• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Przymorze Wielkie?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można głosować w dzielnicy Przymorze Wielkie?

Trwa drugi tydzień głosowania na pomysły zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują sami gdańszczanie. Głosy można oddawać do 2 października, zarówno na projekty dzielnicowe, jak i ogólnomiejskie. Jakie propozycje do BO złożono w dzielnicy Przymorze Wielkie? Sprawdźcie!
26.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jednym z pomysłów do Budżetu Obywatelskiego na Przymorzu Wielkim jest zagospodarowanie terenu sąsiadującego z Miejską Halą Sportową przy ul. Kołobrzeskiej

"Powiększenie wybiegu dla psów przy ścieżce pieszo-rowerowej na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża + instalacja poidła": Projekt ma na celu powiększenie ww. wybiegu dla psów. Szczególnie w sezonie letnim z "psiego ogródka" korzysta dużo psów i bywają moment, że jest tam po prostu za ciasno. Istnieją możliwości, aby ten obszar powiększyć (wolna przestrzeń wokół).
Obecna powierzchnia wybiegu wynosi około 24m/16m. Powiększenie powierzchni wybiegu o ok 1/3 (w miarę możliwości terenowych) z wykonaniem dodatkowego ogrodzenia, zamontowaniem pojemnika na wodę oraz prostych urządzeń do ćwiczeń i zabawy dla psów. Lokalizacja: Park Reagana - wybieg dla psów przy ścieżce pieszo-rowerowej na przedłużeniu ul. Obrońców Wybrzeża

"Park Trampolin - plac zabaw dla dzieci, młodzieży i dorosłych "Pole Kangurów" w Parku Regana przy Krainie Zabawy": Park trampolin to czysta zabawa dla dzieci i dorosłych. Skakanie z jednej trampoliny na drugą daje tyle radości, że nie chce się wracać do domu. Wszystko na świeżym powietrzu całkiem za darmo. W zestawie pojawi się: 28 trampolin do skakania przez cały rok, głośnik bluetooth, żeby muzyka z twojego telefonu dodała energii, ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Dla młodzieży - miejsce spotkań, ćwiczeń i słuchania muzyki, dla kobiet - zajęcia fitness na trampolinach na sportową sylwetkę i zbędne kilogramy, dla dzieci - szał zabawy, a dla tatusiów - poczujemy się znowu jak dzieci.

"Treningi Aktywizujące OPEN pod chmurką": Zajęcia na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem infrastruktury zewnętrznej w dzielnicy Przymorze Wielkie, skierowane przede wszystkim do osób, które na co dzień nie mają możliwości ćwiczyć pod okiem trenera. Trening Aktywizujący OPEN jest unikalną kombinacją slow joggingu, treningu stabilizacyjnego i stretchingu. Celem projektu jest aktywizacja, poprawa stanu zdrowia, samopoczucia i kondycji fizycznej mieszkańców. Uczestnicy treningów nauczą się jak korzystać z dostępnej im infrastruktury zewnętrznej, biegać bez urazowo i czerpać radość z aktywności. Ponadto treningi są okazją do spotkań z innymi ludźmi i budowania relacji w sprzyjającej integracji atmosferze. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu (w dwóch grupach) na wiosnę (od marca do czerwca) i na jesieni (od września do listopada). Projekt przewiduje łącznie 60 spotkań (po 30 spotkań dla każdej z grup). Lokalizacja: Park Prezydenta Ronalda Reagana.

"Dokończenie modernizacji istniejącego ciągu pieszego - bulwar, na ciąg pieszo-rowerowy. II-gi etap Projektu Obyw. nr 5/13-2015 Działka 4/20 obreb 17": Dokończenie projektu "Modernizacja istniejącego ciągu pieszego - bulwar, na ciąg pieszo-rowerowy" nr 5/13 - 2015. II etap. Teren po 40-letniej eksploatacji wymaga gruntownego remontu. Obecna nawierzchnia stanowi zagrożenie bezpieczeństwa dla pieszych i rowerzystów. Wymiana nawierzchni i zamieszczenie piktogramów dla rowerzystów uatrakcyjni ten teren, będzie połączeniem ścieżki rowerowej z Parku Regana do ścieżki rowerowej do ścieżki przy ul. Chłopskiej oraz będzie stanowić integralną część historycznej osi widokowej z Parku Oliwskiego na Zatokę Gdańską, będzie również dokończeniem projektu obywatelskiego nr 5/13 z 2015 roku. Lokalizacja: Bulwar pieszy na odcinku ul. Chłopskiej (wylot z tunelu pod ul Chłopską) w kierunku ul. Dąbrowszczaków z połączeniem do Parku Regana.

"Rekreacyjna Kołobrzeska": Zadanie zakłada zagospodarowanie terenu przyległego do Miejskiej Hali Sportowej znajdującej się przy ul. Kołobrzeskiej 63. Projekt zakłada generalny remont istniejącego placu zabaw (nowe urządzenia takie jak huśtawka, zjeżdżalnia, piaskownica, trampoliny), budowę siłowni zewnętrznej dla dzieci i dorosłych oraz placu sportów miejskich Street Workout (budowy konstrukcji służącej do bezpiecznego trenowania sportów miejskich). Dodatkowo w przestrzeni zostanie wygospodarowana część na odpoczynek gdzie zamontowane zostaną specjalne meble wypoczynkowe oraz przestrzeń, która w przyszłości będzie mogła służyć na spotkania dla społeczności lokalnej, np. kino letnie pod chmurką, festyn sąsiedzki itp. Na terenie planowanej inwestycji zostaną zamontowane nowe ławki, kosze na śmieci, gablota informacyjna oraz plenerowa biblioteczka, z której każdy będzie mógł korzystać na zasadzie bookcrossingu-wymiany. Całość terenu zyska nowe, ciekawie zaaranżowane chodniki oraz zieleń.

"Wielkie grillowanie":Projekt zakłada urządzenie na terenie Parku Reagana: - 3 dodatkowych małych placów piknikowych wyposażonych w 1 stół z ławami, 1 kosz, 1 placyk utwardzony o pow. 1 m2 - 3 placów piknikowych dużych, każdy z nich wyposażony w: 1 grill stacjonarny + 2 stoły piknikowe + 2 kosze na śmieci + 1 placyk pod grill. Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców poprzez zachęcenie do częstszego spędzania czasu poza domem oraz pogłębienie integracji mieszkańców. Lokalizacja: Park im. Ronalda Reagana.

"Ścianki do tenisa dla dzieci ,rodziców i wszystkich mieszkańców jako uzupełnienie obiektów sportowych w szkołach": Coraz więcej mieszkańców gra w tenisa .To świetna rozrywka dla całych rodzin .Kiedyś była tłumnie oblegana ścianka do tenisa na TTKF przy ulicy Dąbrowszczaków ,ale została zlikwidowana ,obecnie jest tam teren prywatny. Ścianki do tenisa są bardzo popularne w innych dzielnicach .Powstały między innymi przy obiekcie sportowym na Zaspie w ramach budżetu obywatelskiego 2016 "Boisko marzeń" na terenie XV Liceum Ogólnokształcącego. Mimo, że nasza dzielnica jest największa w Gdańsku nie ma ani jednej bezpłatnej ścianki do tenisa. Projekt zakłada 2 ścianki do tenisa w centralnych miejscach dzielnicy tak by każdy miał jak najbliżej. Będą dostępne dla wszystkich mieszkańców.
Inwestycja konsultowana z dyrekcją szkoły nr 76 i XXI liceum sportowego oraz XV Liceum Ogólnokształcącego. Lokalizacja: na terenie szkoły podstawowej nr 76 przy ulicy Jagiellońskiej 14 oraz przy orliku na terenie XXI liceum sportowego na ulicy Kołobrzeska 77.

"Rodzinna Gra Terenowa Park Reagana": Ideą projektu jest integracja społeczna i pokoleniowe oraz aktywizacja mieszkańców w zakresie niedzielnego wypoczynku na terenach zielonych wokół dzielnicy poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera oraz promowanie postaw pro-ekologicznych i pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl. Lokalizacja: Park Reagana.

"Bezpieczna ulica - bezpieczna dzielnica. Oświetlenie LEDowe przejść dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej na Przymorzu Wielkim": Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na Przymorzu Wielkim. Inwestycja zakłada doświetlenie aż osiemnastu przejść dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej trzydziestoma ośmioma lampami LEDowymi na ulicach: KOŁOBRZESKIEJ, OBROŃCÓW WYBRZEŻA, JAGIELLOŃSKIEJ, DĄBROWSZCZAKÓW, OLSZTYŃSKIEJ i CZARNY DWÓR. Jako mieszkańcy, doskonale wiemy, że na naszej dzielnicy są przejścia wiodące do przystanków komunikacji miejskiej, szkół, przedszkoli, przychodni, parków, kościołów czy sklepów, które są niedostatecznie oświetlone. Pomyślmy o bezpieczeństwie wszystkich użytkowników chodników, tras rowerowych oraz jezdni. Doświetlenie przejść dla pieszych w postaci lamp LEDowych znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo podczas codziennego przemieszczania się po Przymorzu Wielkim. Jest to inwestycja obejmująca swoim zasięgiem całą naszą dzielnicę! Wspólnie możemy sprawić, że droga do domu dla nas i naszych bliskich będzie bezpieczniejsza.

"Zielony odpoczynek na szlaku": Przymorze Wielkie to dzielnica pełna betonowych bloków, ale uboga w zielone miejsca odpoczynku. Projekt "Zielony odpoczynek na szlaku" zakłada utworzenie miejsca rekreacyjno - wypoczynkowego przy ul. Dąbrowszczaków, z którego mogliby korzystać mieszkańcy dzielnicy, okolicznych bloków i uczniowie szkoły oraz wychowankowie Internatu. Dla osób spacerujących w kierunku morza zagospodarowany teren mógłby być wykorzystany na przystanek i odpoczynek. Podstawowym założeniem projektu jest wydzielenie placu pomiędzy budynkiem szkoły i internatu, zagospodarowanie zieleni, dosadzenie krzewów oraz ustawienie ławek. Plac bezpośrednio przylegający do budynku szkoły (podłoże utwardzone) można zaopatrzyć w dodatkowe klomby i ławki. Dopełnieniem całości mogłaby być niewielka fontanna zewnętrzna, która spełnia nie tylko funkcję architektoniczną, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na stan umysłu. Lokalizacja: ul. Dąbrowszczaków 35.

"Nowe oświetlenie na Jagiellońskiej": Zadanie zakłada montaż zupełnie nowych lamp oświetleniowych wzdłuż chodnika przy ul. Jagiellońskiej (na długości od ul. Chłopskiej do wejścia do parku nadmorskiego w okolicy Krainy zabawy, na łuku drogi). W 2016 roku chodnik w całości został wyremontowany w ramach budżetu obywatelskiego, teraz przyszedł czas na montaż oświetlenia. Każdy kto choć raz poruszał się wzdłuż ulicy Jagiellońskiej bardzo dobrze wie jak tam jest ciemno i niebezpiecznie. Wymiana obecnego oświetlenia to dość skomplikowany proces prawno-techniczny, dlatego zgłoszony zostaje ten projekt. W ramach zadania planowany jest montaż 27 lamp.

"Życie jest najcenniejsze - 5 Defibrylatorów AED w przestrzeni miejskiej": Zakup i instalacja ogólnodostępnych defibrylatorów AED służących do udzielania pierwszej pomocy w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie miejsc instalacji widoczną tabliczką oraz instrukcją udzielania pierwszej pomocy. Organizacja kampanii informacyjnej popularyzującej udzielanie pierwszej pomocy przy pomocy AED. Dodatkowo projekt zakłada szkolenia z zakresu obsługi urządzenia. Szkolenia dotyczyć będą osób przebywających w miejscach rozmieszczenia urządzeń lub w bezpośrednim sąsiedztwie(z budżetu projektu ogólnomiejskiego). Defibrylatory AED zwiększają szanse na przeżycie osoby, u której nastąpiło zatrzymanie krążenia nawet do 70 proc. Lokalizacja: Budynek Gimnazjum nr 19 przy ul. Jagiellońskiej 5, Łuk ul. Dąbrowszczaków przy punkcie kamerowym, Komisariat V Policji przy ul. Obrońców Wybrzeża 9, Róg ul. Kołobrzeskiej z ul. Chłopską, Róg ul. Czarny Dwór z al. Jana Pawła II.

"Pole do Disc Golfa w Parku Reagana": Disc golf to sport dla każdego. Bazuje na zasadach klasycznego golfa, ale zamiast piłką do dołka należy trafić dyskiem do specjalnego kosza. Zadaniem graczy jest przejście całego pola, wykonując jak najmniejszą liczbę rzutów. Projekt zakłada stworzenie na terenie Parku Reagana pola do gry wyposażonego w specjalne maty rozbiegowe ze sztucznej trawy i certyfikowane kosze używane podczas największych turniejów na świecie. Pole składać się będzie z 9 torów o długości od 50 do 150 metrów. Naturalne przeszkody występujące na terenie parku (roślinność, ukształtowanie terenu) urozmaicają grę, a także wymagają wykorzystania kilku technik rzutu. Tor będzie bezpłatny i ogólnodostępny. Lokalizacja uwzględnia montaż mat i koszy, a także tablicy i znaków informacyjnych z zasadami gry i planem pola. Lokalizacja: Zespół torów w całości znajduje się na ternie Parku Reagana w dzielnicy Przymorze Wielkie.


Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej o gdańskim Budżecie Obywatelskim przeczytasz tutaj. 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!