• Start
  • Wiadomości
  • Chełm. Wygodniejszy spacer do Parku Oruńskiego dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Chełm. Wygodniejszy spacer do Parku Oruńskiego dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Pani Regina, mieszkanka dzielnicy, miłośniczka jazdy na rowerze, postanowiła zgłosić do Budżetu Obywatelskiego projekt budowy ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej do Parku Oruńskiego. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – oddano na niego w tym roku 4334 głosy. Tym samym projekt wygrał głosowanie na Chełmie w ramach BO 2018.
18.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spacery na Chełmie będą jeszcze przyjemniejsze, zwłaszcza te w kierunku Parku Oruńskiego

Pełna nazwa zwycięskiego projektu to: "II etap ścieżki pieszo – rowerowej Łostowice Świętokrzyska do Parku Oruńskiego". Koszt jego realizacji oszacowano na 650 tys. złotych. Zakłada on wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej o długości około 1 tys. metrów, na odcinku od - zatwierdzonej rok temu budowy w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 - pętli tramwajowej do Parku Oruńskiego. Chodzi o kolejny etap utwardzenia i dostosowania ścieżki dla pieszych i rowerzystów, a także ustawienie ławek i koszy na śmieci.

Pomysłodawczynią zarówno pierwszego, jak i drugiego etapu prac jest pani Regina Andrzejczak.

Jak podkreśla, na terenie, gdzie powstać ma ścieżka rekreacyjna, spaceruje bardzo dużo okolicznych mieszkańców.

- W tym roku realizowany będzie pierwszy etap ścieżki w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. Widziałam tam ostatnio geodetów, wbijane są pierwsze paliki – cieszy się pani Regina. - To bardzo potrzebna inwestycja. Teren ten jest bowiem zdominowany przez błoto i dziury, do tego porozjeżdżany przez samochody. A tam ludzie spacerują, biegają, chodzą z kijkami i jeżdżą na rowerach. To bardzo "żywy" teren, z przyjemnością się tam chodzi, zwłaszcza kiedy jest sucho. Problemem jest głównie to błoto. Ja dużo jeżdżę na rowerze. Jak podejdzie ono pod błotnik, to potem zgrzyta i zacierają się biegi, można też znaleźć "niespodziankę" w butach - tłumaczy.

Pani Regina podkreśla też, że miejsce, gdzie powstanie ścieżka jest po prostu piękne. - Tu jest dolinka, prawie nigdy nie ma tu wiatru. Jest cisza, dlatego tak przyjemnie się tędy chodzi. Do tego wspaniale rewitalizują teraz Park Oruński, więc myślę, że za chwilę jeszcze więcej osób będzie tędy przechodzić – uważa.


Drugi etap prac realizowany będzie na zaznaczonym na mapie odcinku

Pozostałe projekty, które zostaną zrealizowane na Chełmie w ramach BO 2018:

"Wybieg dla psów w dzielnicy Chełm": Wyznaczenie miejskiego wybiegu dla psów w rejonie ulic: Kampinoska, ul. Srebrna, ul. Kolorowa lub w okolicy zbiornika retencyjnego "Augustowska". Potrzebne jest tu miejsce, gdzie psy mogą zostać bezpiecznie spuszczone ze smyczy i bawić się z innymi psami pod kontrolą swoich właścicieli.

"Ogólnodostępna przestrzeń sportowa przy ul. Kampinoskiej": Celem wniosku jest stworzenie ogólnodostępnej przestrzeni sportowej wyposażonej w boisko wielofunkcyjne (do piłki nożnej, siatkówki, tenisa, piłki ręcznej, itp.) o wymiarach 40x20 m. W ramach inwestycji zostanie wyrównany teren, wykonane instalacje pod przyszłe inwestycje (oświetlenie boiska, kanalizacja, woda użytkowa), a także przygotowanie podłoża pod inwestycję, położenie trawy, zbudowanie piłkochwytów i ogrodzenia.

"Ścieżka edukacyjna Chełm - Biskupia Góra": Projekt zakłada utworzenie ścieżki edukacyjnej: historyczno-przyrodniczej na terenie dzielnicy Chełm, po obrysie dawnych fortyfikacji nowożytnych Biskupiej Góry. Ustawionych zostanie pięć tablic zawierających informacje o działaniach wojennych, dawnych koloniach mieszkaniowych, sporcie i otaczającej przyrodzie, co pozwoli na przybliżenie historii miejsca i miasta.

"Treningi Aktywizujące OPEN pod chmurką": Zajęcia na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem infrastruktury zewnętrznej w dzielnicy Chełm. Trening Aktywizujący OPEN jest kombinacją slow joggingu, treningu stabilizacyjnego i stretchingu. Każdy uczestnik poddany zostanie dwukrotnej analizie składu ciała analizatorem medycznym z interpretacją wyników. Uczestnicy treningów nauczą się jak korzystać z dostępnej im infrastruktury zewnętrznej, biegać bez urazowo i czerpać radość z aktywności. Zajęcia będą odbywać się dwa razy w tygodniu (w dwóch grupach) na wiosnę (od marca do czerwca) i jesienią (od września do listopada). Projekt przewiduje łącznie 60 spotkań (po 30 spotkań dla każdej z grup).

"Aktywne spacery z wózkami przy zbiorniku retencyjnym "Madalińskiego": Organizacja aktywnych spacerów, jednorazowo dla 10-15 rodziców i dzieci do 3 roku życia. Zajęcia polegają na ćwiczeniach fizycznych, które rodzic pod okiem instruktora wykonuje podczas spaceru, wykorzystując wózek, a także inne dostępne podczas spaceru przyrządy. Przyczyniają się one do poprawy formy oraz sylwetki, a tym samym do wzrostu pewności siebie oraz samozadowolenia. 


Przeczytaj także:

Parki naukowo-muzyczne przy szkołach w Górnym Wrzeszczu. Już w przyszłym roku

Wzgórze Mickiewicza. Lampy, progi zwalniające i stacja dla rowerów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas