• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Siedlce?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Siedlce?

Mija pierwszy tydzień głosowania na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Siedlce? Sprawdźcie!
23.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jednym z pomysłów do Budżetu Obywatelskiego na Siedlcach jest rewitalizacja asfaltowego placu w Parku Bema

"Budowa "Psiej Stacji" przy ul. Kolonia Wyżyny": Miejsce, gdzie spotykają się ulice Skarpowa i Kolonia Wyżyny, jest terenem zielonym, które okoliczni mieszkańcy wybierają na spacery ze swoimi psami. Niestety wielu z nich nie sprząta po swoich pupilach. Przykładem tego jest przykry widok, który ukazuje się gdy stopnieje śnieg, lub zapach gdy zacznie robić się cieplej.
Psie odchody zawierają wiele bakterii chorobotwórczych (salmonella), pierwotniaków (toksoplazmoza), pasożytów przewodu pokarmowego (glizda ludzka, tasiemiec psi, bąblowiec) i mogą powodować zanieczyszczenie wód gruntowych przez pałeczkę okrężnicy.
Uchwałą Rady Miasta Gdańska "Każdy właściciel zobowiązany jest do natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta." W przeciwnym wypadku grozi mandat nawet do 500zł.
Zakres prac obejmuje ustawienie psiej stacji na wybiegu dla psów w Parku Bema oraz wykonanie i montaż 2 tablic z informacją o obowiązku sprzątania po psach, z umieszczeniem ich na terenie przy ul. Skarpowej /Kolonia Wyżyny.

"Rodzinna Gra Terenowa": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl. Lokalizacja: Park Bema i Góra Gradowa.

"Skarpowa: Wiata śmietnikowa oraz nawierzchnia na placu zabaw (2 etap)": Wiata śmietnikowa: popękany, brudny, betonowy murek, wewnątrz kontenery. Przed nim pojemniki, które nie zmieściły się w środku. Obok na trawie odpady nietypowe, zielone i szkło. Taki obraz widzi każdy, kto przejeżdża ulicą Skarpową. Postarajmy się zmienić ten wizerunek okolicy. Celem projektu jest budowa nowej wiaty, mogącej pomieścić wszystkie pojemniki, pamiętając o zwiększonej selektywności odpadów, która wejdzie w niedługim czasie. Wiata będzie zadaszona i obudowana, a przy wejściu do niej - informacja o podziale odpadów na konkretne rodzaje kontenerów. Zagospodarowanie tego Punktu Gromadzenia Odpadów wpłynie pozytywnie na okolicę. Zmobilizuje mieszkańców do selekcji odpadów i dbania przez to o środowisko. To też drugi etap inwestycji "Plac Zabaw", zgodnie z wykonanym projektem, obejmuje montaż bezpiecznej, kolorowej nawierzchni poliuretanowej w obszarze występowania urządzeń zabawowych oraz budowę gładkiej alejki chodnikowej na terenie placu. Lokalizacja: Wiata śmietnikowa na styku ulic Skarpowa 48 i Kolonia Wyżyny, plac zabaw znajduje się w zakolu ulicy Skarpowej ograniczonym numerami domów od 50 do 94

"Rewitalizacja asfaltowego placu w Parku Bema": Zadanie polega na rewitalizacji asfaltowego placyku a parku położonym na styku ulic Zakopiańska/Bema (Park Bema). W chwili obecnej znajduje się tu siłownia pod chmurką, sfinansowana przez Radę Dzielnicy Siedlce w ubiegłych latach. Zgodnie z projektem inwestycyjnym dla tego terenu, placyk ma podlegać dalszej rewitalizacji zgodnie z projektem. Przewiduje się usunięcie asfaltu i wyłożenie nowej nawierzchni, wyrównanie terenu, instalację małej architektury (wymiana ławek, koszy na śmieci, budowa nowych siedzisk, instalacja donic i małych urządzeń rekreacyjno-zabawowych), nasadzenia drzew i dalszą rozbudowę siłowni. Teren zostanie poddany gruntownej przebudowie i stanowić będzie wizytówkę tej części dzielnicy.

"Remont schodów łączących Siedlce z Suchaninem (ul. Nad Jarem oraz Skarpową z ul Powstańców Warszawskich) oraz poprawa bezpieczeństwa przyległego terenu": Projekt zakłada remont schodów łączących Siedlce z Suchaninem (wymiana nawierzchni na dojściach do schodów łączących ul. Nad Jarem oraz Skarpową z ul. Powstańców Warszawskich, remont stopni schodowych, uzupełnienie tynku na ścianach oporowych wraz z pomalowaniem, renowacja barier i poręczy stalowych). Zły stan podjazdów dla wózków, stopni i poręczy wyklucza z korzystania ze schodów rodziców z wózkami, osoby starsze oraz niepełnosprawne. Schody te są bardzo istotne dla mieszkańców. Łączą obie dzielnice umożliwiając mieszkańcom dotarcie do marketów spożywczych, centrum handlowego, przychodni lekarskiej oraz komunikacji miejskiej położonych na Suchaninie. Obok schodów zostaną postawione 2 ławki umożliwiające odpoczynek, przy schodach zostanie zainstalowany monitoring w celu poprawy bezpieczeństwa oraz 2 latarnie oświetlające teren, zostanie postawiona tablica informacyjna przedstawiająca historię Siedlec, Suchanina i ul. Skarpowej. Teren zielony wokół zostanie zagospodarowany i zadbany.

"Remont nawierzchni ulicy Bystrzyckiej": Ulica Bystrzycka znajduje się na Siedlcach i stanowi piesze, rowerowe oraz drogowe połączenie z Chełmem. Z roku na rok stan nawierzchni ulicy ulega pogorszeniu Ubytki w nawierzchni i obluzowana trylinka niedostatecznie przytwierdzona do podłoża utrudnia poruszania się mieszkańcom oraz stanowi zagrożenie dla pieszych rowerzystów i kierowców

"Słupki na chodniku przy ul. Wesołej – porządek i estetyka": Ulica Wesoła leży w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch dużych szpitali. Przyjeżdżające auta parkują gdzie popadnie, często w miejscach niedozwolonych: przy zakrętach oraz na chodnikach. Ciężko przecisnąć się chodnikiem zatarasowanym samochodami np. rodzicowi z wózkiem czy osobie o kulach. Z kolei parkowanie w niedozwolonej bliskości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, gdyż auta całkowicie zasłaniają widoczność. Projekt zakłada montaż żeliwnych słupków (częściowo wymianę starych) na całej długości ulicy (po stronie kamienic), włącznie z pełnym zakrętem- wjazdem w ul. Malczewskiego. Obecnie to miejsce jest stałym punktem „żniw” Straży Miejskiej – codziennie widać auta z blokadami na kołach. Walor estetyczny jest taki, że wnioskujemy o eleganckie, czarne, żeliwne słupki zwieńczone kulami, takie, jakie są na dole ulicy (kilka od strony szpitala). Czas wymienić stare, różnorakie, powyginane i zdewastowane blaszane słupki.

"Rewitalizacja zieleńca przy ul. Leona Wyczółkowskiego": Zieleniec przy ul. Wyczółkowskiego to miejsce urokliwe, mające w sobie ogromny potencjał. Zakres prac rewitalizacyjnych obejmowałby wymianę krawężników, wykonanie nowej nawierzchni alejek, dosadzenie żywopłotu wzdłuż ul L. Wyczółkowskiego po stronie w kierunku Suchanina dla celów bezpieczeństwa. Ponadto przeprowadzone zostałyby prace w zakresie zagospodarowania zieleni w tym założenie trawników, nowe nasadzenie oraz rewitalizacja dotychczasowej zieleni. Ustawione zostałyby elementy małej architektury (tj. dwie ławki, trzy kosze na śmieci). Zieleniec przy ul. L. Wyczółkowskiego od lat jednoczy mieszkańców. Wielokrotnie mieszkańcy wspólnie sprzątali, porządkowali teren parku, po to aby każdemu z nas było zwyczajnie milej.
Aktualnie w parku bawią się małe dzieci, ale i starsi mieszkańcy chętnie spacerują. Na dzień dzisiejszy na terenie parku znajduje się tylko jeden śmietnik i jedna ławka w centralnej części. Łatwiej będzie nam dbać o miejsce przyjazne ,bezpieczne i piękne.

"Wspieranie inicjatyw sąsiedzkich w budowie wiaty śmietnikowej na podwórku w kwartale ulic: Kartuska, Zagrodowa, Zakopiańska i Sowińskiego": Projekt zakłada zagospodarowanie terenu oraz wspieranie inicjatyw sąsiedzkich w budowie wiaty śmietnikowej na podwórku zlokalizowanym w kwartale ulic: Kartuska, Zagrodowa, Zakopiańska i Sowińskiego. Od kilku lat mieszkańcy próbują zaprowadzić porządek oraz sprawić aby podwórko było przyjazne w użytkowaniu i wypoczynku. Trzy lat temu z powodzeniem udało się wygrać oraz zrealizować projekt "Zielona ławeczka". Mieszkańcy regularnie porządkują teren, próbują wyrównywać drogę wewnętrzną oraz dbają o zieleń w przydomowych ogródkach. Podwórko to miejsce zabaw dla dzieci, wspólnych grilli czy festynów (Dni Sąsiadów). Od lat największy problem stanowi teren śmietnika. W wyniku spotkania zorganizowanego przy współudziale Rady Dzielnicy, w zeszłym roku udało się podpisać umowę na sprzątanie terenu wokół śmietnika. Pozostało zagospodarowanie terenu pod śmietnik, budowa solidnej wiaty oraz dojazdu do niej. Pojemniki stoją obecnie nieregularnie, niezamykane, a śmieci roznoszą się po całym terenie.

"Budowa schodów i chodnika prowadzących do przystanku": Budowa chodników wraz ze schodami 5-6 stopniowymi z poręczą i podjazdem dla wózków od strony podwórka ul. Szarej 10 i 11 prowadzących do przystanku tramwajowego Skrajna. Jest on niezbędny przede wszystkim do bezpiecznego poruszania się przez osoby starsze,chore, niepełnosprawne oraz dzieci wracających z przedszkola i reszty mieszkańców.
W załącznikach przedstawiam aktualny stan terenu wraz ze schodami.

"Plac do gry w bule tzw. "Boulodrom" w parku miejskim przy zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema": Projekt przewiduje powiększenie istniejącego terenu rekreacyjnego w parku miejskim (przy zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema) o plac do gry w bule, tzw. bulodrom. Celem projektu jest ożywienie parku, poprzez stworzenie miejsca przyjaznego mieszkańcom Siedlec, którzy będą mogli aktywnie i bezpiecznie spędzać czas na świeżym powietrzu. Gra w bule polega ona na precyzyjnym rzucaniu stalowymi kulami do celu. Może w nią grać każdy: rodziny z dziećmi, młodzież, dorośli oraz osoby starsze. Bulodrom to równy utwardzony grubym żwirem plac o wymiarach 10 x 10 m, na którym odbywa się gra. Miejsce to będzie ogólnodostępne dla wszystkich przez cały rok, a korzystanie z niego bezpłatne. Powstanie bulodromu spopularyzuje park i będzie uzupełnieniem już istniejącej tam „siłowni pod chmurką”. Przyczyni się do poprawy kondycji fizycznej oraz komfortu życia mieszkańców Siedlec. Pozwoli lepiej integrować ze sobą lokalną społeczność, ponieważ ma szansę stać się lubianym miejscem sąsiedzkich spotkań.



Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej informacji o gdańskim Budżecie Obywatelskim znajdziecie tutaj

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza