i montaż 2 tablic retro z mapami, projekt i montaż 20 tablic w miejscach historycznych z kodem QR odnoszącym się do mapy w internecie, druk map z opisem miejsc historycznych - nakład 3 tys. szt., wykonanie mapy interaktywnej na portalu www.gdansk.pl, tłumaczenie opisów na język angielski, opisy miejsc dla niewidzących (syntezator mowy www). Lokalizacja: Mapy historyczne: przy wyjściu z SKM Gdańsk-Wrzeszcz obok Parku Kuźniczki, na Placu Komorowskiego. 20 tablic informacyjnych w miejscach historycznych zgodnie ze wskazaniem na mapie interaktywnej.

"Remont nawierzchni bitumicznej jezdni ul. Mickiewicza na odcinku od ul. Hallera do ul. Kochanowskiego": Remont całej nawierzchni bitumicznej na tym odcinku wiąże się z fatalnym stanem tejże ulicy. Naprawa poprzez łatanie dziur już nic nie daje. Stan jezdni wpływa na ponadnormatywne zużycie części samochodowych, co przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska. Ruch samochodowy na tym odcinku jezdni jest bardzo duży w związku z przyjazdami mieszkańców do przychodni , aptek, wyższej uczelni oraz kościoła.

"Remont nawierzchni w ciągu jezdno - pieszym na ul. Gotfryda Lengnicha": Zakres prac: remont nawierzchni chodnika aktualnie wykonanego z płyt betonowych (na odcinku od ul. Hallera do ul. Dzielnej) polegający na wykonaniu nowej nawierzchni z prefabrykowanych elementów betonowych ( kostka, płytki itp. ) z przystosowaniem konstrukcji do obciążenia ruchem samochodów osobowych, remont nawierzchni chodnika aktualnie wykonanego z kostki kamiennej (na odcinku od ul. Kochanowskiego do ul. Dzielnej) polegający na przebrukowaniu nawierzchni z kostki kamiennej z przystosowaniem konstrukcji do obciążenia ruchem samochodów osobowych, budowa chodnika (jednostronnie ) na odcinku od ul. Dzielnej do ul. Kochanowskiego oraz budowa wpustu deszczowego (w sąsiedztwie zespołu garaży ) z odprowadzeniem wody do kanału deszczowego zlokalizowanego w pasie drogowym ul. Kochanowskiego.

"Modernizacja nawierzchni ulicy Wrzeszczańskiej wraz z budową kanalizacji deszczowej i chodników": Modernizacja części ulicy Wrzeszczańskiej (wzdłuż domów Wrzeszczańska 7-21) wraz z budową kanalizacji deszczowej i chodników po obu stronach ulicy. Odcinek drogi objęty zadaniem składa się z jezdni o długości 230 metrów i szerokości 4 metrów, zbudowanej z kostki ażurowej. Po obu stronach ulicy jest wolna przestrzeń o szerokości około 2 metrów, którą można zagospodarować na chodniki. Na przewidzianym w projekcie odcinku ulicy Wrzeszczańskiej nawierzchnia z kostki ażurowej wymaga szybkiej naprawy, potrzebne jest również zbudowanie chodnika. Nawierzchnia w większości jest zniszczona i nierówna.Na wymienionym odcinku ulicy brakuje kanalizacji deszczowej, przez co woda opadowa nie jest odpowiednio odprowadzana. W czasie deszczu tworzą się zastoiny wody i błota, w wyniku czego powstały ubytki na drodze. Brak kanalizacji przyczynia się również do zalewania piwnic mieszkańców.Proponowane zmiany w znacznym stopniu poprawią wartość użytkową jak również estetyczną tej części osiedla.

"Treningi Aktywizujące OPEN pod chmurką": Zajęcia na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem infrastruktury zewnętrznej w dzielnicy Wrzeszcz Dolny, skierowane przede wszystkim do osób, które na co dzień nie mają możliwości ćwiczyć pod okiem trenera. Trening Aktywizujący OPEN jest unikalną kombinacją slow joggingu, treningu stabilizacyjnego i stretchingu. Każdy uczestnik poddany zostanie dwukrotnej analizie składu ciała analizatorem medycznym z interpretacją wyników. Celem projektu jest aktywizacja, poprawa stanu zdrowia, samopoczucia i kondycji fizycznej mieszkańców. Uczestnicy treningów nauczą się jak korzystać z dostępnej im infrastruktury zewnętrznej, biegać bez urazowo i czerpać radość z aktywności. Ponadto treningi są okazją do spotkań z innymi ludźmi i budowania relacji w sprzyjającej integracji atmosferze. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu (w dwóch grupach) na wiosnę (od marca do czerwca) i na jesieni (od września do listopada). Projekt przewiduje łącznie 60 spotkań (po 30 spotkań dla każdej z grup). Lokalizacja: Park "Nad Strzyżą".

"Bezpieczeństwo w drodze - samoobsługowa stacja naprawy rowerów": Zepsuł ci się rower? Złapałeś gumę? Chcesz wyregulować siodełko lub hamulce? Samoobsługowe stacje napraw wyposażone w pompkę oraz zestaw kluczy pomogą w dokonaniu podstawowych czynności naprawczych w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Stacja naprawy rowerów przyczyni się głównie do eliminacji zmory każdego rowerzysty, jakim są poprzebijane dętki i brak możliwości dalszego podróżowania jednośladem. Korzystne jest także umiejscowienie stacji wzdłuż ciągu rowerowego, który jest intensywnie uczęszczany przez cały rok, z dużym natężeniem w okresie wiosenno-letnim (trasa w kierunku morza). Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa użytkowników rowerów może zachęcić innych mieszkańców do częstszego wybierania właśnie roweru jako środka lokomocji. Będzie można napompować koło, dokręcić pedał, błotniki, wyregulować hamulce itp. Samoobsługowe stacje posiadają też linki/ kody pozwalające podejrzeć w sieci materiały pomocne przy naprawie roweru. Lokalizacja: Stacja zostanie umieszczona na styku ul. Tadeusza Kościuszki i al. Gen.J.Hallera.

"Lelewela - ucywilizowanie parkowania w pasie zieleni – remont chodnika, utworzenie miejsc parkingowych i nasadzenia drzew": Celem jest modernizacja północnego chodnika wzdłuż Lelewela z odnowieniem alei drzew (dosadzenie wyciętych drzew, wyznaczenie obszaru ochronnego dla poszczególnych drzew), a przestrzeni pomiędzy drzewami, jeżeli się uda się uzyskać miejsce postojowe równoległe – utwardzenie terenu poprzez wybrukowanie (analogicznie jak na ul. Waryńskiego). Ul. Lelewela jest jedną z uliczek starego Wrzeszcza, graniczy z placem Wybickiego i znajduje się w niedalekiej odległości od zrewitalizowanej części ul. Wajdeloty. Jest często odwiedzana przez turystów, którzy podążają szlakiem Gruntera Grassa (dom lat dziecinnych pisarza noblisty). W chwili obecnej ulica jest zaniedbana, na której panuje chaotyczne parkowanie na chodnikach i pasach zieleni oraz walają się śmieci. Pozyskane i wykończone miejsca postojowe dodadzą estetyki uliczce oraz poprawią jej standard poprzez eliminację rozjeżdżonych trawników. Pasy zieleni (ogródki) przy budynkach pozostaną bez zmian. Lokalizacja: ul. Lelewela: od placu Wybickiego do ul. Aldony.

"Wykonanie miejsc postojowych przy ul. Waryńskiego": Projekt zakłada utworzenie miejsc parkingowych - parkowanie prostopadłe od budynku Danusi 4D za kioskiem do połowy budynku Waryńskiego 14. Proponowana jest realizacja parkingu pomiędzy przedogródkami a chodnikiem o długości 50 m licząc od kiosku "Ruchu". Dolny Wrzeszcz - to w głównej mierze dzielnica ludzi starszych. Parkujące, bez żadnego uporządkowania, samochody utrudniają w znacznym stopniu przejście osobom pieszym.

"Bezpieczny Wrzeszcz Dolny": Wrzeszcz Dolny od wielu lat się zmienia. Rewitalizacja ul. Wajdeloty spowodowała, że nasza dzielnica stała się ciekawym i modnym miejscem na mapie Gdańska. Jako mieszkańcy, mimo znacznej poprawy borykamy się z brakiem bezpieczeństwa w naszej ukochanej dzielnicy.
W związku z powyższym proponuję rozszerzenie sieci monitoringu w Dolnym Wrzeszczu.
Projekt zakłada zakup i montaż kamer w następujących lokalizacjach: ul. Grażyny/Wajdeloty - kamery stałopozycyjne,ul. Mickiewicza/Hallera - kamera obrotowa i kamera 360 stopni, ul. Reja/Hallera - kamera obrotowa i 360 stopni


Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej o gdańskim Budżecie Obywatelskim przeczytasz tutaj. 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask