• Start
  • Wiadomości
  • Defibrylatory, wieża, koty, liny, pierwsza pomoc. Te projekty ogólnomiejskie z BO`2018 będą realizowane

Budżet Obywatelski 2018. Które projekty ogólnomiejskie wygrały?

Podziękowania - od nich musimy zacząć. Każdy wnioskodawca, którego projekt wygrał w przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, prosił o przekazanie podziękowań wszystkim głosującym na ich pomysły. W tym roku w głosowaniu wzięło udział blisko 44,7 tysiąca osób. Jakie projekty wybrali z puli ogólnomiejskiej?
04.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Największym zwycięzcą tegorocznego głosowania na BO jest projekt montażu na terenie Gdańska 26 defibrylatorów

Projekty ogólnomiejskie były aż 23. Głosami gdańszczanek i gdańszczan wybrano pięć, które zostaną zrealizowane.

Zdecydowanym liderem okazał się projekt pod hasłem: "Bezpieczny Gdańsk – 26 defibrylatorów do ratowania życia w przestrzeni miasta", który zdobył 6082 głosy. Zakłada on rozmieszczenie 26 urządzeń AED na terenie Gdańska, a także szkolenia z ich obsługi. Zgodnie z założeniem mają zostać przeprowadzone wśród osób przebywających w miejscach, gdzie znajdą się urządzenia lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Urządzenia będą publiczne - dostęp do nich będzie powszechny. Jak argumentują wnioskodawcy: - AED zwiększa szanse na przeżycie z 10 do nawet 70 proc. u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Urządzenie ma być proste i bezpieczne w obsłudze - polecenia głosowe będą prowadzić pomagających przez wszystkie etapy udzielania pierwszej pomocy do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

W ramach projektu przewidziano też akcję informacyjną wśród mieszkańców Gdańska oraz oznakowanie miejsc, w których będą się znajdować defibrylatory. Koszt tego projektu to 760650 zł. Złożyli go wspólnie: Mateusz Błażewicz i Karol Bączkowski. 


Budżet Obywatelski 2018. Sprawdź, które projekty wygrały w głosowaniu!

- Z zawodu jestem ratownikiem medycznym. Z mojego doświadczenia, jak i ze stastystyk, wynika, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia życie danej osobie może uratować albo odpowiedni ucisk klatki piersiowej, do czego potrzebny jest drugi człowiek, albo wyładowanie elektryczne, czyli defibrylator. Ludzkie serce potrzebuje podjęcia działań jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego - zaznacza Karol Bączkowski. - Urządzenia które zaproponowaliśmy, nie są trudne w obsłudze. Umie je obsłużyć np. mój pięcioletni syn. Wystarczy zdjąć je ze ściany, uruchomić jednym guzikiem, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami głosowymi.

Zdaniem Karola Bączkowskiego jesteśmy mocno "zaniedbanym społeczeństwem" pod kątem przepisów BHP czy udzielania pierwszej pomocy. Wiele osób boi się udzielać takiej pomocy, ponieważ najprawdopodobniej nie wiedzą, jak ją odpowiednio przeprowadzić, dlatego też projekt zakłada szkolenia dla mieszkańców. Urządzenia pojawią się w miejscach, gdzie znajdują się duże ciągi komunikacyjne i duże skupiska ludzi.

Lokalizacje, w których pojawią się defibrylatory:

1. ul. 3 Maja na przystanku tramwajowym na przeciwko dworca PKS

2. Plac Gustkowicza 13 CIK

3. Rynek Zielony, ul. Czerwony Dwór 33

4. ul. Podwale Staromiejskie Technikum Łączności lub Targ Rybny

5. Tunel przy Dworcu Głównym z City Centrum

6. Pętla tramwajowa Chełm-Witosa

7. Pętla tramwajowa Łostowice-Świętokrzyska

8. Pętla tramwajowa Siedlce

9. Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6

10. Rejon/pętla przed budynkiem dworca PKP Gd-Wrzeszcz od strony Al.. Grunwaldzkiej

11. Rejon/SKM Gdańsk-Przymorze-Uniwersytet

12. Rejon SKM Gd-Żabianka - deptak Osiedla Żabianka

13. Zespół Obsługi Mieszkańców nr 2, ul. Milskiego 1

14. Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3 (1/3)

15. Miejski Ogród Zoologiczny, ul. Karwieńska 3 (2/3)

16. Ul. Żaglowa - parking przy stadionie Energa Arena

17. Noclegownia, ul. Równa 14

18. Ochotnicza Straż Pożarna Świbno

19. Ochotnicza Straż Pożarna Sobieszewo

20. Twierdza Wisłoujście

21. Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5

22. Pływalnia, ul. Chałubińskiego 13

23. Osowa Komisariat Policji nr IX ul. Balcerskiego 36

24. Skwer Heweliusza ul. Rajska przy fontannie

25. Rejon/Dom Kultury Morena, ul. Zofii Nałkowskiej

26. Brzeźno - rejon przystanku tramwajowego ul. Krasickiego/ul. Zdrojowa

Wieża widokowa w Parku Oruńskim? Proszę bardzo! Ten projekt też cieszył się dużym poparciem

Projektem ogólnomiejskim, który zajął drugie miejsce, jest "Wieża widokowa w Parku Oruńskim z widokiem na Gdańsk i gdańskie Żuławy Wiślane". Zdobył 3775 głosów. Pomysł zakłada budowę metalowej wieży widokowej na terenie Góry Glinianej, z widokiem na Gdańsk oraz Żuławy Wiślane. W ramach inwestycji poprawione zostaną także piesze ciągi komunikacyjne prowadzące na wspomniane wzniesienie i wytyczenie (w przypadku takiej konieczności) drogi do obsługi technicznej wieży od strony Oruni Górnej. Pojawi się też mała infrastruktura, w tym ławki, oświetlenie i kosze na śmieci. Budowa takiej wieży ma wzmocnić trwającą rewitalizację Parku Oruńskiego i stać się jego kolejną atrakcją. Jak zaznacza projektodawczyni, Agnieszka Bartków, przewodniczącą zarządu Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, jest to powrót do pomysłu z warsztatów w ramach projektu planowania partycypacyjnego w Trójmieście: "Quo Vadis, Gdańsku?". Koszt całego projektu to 1,22 mln złotych.

- Od zawsze marzyłam o tym, żeby w naszym parku był punkt widokowy na Żuławy Wiślane. Przede wszystkim dlatego, że w Gdańsku nie są one zbyt wypromowane i częściej mówi się o Kaszubach niż o naszych Żuławach – przyznaje Agnieszka Bartków, dodając przy tym, że pomysł wcale nie jest nowy, bo mówi się o nim co najmniej od sześciu, siedmiu lat. - Wieża będzie miała kilkanaście metrów, tyle, by wystawała nad koronami drzew. Co ważne, nie zostaną wycięte żadne drzewa. Szczegóły będziemy już ustalać z projektantem.

W pięciu dzielnicach pojawią się linaria - będzie gdzie się... powspinać

Trzecim projektem ogólnomiejskim, który zdobył 2527 głosów, jest "5 linariów w 5 gdańskich dzielnicach: na Przymorzu, Zaspie, Morenie, Osowie i Kokoszkach". Gdańskie tereny rekreacyjne zostaną wzbogacone o piramidy linowe. Linaria powstaną w miejscach, w których rodzice i dzieci z różnych stron Gdańska najczęściej spędzają aktywnie swój wolny czas:


1) na Przymorzu, w Parku Prezydenta Ronalda Reagana
2) na Zaspie, w Parku Zaspa im. Jana Pawła II
3) w Pieckach-Migowie (na Morenie), w powstającym Parku przy ul. Wyrobka
4) w Osowie, w Parku przy ul. Bliźniąt
5) w Kokoszkach, w powstającym parku rekreacyjnym w Kiełpinie Górnym.


Projekt zakłada przygotowanie podłoża, dostawę i montaż pięciu urządzeń linowych o wysokości około 6-7metrów i średnicy około 10-15 metrów. Jego koszt to 520 tys. złotych. 

Silne poparcie miał też projekt dotyczący opieki nad kotami

Czwartym zwycięskim projektem ogólnomiejskim jest ten pod hasłem: "Koty dla Gdańska, Gdańsk dla kotów". Zakłada on promocję miasta Gdańska jako miejsca przyjaznego dla zwierząt wolno bytujących - głównie kotów, które są najliczniejszą i najbardziej potrzebującą, zdaniem projektodawczyni Magdaleny Bartosiewicz, grupą wśród zamieszkujących miasto gatunków zwierząt. Zakłada on:


- Stworzenie Bazy Kotów Wolnobytujących
- Bieżącą kontrolę populacji: sterylizacje kotek, kastracje kocurów oraz ich chipowanie
- Kampanię społeczną „Kot modny w mieście”/ „Kot Ci się zmieści”, w ramach walki z bezdomnością kotów
- Promocję gminy: kampania promocyjna „Koty w Gdańsku” i wydanie kalendarza

Koszt całego projektu to 271680 złotych. Zdobył on 1958 głosów.

Piąty projekt to "Bezpieczny Gdańsk – zostań bohaterem, uratuj komuś życie, naucz się, jak to robić". Zdobył on 550 głosów poparcia, a jego koszt to 283040 złotych.

Zakłada przeprowadzenie zajęć praktycznych dla 1394 mieszkańców Gdańska uczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a więc tego, jak wykonywać masaż serca, sztuczne oddychanie, jak postępować w przypadku krwotoków, poważnych ran, oparzeń czy wypadków. Jak zapewnia projektodawca, Krzysztof Kolatzek, każda osoba z umiejętnościami udzielenia pierwszej pomocy zastępuje około 100 - 500 defibrylatorów AED. Zajęcia praktyczne będą odbywać się zarówno na pozorantach jak i na manekinach (podstawowe podtrzymywanie życia, resuscytacja krążeniowo - oddechowa). Uczestnicy dowiedzą się, jak postępować w przypadku: złamania, skręcenia, zwichnięcia, a nawet zadławienia czy zachłyśnięcia.

Szkolenia będą organizowane raz w miesiącu, w każdej z 34 dzielnic Gdańska. 



TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów