• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice?

Mija pierwszy tydzień głosowania na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice? Sprawdźcie!
23.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mieszkańcy chcą uatrakcyjnienia przestrzeni publicznych, m.in. okolic ulic Częstochowskiej i Piotrkowskiej

"Warsztaty z podstaw obsługi komputera i internetu dla osób 60+": W dzisiejszych czasach obsługa smartfona czy komputera jest podstawową potrzebą w życiu codziennym każdego człowieka. W świecie wirtualnym mamy informacje, sklepy, banki czy komunikatory. Wiele osób starszych ma jednak problem z samodzielnym opanowaniem świata zarówno cyfrowego jak i wirtualnego. Warsztaty miałyby w sposób dostosowany do potrzeb uczestników wprowadzić ich w tajniki pracy z komputerem czy smartfonem. Zakres warsztatów byłby na wstępie omówiony z uczestnikami, jednak zawierałby podstawy obsługi komputera i środowiska systemu operacyjnego, internetu, poczty elektronicznej, pakietów biurowych, itp.
Warsztaty mogłyby się odbyć w dwóch grupach w wymiarze 10 godzin zegarowych każda lub jednej grupie 20-godzinnej - w zależności od zapotrzebowania. Opierałyby się na krótkim wprowadzeniu, a następnie na samodzielnej pracy z komputerem - pod okiem prowadzących.

"Trasa do nauki jazdy na rowerze wraz z terenem rekreacyjnym nad zbiornikiem retencyjnym Świętokrzyska 2": Inwestycja obejmuje utworzenie trasy rowerowej (pętli) o nawierzchni gładkiej (beton asfaltowy lub kostka betonowa niefazowana) o powierzchni do 1500 mkw. na terenie po północnej stronie ścieżki łączącej zbiorniki Świętokrzyska I i Świętokrzyska II. Na terenie wokół zostaną umocnione skarpy, zasadzona zieleń (drzewa, krzewy, trawniki) i zainstalowane oświetlenie, ławki i stojaki dla rowerów. Tak przygotowany teren pozwoli doskonalić swoje umiejętności i przyjemnie spędzić czas na rowerze, rolkach czy hulajnogach. Wykonanie projektu znacząco wzbogaci ofertę rekreacyjną terenu i stworzy dodatkowe miejsce do wartościowego spędzenia czasu nie tylko dla dzieci i młodzieży.

"Ujeścisko dba o formę i zdrowie - budowa siłowni na świeżym powietrzu - okolice ul. Częstochowskiej/Piotrkowskiej": Projekt przewiduje postawienie 8 urządzeń siłowni "pod chmurką", których zadaniem byłaby sportowa integracja mieszkańców różnych grup wiekowych oraz poprawa zdrowia i kondycji naszych mieszkańców. Nasza dzielnica w zawrotnym tempie zwiększa liczbę mieszkańców, jednak nadal jest niewiele miejsc do czynnego wypoczynku. Siłownia została wpisana do "Koncepcji programowo-przestrzennej" działki w styczniu 2015 roku. Projekt zakładałby postawienie 8 urządzeń zgodnie z "Koncepcją". Byłby początkiem tworzenia w tym miejscu centrum rekreacyjno-sportowego (siłownia, boisko do streetballa, boisko do squasha, plac zabaw, wybieg dla psów, górka zimowa na sanki, ławki, alejki).

"Budowa miejsc parkingowych przy ul. Przemyskiej, od ul. Płockiej w kierunku kościoła": Problem parkowania jest niewątpliwie typowym problemem XXI wieku. Jest to szczególnie widoczne nie tylko w ścisłych centrach miast, ale również w dzielnicach mieszkalnych. Nasza dzielnica jest w tej kwestii doskonałym przykładem. Omawiane miejsce posiada odpowiednie możliwości terenowe i umiejscowione jest wzdłuż wykonanej niedawno nawierzchni ul. Przemyskiej. Wybudowanie tych miejsc znacznie ureguluje nie tylko parkowanie samochodów w tym rejonie (znaczna ilość mieszkańców oraz kościół w najbliższym sąsiedztwie), ale również ureguluje ruch pojazdów w okolicy - podnosząc bezpieczeństwo oraz wygodę przejazdu.

"Budowa jednostronnego chodnika wzdłuż ulicy Wielkopolska przy posesjach 33a, 33b. Utwardzenie ulicy płytami JOMB oraz jej doświetlenie": Realizacja zadania zmieni obecną sytuację tzn.: istnieją fatalne warunki dojazdowe co skutkuje częstymi naprawami zawieszeń samochodów, utrudnione użytkowanie terenu po opadach atmosferycznych (powstają głębokie i rozległe kałuże), brak bezpiecznego dojścia do punktów usługowych, przystanku, szkoły oraz olbrzymie zapylenie powietrza w sezonie letnim spowodowane unoszeniem się fragmentów podłoża przy silnych wiatrach.
Wykonanie chodnika (część mieszkańcy zrobili ), utwardzenie ulicy (część mieszkańcy wykonali ) oraz jej doświetlenie poprawi jakość życia mieszkańców, ich zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto dokończenie chodnika zaktywizuje osoby starsze a doświetlenie ulicy poprawi bezpieczeństwo w godzinach wieczornych i nocnych. Wykonanie powyższego zadanie przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności dzielnicy, poprawi wizerunek miasta nie tylko w oczach mieszkańców ale i odwiedzający.

"Boisko wielofunkcyjne "Ujeścicho na boicho!": W dzielnicy Ujeścisko-Łostowice potrzebne są ogólnodostępne obiekty sportowe. Zbudujmy teren rekreacyjny, z którego będą mogli korzystać wszyscymieszkańcy miasta, a zwłaszcza mieszkańcy naszej dzielnicy. Dzieci i młodzież, które wyrosły z placów zabaw, nie wiedzą, gdzie się podziać. Albo siedzą w domu, albo oblegają nieliczne ławeczki, albo stopniowo dewastują parking przy Biedronce (ul. Porębskiego). Zachęcamy wszystkich mieszkańców okolicy do aktywności sportowej i stwórzmy im miejsce do uprawiania sportu.

"Zagospodarowanie wokół zbiornika Jeleniogórska": Mieszkańcy otrzymają swobodny dostęp do bazy rekreacyjnej, a także w przyjemnym otoczeniu wśród zieleni będą mogli się zrelaksować i rehabilitować. Dodatkowo miejsce te będzie sprzyjać integracji okolicznych mieszkańców i wpływać na ich dobre samopoczucie oraz pozytywne postrzeganie okolicy. Proponuję ustawienie ławek z oparciem, grill betonowy, stołu rekreacyjnego , stołu do tenisa stołowego, pojemniki na odpady. Obecnie bardzo mało mamy miejsc, w których rozpalenie grilla jest całkowicie legalne. Posadzenie żywopłotu - nasadzenia zieleni w celu ogrodzenia terenu przed zwierzętami. Proponuję 5 urządzeń fitness oraz „zjazd linowy”, tak aby dzieci mogły ćwiczyć na równi z dorosłymi.

"Montaż kamery monitoringu miejskiego na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyska/ Niepołomicka": Montaż kamery na skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej i Niepołomickiej.

A może park rekreacyjny pomiędzy ulicami Wieżycką, Dulin'a i Porębskiego? Propozycji mieszkańców jest naprawdę sporo

"Park rekreacyjny na osiedlu 5 Wzgórz": Projekt zakłada zorganizowanie terenu zielonego w formie małego parku na miejscu dzikiego i zarośniętego pola na osiedlu 5 Wzgórz pomiędzy ulicami: Wieżycka, Dulin'a i Porębskiego. Przewiduje się: wybudowanie ścieżek dla pieszych, uprzątnięcie i uformowanie terenu wokół zbiorników wodnych, postawienie ławek i śmietników wzdłuż ścieżek, uporządkowanie trawników, utwardzenie i ogrodzenie powierzchni boiska ziemnego do piłki nożnej, postawienie drewnianej altany z ławeczkami oraz kilku urządzeń do ćwiczenia na powietrzu. Cały projekt ma dać mieszkańcom kawałek uporządkowanej, miejskiej zieleni, gdzie będą mogli wypocząć wraz z dziećmi. Utwardzone ścieżki poprawią komunikację między poszczególnymi ulicami. Boisko będzie dobrym miejscem dla rozrywki zarówno dla młodzieży jak i dorosłych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Lokalizacja: zielony teren pomiędzy budynkami i ulicami: Wieżycka, Dulin'a, Porębskiego.

"Ujeścisko grilluje - budowa miejsca do grillowania z betonowym grillem dla mieszkańców okolice ul. Częstochowskiej/Piotrkowskiej": Projekt przewiduje budowę betonowego ogólnodostępnego grilla, z którego mogliby bezpłatnie korzystać mieszkańcy. Głównym celem jest zachęcenie mieszkańców do spędzania czasu w gronie rodzinnym i przyjaciół na świeżym powietrzu. Dodatkowo mogłoby to być miejsce integracji sąsiedzkiej. Teren otrzymał w styczniu 2015 r. koncepcję programowo-przestrzenną, która zakłada w tym miejscu budowę siłowni, placu zabaw, wybiegu dla psów, dwóch małych boisk, ścieżek i ławeczek. Byłoby to idealne miejsce do wzbogacenia go o stacjonarne miejsce do grillowania. Kompleks składałby się z zadaszonego grilla, stołu z ławkami oraz z koszem na śmieci.

"Od zarośniętego jaru do gier i zabaw raju":Na terenie Zaborni nie istnieje żadna przestrzeń, która byłaby odpowiednia do uprawiania sportu i rekreacji dla dzieci i dorosłych. Doskwiera to najbardziej dzieciom, które bawią się na parkingach i przyblokowych trawnikach oraz rodzicom, którzy chcieliby, aby dzieci bawiły się w miejscach do tego przystosowanych, gdzie nie będą nikomu przeszkadzały. Rozwiązaniem tego problemu jest stworzenie strefy rekreacji w miejscu zachwaszczonego i zaśmieconego jaru, która uwzględniałaby aktywności najpopularniejsze wśród dzieci i dorosłych. Niestety, teren jest tak trudny, że realizacja tego marzenia musi być rozłożona na dwie edycje budżetu obywatelskiego. Edycja 2018 to pierwszy etap polegający na projektowaniu, badaniach hydrologicznych i geotechnicznych, sprzątaniu, karczowaniu drzew i krzewów, profesjonalnym odwodnieniu, umocnieniu i kształtowaniu terenu. Etap II w 2019 to przekształcenie uporządkowanego Jaru w Raj, czyli boisko, plac zabaw, rolkowisko, górka do zjeżdżania na sankach, itd. Lokalizacja: Zabornia, pomiędzy osiedlami Pomarańczowym i Zielony Stok, bezpośrednio przy ul. Ujeścisko 20B i w drugiej linii za budynkami ul. Kartuska 258.

"Warsztaty z podstaw programowania i robotyki dla dzieci": Dzisiejsze pokolenie naszych dzieci nie wyobraża sobie życia bez internetu, komputerów i smartfonów. Wszyscy jednak wiemy, jakie niebezpieczeństwa kryją się w niekontrolowanym oddaniu się dziecka wirtualnemu światu. Możemy jednak ukierunkować wirtualne zainteresowania naszych dzieci i pokazać im ciekawe, a jednocześnie praktyczne i bezpieczne wykorzystanie dostępnych technologii. Konstruowanie robotów i ożywianie ich, daje dziecku ogromną radość - a jednocześnie, niepostrzeżenie, uczy go podstaw elektroniki, programowania czy mechaniki. Zajęcia z podstaw robotyki są idealne do nauki myślenia projektowego - są doskonałym impulsem do rozwijania pasji przyszłych inżynierów. Zajęcia, prowadzone przez 2 doświadczonych opiekunów, odbywałyby się w grupach trzyosobowych, co jednocześnie uczyłoby dzieci zgodnej pracy w zespole oraz efektywnego zarządzania powierzonym im zestawem (mikrokontroler, silniki, czujniki, elementy obudowy robotów - wszystko bezpieczne i niskonapięciowe).

"Szachownica pod chmurką dla Ujeściska. Teren przy zbiorniku retencyjnym Jeleniogórska – montaż zewnętrznego stół do gry w szachy i warcaby": Miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców, a montaż stołu do gry w szachy uatrakcyjni jeszcze bardziej to miejsce. Projekt przewiduje montaż podwójnego stołu do gry w szachy lub warcaby z siedzeniami.

"Piłkarzyki pod chmurką dla Ujeściska. Teren przy zbiorniku retencyjnym Jeleniogórska – montaż zewnętrznego montaż zewnętrznego stół do gry w piłkarzyki": Miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców, a montaż stołu do gry w piłkarzyki uatrakcyjni jeszcze bardziej to miejsce i umożliwi spotkania międzypokoleniowe.

"Kurs samoobrony i ratownictwa medycznego dla dziewcząt i kobiet": Zorganizowanie cyklicznego kursu samoobrony i ratownictwa przedmedycznego dla mieszkanek Dzielnicy Ujeścisko – Łostowice. Lokalizacja: Siedziba Rady Dzielnicy Ujescisko – Łostowice, Dom sąsiedzki, ul. Przemyska 21.

"Szachownica pod chmurką Zakoniczyn. Plac zabaw przy zbiorniku retencyjnym „Świętokrzyska II” – montaż zewnętrznego stół do gry w szachy i warcaby": Miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców a montaż stołu do gry w szachy uatrakcyjni jeszcze bardziej to miejsce i umożliwi spotkania międzypokoleniowe. Projekt przewiduje montaż podwójnego stołu do gry w szachy lub warcaby z siedzeniami.

"Miły zakątek - miejsce odpoczynku przy ścieżce spacerowej wokół zbiornika retencyjnego Świętokrzyska II": Zbiornik retencyjny Świętokrzyska II to jeden z największych i malowniczo położonych gdańskich sztucznych zbiorników wodnych usytuowany w górnym odcinku Potoku Oruńskiego Dzielnicy Pięciu Wzgórz. Walory krajobrazowo-rekreacyjne miejsca nie są tu jednak wykorzystane w sposób przyjazny spacerującym wokół zbiornika licznym mieszkańcom okolicznych dzielnic. Mimo upływu lat miejsce to nadal wygląda w większym stopniu jak obiekt inżynieryjno-techniczny, niż miejsce miłego wypoczynku i rekreacji. Projekt zakłada zagospodarowanie zielenią i elementami małej architektury pierwotnie przewidzianego tu miejsca postojowego usytuowanego od północnej strony ścieżki spacerowej wokół zbiornika, a nie dokończonego po zakończeniu jego budowy, uporządkowanie istniejącej i dosadzenia nowej zieleni parkowej - drzew i krzewów, zainstalowaniu oświetlenia - latarnie solarne, ustawienie estetycznych ławek, stolików szachowych

"Aktywne spacery z wózkami przy zbiorniku retencyjnym- Świętokrzyska": Organizacja aktywnych spacerów na terenie dzielnicy Łostowice -jednorazowo dla 10-15 rodziców i dzieci do 3 roku życia. Zajęcia mają na celu budowanie pozytywnych wzorców zdrowego i aktywnego stylu życia, ponad to wspierają aktywizację i integrację rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa. Zajęcia te polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic pod okiem instruktora wykonuje podczas spaceru, wykorzystując wózek, a także inne dostępne podczas spaceru przyrządy. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość (przede wszystkim matce) wyjścia z domu i zaburzenia rutyny, w której nie zawsze czuje się ona komfortowo. Możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach oraz znalezienie się w gronie o podobnych problemach, pozwala na niwelację stresu towarzyszącemu opiece i wychowaniu małego dziecka. Ponad to zajęcia ruchowe przyczyniają się do poprawy formy oraz sylwetki, a tym samym do wzrostu pewności siebie oraz samozadowolenia. Taki stan ma pozytywny wpływ na dziecko oraz całą rodzinę.

"Dajmy dzieciom radość": Celem projektu jest budowa dużego placu zabaw dla dzieci z naszej dzielnicy. Brak jest u nas dużych placów zabaw, te które spotykamy z reguły mamy tylko po 4/5 urządzeń. Dzięki temu pozwolimy naszym małym mieszkańcom dzielnicy na wesołe spędzanie wolnego czasu po zajęciach szkolnych, podczas wakacji, odciągnijmy dzieci od komputerów, aby były zdrowe. Lokalizacja: teren zielony przy ulicy Piotrkowskiej 2.

"Plac zabaw z siłownią pod chmurką": Celem projektu jest budowa placu zabaw waz z siłownią pod chmurką ( urządzenia do ćwiczeń dla dorosłych). Osiedle Zielony Stok nie ma placu zabaw, dzieci przybywa a obecny plac zabaw jest w opłakanym stanie, zniszczony przez dziki. Dobry plac zabaw to nie przywilej, a prawo.
Taki obiekt powinien znaleźć się na każdym osiedlu. Dzieci muszą mieć miejsce, by ciekawie spędzać czas. Rozwijać swoje umiejętności psychoruchowe, aby w przyszłości być wartościowymi ludźmi. Z kolei osoby dorosłe w tym osoby starsze potrzebują miejsca aby wyciszyć się, posłuchać śpiewu ptaków odciąć się od zgiełku miasta. Jeśli stworzymy takie miejsce na osiedlu myślę że każdy chętnie będzie przebywał na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku. Również jest wiele dzieci, ludzi z okolicznych dzielnic ,którzy chętnie będą korzystać z urządzeń do ćwiczeń i placu zabaw. Aby zapewnić aktywny wypoczynek osobom z wszystkich dzielnic dookoła rozpoczynamy drogę po osiągniecie marzeń , celów i zamierzonych planów.

"Oświetlenie wybiegu dla psów": Z powodu braku oświetlenia wybieg nie jest w pełni wykorzystany. Zainstalowanie 2 do 4 lamp pozwoliłoby na korzystanie z obiektu również rano i po zmierzchu. Oświetlenie szczególnie potrzebne jest w okresie jesienno-zimowym. Umożliwiłoby ono osobom pracującym i ich psom na spędzenie wspólnego czasu na bezpiecznej zabawie nie tylko w dni wolne od pracy. Wybieg powstał w trosce o naszych czworonożnych pupili i czystość miasta. Jest miejscem, w którym psy mogą swobodnie biegać bez smyczy i kagańca. Pomaga im się socjalizować. Integruje również ich właścicieli. Lokalizacja: Kozacza Góra .

"Piłkarzyki pod chmurką. Plac zabaw przy Kozaczej Górze – montaż zewnętrznego stołu do gry w piłkarzyki": Miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców, a montaż stołu do piłkarzów uatrakcyjni jeszcze bardziej to miejsce.

"Piłkarzyki pod chmurką dla Zakoniczyna. Plac zabaw przy zbiorniku retencyjnym „Świętokrzyska II” – montaż zewnętrznego stół do gry w piłkarzyki": Miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców, a montaż stołu do gry w piłkarzyki uatrakcyjni jeszcze bardziej to miejsce i umożliwi spotkania międzypokoleniowe.

"Park Południowy Ujeścisko - pierwszy etap": Ujeścisko-Łostowice to dzielnica, która bardzo intensywnie się rozbudowuje. Mamy jednak olbrzymią zaletę - piękne zielone tereny, które mogą być odpowiednio zagospodarowane. Pomysł Parku Południowego został opisany w opracowanej ministrategii dla naszej dzielnicy, która powstała podczas prac architektów, mieszkańców oraz pracowników UM (projekt Quo Vadis Ujeścisko). Teren pomiędzy ulicą Wieżycką w kierunku zbiornika Świętokrzyska to jedno ze strategicznych miejsc dla równomiernego rozwoju naszej dzielnicy. W załączeniu dokument z opisem. Chodzi o to, żeby tak zaplanować zielone przestrzenie na naszym osiedlu, aby tworzyły ciąg spacerowo-rowerowy dla wszystkich mieszkańców powstających wokół tego terenu osiedli, także dla innych dzielnic. Wówczas nasza dzielnica będzie miała szansę na zmianę jej postrzegania z blokowiska na przyjazną mieszkańcom z funkcja rekreacyjną. Taki odpowiednik Parku Reagana. Bardzo ważne jest zachowanie jego naturalnego charakteru.

"Rodzinna Gra Terenowa": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl. Lokalizacja: Kozacza Góra, las na rogu ulic Świętokrzyskiej i Havla

"Szachownica pod chmurką. Plac zabaw przy Kozaczej Górze – montaż zewnętrznego stołu do gry w szachy i warcaby": Miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców, a montaż stołu do gry w szachy uatrakcyjni jeszcze bardziej to miejsce. Projekt przewiduje montaż podwójnego stołu do gry w szachy lub warcaby z siedzeniami.

"Aktywny spacer z wózkami przy zbiorniku retencyjnym Cedrowa":Organizacja aktywnych spacerów na terenie dzielnicy Ujeścisko - Łostowice -jednorazowo dla 10-15 rodziców i dzieci do 3 roku życia. Zajęcia mają na celu budowanie pozytywnych wzorców zdrowego i aktywnego stylu życia, ponad to wspierają aktywizację i integrację rodziców we wczesnym okresie rodzicielstwa. Zajęcia te polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic pod okiem instruktora wykonuje podczas spaceru, wykorzystując wózek, a także inne dostępne podczas spaceru przyrządy. Takie zajęcia ruchowe dają możliwość (przede wszystkim matce) wyjścia z domu i zaburzenia rutyny, w której nie zawsze czuje się ona komfortowo. Możliwość regularnego uczestniczenia w zajęciach oraz znalezienie się w gronie o podobnych problemach, pozwala na niwelację stresu towarzyszącemu opiece i wychowaniu małego dziecka. Ponad to zajęcia ruchowe przyczyniają się do poprawy formy oraz sylwetki, a tym samym do wzrostu pewności siebie oraz samozadowolenia. Taki stan ma pozytywny wpływ na dziecko oraz całą rodzinę.

Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.

Więcej informacji o gdańskim Budżecie Obywatelskim znajdziecie tutaj.  


TV

Mniej bruku - więcej drzew!